12 Temmuz 2020 Pazar

SAMSUN'UN VEZİRKÖPRÜ İLÇESİ GİRİŞİNE DÜNYA REKORU KIRAN F-104 SAVAŞ UÇAĞI KONULDU

Samsun'un Vezirköprü ilçesi girişine dünya rekoru kıran F-104 savaş uçağı konuldu

Samsun'un Vezirköprü ilçesi girişine emekli Hava Kuvvetleri Komutanı Faruk Cömert'in kullandığı ve 104 bin fit yüksekliğe çıkarak dünya rekoru kıran F-104 savaş uçağı konuldu.

30 Ağustos 2018 Perşembe 19:20 GÜNCEL

Samsun'un Vezirköprü ilçesi doğumlu olan Hava Kuvvetleri Komutanlığından emekli Orgeneral Faruk Cömert'in pilotluğunu yaptığı F-104 savaş uçağı Vezirköprü ilçesinin girişine konuldu.


Hava Kuvvetleri Komutanlığından emekli Orgeneral Faruk Cömert'in  pilot olduğu yıllarda kullandığı ve 104 bin fit yüksekliğe çıkarak dünya rekoru kıran F-104 savaş uçağı artık Vezirköprü ilçesinin girişinde sergilenecek.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı görevini 2005-2007 yıllarında yürüttükten sonra emekli olan Orgeneral Faruk Cömert'in pilot olarak görev yaptığı dönemde kullandığı F-104 savaş uçağı, bir süre önce Vezirköprü ilçesine getirilmişti.

Vezirköprü Belediyesinin girişimiyle getirilen ve ilçe girişine konulan uçağın sergilenmeye başlanması dolayısıyla tören düzenlendi.

Vezirköprü doğumlu olan Emekli Orgeneral Faruk Cömert, törende yaptığı konuşmada, pilot olduğu yıllarda kullandığı uçağın memleketinde sergilenecek olmasından dolayı mutlu olduğunu söyledi.  Uçak hakkında bilgi veren Faruk Cömert, bu uçakla yaklaşık 2 bin 500 saat uçtuğunu, bunun da uçuş hayatının hemen hemen yarısı olduğunu belirtti.

F-104'lerin dünyada ilk defa 104 bin fit irtifaya çıkarak yükseklik rekorunu kırdığını anlatan Faruk Cömert, "Halen de bu rekor bu uçağa aittir. Bu rekoru kıran bir uçağın Vezirköprü'de olmasından çok büyük mutluluk duyuyorum." dedi. 

Vezirköprü'de doğup büyüdüğüne işaret eden Cömert, "Öncelikle beni yetiştiren Vezirköprü halkına ve kadirşinaslık gösteren Hava Kuvvetleri Komutanlığına teşekkür ediyorum. Çünkü bu uçakları her ilçeye vermiyorlar." diye konuştu.

Törenin ardından Faruk Cömert, ilçede adı verilen parkın içinde yaptırılan çocuk kütüphanesini gezdi.

Emekli Orgeneral Cömert ve eşi Özay Cömert, kütüphaneye kitap bağışında da bulundu.

Ziyaretin ardından Belediye Kültür Merkezi duvarına emekli Orgeneral Faruk Cömert'in resmi asıldı. 

Programa Kaymakam Yunus Emre Altıner, Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Muharrem Davulcu, İlçe Emniyet Müdürü Serhat Koray Yağcı, Cumhuriyet Başsavcısı Kadir Çakmak ile kurum ve kuruluşların müdürleri, siyasi partilerin ilçe başkanları ve vatandaşlar katıldı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da Atakum ilçe sahillerine çekirdek kabukları ve içki şişeleri atanlara tepki

Samsun'da Atakum ilçe sahillerine çekirdek kabukları ve içki şişeleri atanlara tepki