22 Ekim 2021 Cuma

SAMSUN'UN KORONA VİRÜS VAKALARINDA SON ÜÇ HAFTANIN ORAN AÇIKLANDI

Samsun'un Korona Virüs vakalarında son üç haftanın oran açıklandı

Samsun'da Korona Virüs vakalarında son üç haftanın oran açıklandı. Samsun'da Kurban Bayramı sonrası Korona Virüs vakalarında hızlı bir artış yaşanırken, vaka oranında şuan son durum açıklandı.

08 Ekim 2020 Perşembe 19:51 GÜNCEL

Samsun'da Korona Virüs vakaları şuan hangi oranda. Samsun Sağlık İl Müdürlüğü Eylül-Ekim ayında son üç hafta içerisinde ki Korona Virüs vaka oranını açıkladı.


Samsun Sağlık İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Korona Virüs vakalarında Samsun'da Kurban Bayramı sonrası hızlı bir artış yaşandığına dikkat çekilerek gelinen süreçte şuan ki durum ile ilgili kamuoyuna bilgilendirme açıklaması yaptı.

Korona Virüs'e yakalanan bir kişinin bu hastalığı aynı anda 3.3  kişiye bulaştırdığına dikkati çeken Samsun Sağlık İl Müdürü Dr. Öğretim üyesi Muhammet Ali Oruç, Samsun'da son üç hafta içerisinde Korona Virüs vaka oranı ile ilgili bilgi verdi.

Samsun İl Umumi Hıfzıssıhha kurulunda alınan önlemler sayesinde, Samsun’da özellikle son üç hafta içinde vaka sayılarında belirgin bir azalma olduğunu söyleyen Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç,  "Yürütülen denetimler ve Sağlık İl Müdürlüğü filyasyon ekiplerimizin etkin çalışmasıyla vaka sayılarımızda Samsun il bazında yüzde 30 oranında bir düşüş olduğunu görüyoruz. Bu durum bizi gelecek güzel günler için umutlandırıyor. Şu an itibariyle bayram öncesi rakamlara geri döndüğümüzü ve her geçen gün vaka sayılarımızın daha da azaldığını söyleyebiliriz.” dedi.

Vaka artış ve azalış grafiğinin tamamen kişilerin kurallara uyum düzeyine bağlı olarak değişiklik gösterdiğini söyleyen Samsun Sağlık İl Müdürü Oruç, ortaya çıkan olumlu tabloyu korumanın özellikle kış ve mevsimsel grip dönemi öncesi daha da önemli hale geldiğini, herkesin vaka artışı olan dönemde kurallara uyum noktasında gösterdiği hassasiyeti devam ettirmesi durumunda, kış ve mevsimsel grip döneminin yeni bir vaka artışı trendiyle karşılaşmadan atlatılabileceğini vurguladı. 

FİLYASYON EKİP SAYISI 25’TEN 188’E ÇIKARILDI
Koronaya karşı pandeminin ilk döneminde Samsun'da 25 filyasyon ekibiyle başlattıkları mücadeleyi, bugün 188 ekiple yaygın ve etkin bir şekilde sürdürdüklerini, ekiplerin sabah 09:00’dan gece 23:00’e kadar şehir merkezi, köy demeden saha taraması ve filyasyon çalışması yaptığını belirten Samsun Sağlık Müdürü Oruç, sağlık ekiplerinin bu çabaları sayesinde ülke genelinde 13 saat olan filyasyon süresini, Samsun olarak 9 saate indirdiklerini, şu an hedeflerinin ekip sayısını 200’e çıkararak filyasyon süresini 5 saate düşürmek olduğunu söyledi.

HER POZİTİF VAKA ORTALAMA 3 KİŞİYE HASTALIĞI BULAŞTIRIYOR
Samsun’da verilere bakıldığında virüsün bulaştırıcı gücünün devam ettiğini ve her pozitif vakanın halen ortalama 3,3 kişiye hastalığı bulaştırdığının görüldüğünü söyleyen Oruç, vaka sayısının artmaması için kaynak ile bulaşan kişi arasındaki bağı kesmek için adeta koronaya karşı bir savaşçı gibi hareket eden filyasyon ekiplerinin, virüsün yayılabileceği tüm noktaların etrafını çevirerek, adeta virüsü bir çembere alarak kontrol altına almaya ve yayılımını engellemeye, ekiplerin bu çabalarının takdire şayan olduğu belirtti. 

Sağlık çalışanlarının bu mücadeledeki en büyük motivasyon kaynağının insanların maske, sosyal mesafe ve el hijyeni kurallarına gösterdiği yüksek uyumu görmeleri olduğunu ifade eden Oruç,  şunları dile getirdi.
"Lütfen sağlık ekiplerimizin bu emeğini ve başarını boşa çıkarmayın. Sağlık Bakanlığımız tarafından yakinen takip edilen aşı çalışmalarının olgunlaşmasıyla birlikte artık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’nın da ifade ettiği gibi tünelin ucu göründü. Son düzlükte hata yapmayalım. Önümüzdeki günlerde başlayacak mevsimsel gribe karşı önlemlerimizi alıp, maske ve sosyal mesafeyle kendimizi, ailemizi ve çevremizdekileri korumaya alalım. Virüsü ancak hep beraber yürüteceğimiz ortak mücadeleyle bitirebiliriz."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Yılport Samsunspor'un golcüsü Tomane özel açıklamalar yaptı

Yılport Samsunspor'un golcüsü Tomane özel açıklamalar yaptı