21 Ağustos 2019 Çarşamba

SAMSUN'UN O İLÇESİNDE EVLENDİRİLECEK KIZLAR İÇİN HALEN BAŞLIK PARASI ALINIYOR

Samsun'un o ilçesinde evlendirilecek kızlar için halen başlık parası alınıyor

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, Vezirköprü ilçesine bağlı Göl mahallesinde evlendirilecek kızlar için halen başlık parası alındığını açıklayarak bu durumu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na ihbar etti.

02 Kasım 2017 Perşembe 12:02 GÜNCEL

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, Vezirköprü ilçesine bağlı Göl mahallesinde başlık parası geleneğinin devam ettiğini açıkladı.


Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, Vezirköprü ilçesi Göl mahallesinde evlendirilecek olan kız için, erkek tarafından başlık parası alındığını söyledi.

Tufan Akcagöz, başlık parası geleneğinin halen devam ettiğini belirterek,  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bu durumu ihbar etti.  Açıklamasında "Vezirköprü ilçesi Göl Mahallesi’nde hala başlık parası uygulanıyor. Bunun, gelenek olarak değerlendirilmesi mümkün değildir. Böyle gelenek olmaz" diyen CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz,  "2017 yılında, hele ki Samsun’da, evlilik gibi kutsal bir kuruma adım atarken, sanki bir mal alıyormuş gibi başlık adı altında para ödemek, gelenektir diye geçiştirilecek bir durum değildir. Anne babalar, köle pazarını andıran bu manzarayı ortadan kaldırmak zorundalar" diye konuştu.Vezirköprü ilçesi  Esentepe mahallesinde bulunan gençlerin 10 yıl önce başlık parasının kaldırılması için dönemin İlçe Kaymakamına başvurduğunu hatırlatan Tufan Akcagöz, başlık parası konusu ile ilgili şunları dile getirdi.

"Vezirköprü ilçemize bağlı Esentepe mahallesinde bundan yaklaşık 10 yıl önce mahallenin gençleri, başlık parasının kaldırılması talebiyle dönemin Kaymakamından yardım istemişlerdi. Aradan 10 yıl geçti. Demek ki yerimizde sayıyoruz. İşte yine Vezirköprü ve aynı olay. Bu işe el atacak, bu sorunu çözecek bir babayiğit yok mu? Böyle gelmiş böyle gider diye mi bakılıyor? Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na durumu ihbar ediyorum. Bakanlık, bir zahmet Samsun’a da baksın. Kibar Feyzo filmi çekmiyoruz. Samsun'daki tüm yetkililer olaya el atmalıdır. Valilik düzeyinde konuyla ilgilenilmelidir. Mahalle Muhtarları da durumdan rahatsız ama görünen o ki, bu geleneksel yapıyı aşmakta zorlanıyorlar. O halde, devletin yetkili kurumları bu konuya eğilmeli ve uzmanlar eliyle konu çözülmeye çalışılmalıdır. Gerekirse gidip ailelerle tek tek konuşulmalıdır.” diye konuştu.


YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Muhammet çiçek

03 Kasım 2017 Cuma 00:18

Ulan yapacak hicmi haber bulamadiniz bu haber yalan siz yalan yanlış arastirilmadan bu haberi nasil yaparsiniz bu haber hemn kalkmazsa bakanliga ben suç duyurusunda bulunacagim bu mahalleden chp'ye oy cikmiyor diye mahallemizin adini lekelemeyin

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'a 8 şehidin olduğu Hakkari'den acı haber! Şehidin var Samsun

Samsun'a 8 şehidin olduğu Hakkari'den acı haber! Şehidin var Samsun