10 Nisan 2020 Cuma

SAMSUN'UN LADİK İLÇESİNDE 32 YILDIR GÜNLÜK TUTAN NİHAT UÇARLI MAHALLEDE OLUP BİTEN HER ŞEYİ NOT ALDI

Samsun'un Ladik ilçesinde 32 yıldır günlük tutan Nihat Uçarlı mahallede olup biten her şeyi not aldı

Samsun'un Ladik ilçesine bağlı Başlamış Mahallesinde yaşayan Nihat Uçarlı, tam 32 yıldır tuttuğu günlüklerine mahallede olup biten her şeyi not aldı.

25 Ocak 2019 Cuma 18:22 GÜNCEL

Samsun'un Ladik ilçesinin Başlamış mahallesinde olup biten her şeyi 32 yıldır günlüklerine not eden Nihat Uçarlı isimli vatandaş, 1987 yılından itibaren tuttuğu günlükler ile tam 54 defter bitirdi.


Samsun'un Ladik ilçesine bağlı Başlamış Mahallesinde yaşayan 57 yaşındaki Nihat Uçarlı, 32 yıldır köyünde yaşanan tüm gelişmelerin günlüğünü tutuyor.

Ladik ilçesinin Başlamış Mahallesinde çiftçilik yapan Nihat Uçarlı, 1987 yılında başladığı mahallede yaşananlarla ilgili günlük tutma merakını 32 yıldır sürdürüyor.  Mahallesinin adeta hafızası olan Nihat Uçarlı, ölenleri, evlenenleri, doğanları, askere gidenleri, yaşanan önemli tüm gelişmeleri ve hava durumunu günü gününe yazıyor.32 yıldır tuttuğu günlüklerle gündeme gelen Nihat Uçarlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 32 yıldır her gece düzenli olarak günlük tuttuğunu, bu alışkanlığından vazgeçmediğini söyledi.

Günlük tutmanın kendisinde hastalık haline geldiğine dikkati çeken Uçarlı, "Her gece saat 24.00'te günlük yazarım. Çünkü daha önce yazarsam, önemli bir olay olur, sıralama bozulur. Bu nedenle mutlaka gece yarısı günlüğü yazarım." dedi.

Aradan 32 yıl geçtiğini, bir gün dahi günlük tutmaya ara vermediğini vurgulayan Uçarlı, "Günlüklere sadece kendi hayatımla ilgili anılar değil, köyde kimin doğduğunu, kimin evlendiğini, kimin öldüğünü, hangi öğretmen ve ebenin geldiğini, hava durumunu, hasat zamanı kimin ne kadar ürün aldığına kadar yazıyorum." ifadesini kullandı. 

Her gün için defterin bir yaprağını ayırdığına işaret eden Uçarlı, şunları kaydetti:

"Eskiden daha ince yapraklı defterler vardı ama artık kalın defterleri kullanıyorum. Bugüne kadar 54 defter bitirdim. Köydeki vatandaşlar çocuklarının doğum gününü, evlendikleri tarihi, büyüklerinin öldüğü tarihi hatırlamayınca ya da karıştırınca bana sorar. Mesela cenazeleri için mezar yaptıracaktır ailesi, gelir sorar. Ben de defterden bakar, bilgi veririm. Köyde olan önemli olanların hepsini tutmuşumdur. Defterlere bakar, istedikleri bilgiyi söylerim."

Uçarlı, günlüğüne o günün hava sıcaklığını da yazdığını aktararak, "Günlüklere bakarak bugünkü hava durumu ile 32 yıl önceki hava nasıl olmuş, bunu karşılaştırma fırsatım oluyor. Çiftçilikle uğraştığım için günlükte tarlaya ne kadar tohum ektiğimi, ne kadar gübre verdiğimi, ne kadar ürün aldığımı da yazıyorum." diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da Demirtaş'ın ardından MHP'nin iki önemli ismi de adaylık için partiden istifa etti

Samsun'da Demirtaş'ın ardından MHP'nin iki önemli ismi de adaylık için partiden istifa etti