20 Haziran 2019 Perşembe

SAMSUN'UN LADİK İLÇESİNDE KIZ VE ERKEK BEBEKLERE EN ÇOK BU İSİMLER KONULUYOR

Samsun'un Ladik ilçesinde kız ve erkek bebeklere en çok bu isimler konuluyor

Samsun'un Ladik ilçesinde erkek ve kız çocuklara en çok konulan isimler açıklandı. Samsun'un Ladik ilçesinde erkek çocuklara en çok Seyit Ahmet, kız çocuklara ise Kebire ismi veriliyor.

16 Ocak 2018 Salı 15:39 GÜNCEL

Samsun'un 17 bin nüfuslu Ladik ilçesinde erkek çocuklarda 2 bin kişinin ismi Seyit Ahmet, kız çocuklarda ise 870 kişinin isminin Kebire olduğu açıklandı. Ladik ilçesinde erkek ve kız çocuklarda en yaygın olarak kullanılan isimler açıklandı. 


Samsun'un Ladik İlçe Kaymakamlığı Nüfus Müdürlüğü, 17 bin nüfuslu ilçede isimlerle ilgili yaptığı incelemede, 2 bin kişinin adının Seyit Ahmet, bin kişinin adının Gülahmet, 750 kişinin Satılmış, 870 kişinin Kebire, 522 kişinin Satı ve 517 kişinin adının ise Seyide olduğunu belirledi.

Ladik İlçe Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Şahin Örnek,ilçede aynı isimlerin fazla olması nedeniyle nüfus kayıtlarını incelediklerini, karşılarına en çok "Seyit Ahmet" isminin çıktığını söyledi. Yaklaşık 200 yıldır ailelerin çocuklarına isim verirken, ilçedeki türbelerden etkilendiğini ifade eden Şahin Örnek, şunları dile getirdi:

"İlçemizde Seyyid Ahmed-i Kebir er Rufai Hazretleri türbesi var. Erkek çocuğu olmayan kadınlar bu türbeye giderek dua ediyor. Seyyid Ahmed-i Kebir er Rufai Hazretlerinin kardeşi olduğuna inanılan Gülabdal er Rufai tekkesi de var. Vatandaşlar bu nedenle erkek çocuklarına Seyit Ahmet, Gülahmet ve Satılmış, kızlarına ise Kebire, Seyide, Satı adlarını veriyor. İlçemiz 17 bin nüfusa sahip, bunun yaklaşık üçte biri 6 isimden oluşuyor."

Ladik ilçesine gelen bir kişinin sıkça Seyit Ahmet, Gülahmet, Satılmış, Kebire, Seyide, Satı gibi isimleri duyduğunu, bu durumun dikkat çekici olduğunu vurgulayan Örnek, ilçede 100 kişiden 11'inin adının "Seyit Ahmet" olduğunu dile getirdi.

Ladik İlçe Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Şahin Örnek, "Ladik ilçesine geldiğinizde bir kişinin adını bilmiyorsanız 'Seyit Ahmet' diye bağırmanız yeterlidir." diye konuştu.

Seyit Ahmet Abay ise annesinin erkek çocuğu olmadığı için türbede dua ettiğini ve kendisi doğduktan sonra adının "Seyit Ahmet" konulduğunu belirterek, ilçede çok sayıda adaşının bulunduğunu belirtti. Ladik ilçesinde Seyit Ahmet Sancak da ilçede çoğunlukla Seyit Ahmet, Satılmış ve Gülahmet isimlerinin verilmesinin sebebinin türbelerden kaynaklandığını ifade etti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Çift görüyorsanız dikkat! Nöroloji uzmanından Diplopi uyarısı!

Çift görüyorsanız dikkat! Nöroloji uzmanından Diplopi uyarısı!