18 Ağustos 2019 Pazar

SAMSUN'UN TERME İLÇESİNİ SAĞANAK YAĞIŞ VURDU! YOLLAR ÇÖKTÜ, ARAZİLER SULAR ALTINA KALDI

Samsun'un Terme ilçesini sağanak yağış vurdu! Yollar çöktü, araziler sular altına kaldı

Samsun'un Terme ilçesini vuran sağanak yağış nedeniyle tarım arazileri ve fındık bahçeleri sular altında kalırken, ilçeye bağlı Akçaykaracalı-Bazlamaç mahallelerine ait bağlantı yolu ise çöktü.

04 Ağustos 2018 Cumartesi 07:03 GÜNCEL

Samsun'un Terme ilçesinde yaşanan sağanak yağış nedeniyle tarım arazileri sular altında kaldı. Terme ilçesinde sağanak yağış nedeni ile oluşan su baskınlarında can kaybının olmadığı açıklandı.


Samsun'un Terme ilçesinde sabah saatlerinde etkisini gösteren sağanak nedeniyle çaylar taşarken, bazı tarım alanları ise sular altında kaldı.

Terme ilçesinde sağanak yağış nedeni ile ilçeye bağlı Akçaykaracalı-Bazlamaç mahallelerine ait bağlantı yolu çöktü. Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, gazetecilere, Meteoroloji Bölge Müdürlüğü tarafından uyarıların yapıldığını anımsattı.

Sağanağın yollar ve ürünlerde hasara yol açtığını belirten Kul, "Çok şükür can kaybımız yok. Bu yağış yarına kadar bekleniyor. İnşallah bir can kaybı olmadan, tabii fazla da bir zarar ziyan olmadan atlatırız diye düşünüyorum. Ancak bununla alakalı tedbirleri her zaman almalıyız. Terme'nin merkezinde geçen sene yaptığımız altyapının yararını şimdi görüyoruz. Şu anda Terme merkezde fazla bir sorun yaşamıyoruz." dedi.Terme'nin sel tehlikesi altındaki bir ilçe olduğunu, her yağmurda bu endişeyi yaşadıklarını dile getiren Kul, sel ve su baskınlarıyla ilgili altyapı projeleri üzerinde çalıştıklarını kaydetti.

Terme ilçesinde bağlı Akçaykaracalı Mahallesi sakinlerinden İsmail Parlak, köyde yaklaşık 200 hane olduğunu söyledi. Sağanak yağış nedeni ile çöken yolun kısa sürede yapılmasını isteyen İsmail Parlak, "Bu yol Bazlamaç'a köyümüzü bağlayan ana yoldu. Sağanak sonrası yol çöktü. Köyümüzde yaklaşık 200 hane var ve bu yoldan gidip geliyorduk. Bu yolun en kısa sürede yapılması gerekiyor. Aksi halde Terme'den veya Sarayköy üzerinden Bazlamaç'a gidebiliriz." diye konuştu.FINDIK ZARAR GÖRDÜ
Öte yandan Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, şiddetli yağış nedeniyle fındık ve bazı tarım ürünlerinde zarar oluştuğunu söyledi.

Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, yaptığı açıklamada, ilçede etkili olan sağanağın ilçedeki tarım arazilerine zarar verdiğini belirtti.

Üreticilerin zor durumda kaldığını ifade eden Ergün, "Dünkü sağanak nedeniyle bazı mahallelerimizde tarlalar sular altında kaldı. Sağanak hasat zamanına az bir süre kala dallardaki fındıkların da dökülmesine neden oldu. Düşük olan fındık rekoltesi daha da düştü. Şu anda bize ulaşan çiftçilerimiz fındıklarının dökülmesinin yanı sıra diğer ürettikleri ürünlerinden zarar gördüğünü belirtiyor." diye konuştu.

Ergün, en kısa sürede hasar tespit çalışmaları yapacaklarını kaydetti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsunlu özel sporcu Esra Bayrak Türkiye'ye Paris'ten altın ve bronz madalya getirdi

Samsunlu özel sporcu Esra Bayrak Türkiye'ye Paris'ten altın ve bronz madalya getirdi