16 Mayıs 2021 Pazar

SASKİ ESKİ GENEL MÜDÜRÜ DEMİRCİOĞLU AÇIKLADI: SASKİ ZARAR EDİYOR DİYEREK SUYA ZAM YAPTILAR

SASKİ eski Genel Müdürü Demircioğlu açıkladı: SASKİ zarar ediyor diyerek suya zam yaptılar

Samsun'da SASKİ'nin eski Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, suya yapılan yüzde 25'lik zam sonrası yaptığı açıklamada, "Yüzde 15'lik su indirimini kaldırmak için SASKİ zarar ediyor diyerek zam yaptılar" dedi.

27 Mayıs 2019 Pazartesi 13:47 GÜNCEL

Samsun'da SASKİ'nin zarar ettiği için suya yüzde 25 oranında zam yapmak zorunda kaldığı yönündeki açıklamaları değerlendiren SASKİ eski Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, "SASKİ benim dönemimde zarar etmiyordu" dedi.


Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Dairesi (SASKİ) eski Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, Ocak ayında yapılan indirimlerden dolayı SASKİ'nin zarar ettiği iddialarını ve Samsun'un merkez ilçelerinde olan yüzde 35.9 kayıp kaçak oranını değerlendirdi.

2019 Ocak ayında suya yapılan yüzde 15'lik indirimin belediye meclisi gündeminde konuşulduğunu ve daha sonra onaylandığını söyleyen Kamil Demircioğlu, "O zaman enflasyonla mücadele kapsamında indirim yapılmıştı. Şu anda da ekonomik kriz devam ediyor ama o da bir yere kadar. Kış aylarında başlayan tanzim mağazalarına da bakın, kapanıyor" dedi. 

SUYA ZAM YAPMAK İÇİN 'ZARARDAYDI' DEDİLER
Hedef Halk Gazetesinden Recep Mol'un haberine göre SASKİ'nin kendi döneminde zarar etmediğini ifade eden Demircioğlu, şöyle devam etti: "Yüzde 15 indirim Ocak ayına özel bir dönemdi. Türkiye'de bir çok şehirde fiyat indirildi. Şimdi de ister istemez şok tedavi bittikten sonra fiyatlar normal seviyeye geldi. Biz suyu indirince 3.18 olmuştu ve suyu ucuz satan iller arasına girmiştik. Bizim dönemimiz için zarar etti dedikleri indirimdi. İndirimi kaldırmak içinde sanırım zarardaydı dediler."

1979'DAN GELEN BORÇ VAR AMA 30 YIL VADELİ
140 milyonluk krediyi de değerlendiren SASKİ eski Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, Hedef Halk Gazetesi muhabiri Recep Mol'a yaptığı açıklamalarda "İller Bankası borçları var 30 sene vadeli. 1979'lardan gelen içme suyu depolarının yapılaması, DSİ’ye olan borçlar, barajın yapılması bunlar borç olarak gözüküyor. Uzun vadeli krediler var. Su arıtma tesisi için alınmış olan 42 milyon euro var. Bunlar 30 yıl vadeli. Bunları borç olarak ortaya koyduğun zaman hiçbir şey yapmayacaksın. Biz şu anda Çakmak Barajı’nın parasını ödüyoruz DSİ’ye. 20 sene önce yapılmış 30 yıl vadeli borçlu olan baraj. 5 milyon euro Çatalçam’a atık su arıtma tesisi yapıldı” ifadelerini kullandı. 

308 MİLYON BORCUN 178 MİLYONUNU ÖDEDİM
Bütünşehir yasası ile birlikte SASKİ’ye 308 milyon lira borç aktarıldığını vurgulayan Demircioğlu, “308 milyon TL birleşmelerden gelen borç vardı. Bafra’nın Alaçam’ın, Ladik’in, Salıpazarı’nın, Terme’nin ve diğerlerinden gelen. Buradan gelen borcun da 178 milyonunu ben ödedim. 130 milyon borç kalmış. Şu anda yine 500-600 milyon borcu vardır ama İller Bankası’na, DSİ’ye, dış kredilere" dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

köprülü

27 Mayıs 2019 Pazartesi 16:59

samsunkenthaber gurban olurum size baba

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da su zammı için basın yayın organlarına zammı şirin gösterin talimatlar veriliyor

Samsun'da su zammı için basın yayın organlarına zammı şirin gösterin talimatlar veriliyor