12 Nisan 2021 Pazartesi

SASKİ HER AY TEMİZLİYORUZ DEDİ! PEKİ KANALLAR ARAÇ LASTİKLERİ VE ŞİŞELERLE NASIL DOLDU?

SASKİ her ay temizliyoruz dedi! Peki kanallar araç lastikleri ve şişelerle nasıl doldu?

Samsun'da sağanak yağış nedeni ile sel afetinin yaşandığı ilçelerde, yağmur suyu ve atık su kanallarının temizlenmediği iddiası üzerine SASKİ "Her ay temizliyoruz" açıklaması yaparken, söz konusu kanalların ise araç lastikleri, konserve kutuları ve cam şişelerle nasıl dolduğu merak konusu oldu.

24 Ağustos 2020 Pazartesi 12:47 GÜNCEL

Samsun SASKİ, sel felaketinin yaşandığı ilçelerde kanalları her ay temizlediklerini açıklarken, kanalların araç lastikleri, cam şişeler, plastik şişeler, konserve kutuları, saç ve elbiselerle nasıl dolduğu sorusu gündeme geldi.


Samsun'un Salıpazarı, Terme ve Çarşamba ilçelerinde yaşanan sel felaketi sonrası Büyükşehir Belediyesi dün basına servis ettiği haberde, yağmur suyu ve atık su kanallarından insanlar tarafından atılan araç lastikleri, cam şişeler, elbise gibi atıkların çıkartıldığını duyurdu.

Servis edilen haberde yer alan bir fotoğrafta ise yağmur suyu ve atık su kanallarından çıkartılan araç lastiği, cam şişeler, konserve kutuları, elbiseler ve saç gibi atıkların görüntüsüde yer aldı. Bu durum sel felaketinin yaşandığı Salıpazarı, Terme ve Çarşamba ilçelerinde kanallar temizlenmiyor mu yada sel felaketi öncesi bir temizlik yapılmadı mı? şeklinde soruların sorulmasına neden olmuştu.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir, sel sonrası Çarşamba ilçesinde yaptığı incelemelerde alt yapının yeterli olmadığını belirterek, alt yapının yenileneceğini açıklamıştı. Söz konusu ilçelerde Terme Çayının taşması nedeniyle yaşanan su baskınlarına ilçelerde ki alt yapının da yetersiz olmasının da neden olduğu gündeme gelmişti.

Salıpazarı, Terme ve Çarşamba ilçelerinde her yıl neredeyse Ağustos ayında sağanak yağmur sonrası sel felaketleri yaşanıyor ve her yıl üç ilçenin yaşadığı bu sorunun giderileceği açıklanıyor.  Dün de Büyükşehir Belediyesinden bu ilçelerde meydana gelen sel felaketi sonrası SASKİ görevlileri tarafından yağmur suyu ve atık su kanal ve mazgallarında temizlik çalışması yapıldığı belirtilerek, kanallardan çıkan atıklarla ilgili görüntüler de basın yayın organlarına servis edildi.  Kanallardan, araç lastikleri, cam şişeler, konserve kutuları, plastik şişeler, saç ve elbise gibi atıkların çıktığı ve bu atıklar nedeniyle yağmur suyu ve atık su kanallarının tıkandığı ve bu atıkların alt yapı tesisine zarar verdiği belirtildi.Bizde bu görüntülerle ilgili olarak dün her yıl Ağustos ayında bu ilçelerde sel felaketi yaşandığını hatırlatarak, kanallardan çıktığı belirtilen atıklarla ilgili olarak "SASKİ, sel öncesi bu kanallarda temizlik yapmadı mı? diye bir soru sormuştuk. SASKİ Genel Müdürü Bahattin Yanık ise bu soruya Samsun Gazetesine yaptığı açıklamada, "Her ay kanalları temizliyoruz" yanıtını verdi.

SASKİ Genel Müdürü Bahattin Yanık, ya Büyükşehir Belediyesinden dün servis edilen ve kanallardan çıktığı belirtilen atıklardan habersiz ya da rutin bir açıklama yaptı. Zira sel felaketinin yaşandığı ilçelerde kanallar her ay temizleniyor olmuş olsa, kanallardan bu kadar atığın çıkması mümkün değil. Mümkün ise, o bölgede ki insanlar demek ki çok sorumsuz ve bir ay içinde kanalları atıkları atıklarla doldurup tıkıyorlar. Öyle ise SASKİ'nin bu üç ilçede kanalların tıkanmaması için, özellikle her ay değil, 15 günde bir Ağustos ayı başında kanal temizliği yapması gerekiyor. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Yılport Samsunspor, Beşiktaş'ın peşinde olduğu Edwin Gyasi'yi transfer etti

Yılport Samsunspor, Beşiktaş'ın peşinde olduğu Edwin Gyasi'yi transfer etti