26 Kasım 2020 Perşembe

SEÇİME SAATLER KALA İSTANBUL İÇİN SON ANKET

Seçime saatler kala İstanbul için son anket

İstanbul seçimleri için nefesler tutulurken, hangi adayın önde olduğu ile ilgili yayınlanan anketlerin sonuncusu ve en kapsamlısı Nev Bilgi Danışmanlık firmasından geldi.

21 Haziran 2019 Cuma 16:51 GÜNCEL

İstanbul seçimlerine 2 gün kala Binali Yıldırım mı yoksa Ekrem İmamoğlu mu önde anketinin en kapsamlısı yayınlandı.


İstanbul seçimleri için nefesler tutulurken, hangi adayın önde olduğu ile ilgili yayınlanan anketlerin sonuncusu ve en kapsamlısı Nev Bilgi Danışmanlık firmasından geldi.

İstanbul'da 2 bin 500 kişi ile yüz yüze görüşme yöntemi ile yapılan ankette, katılımcılara 'Binali Yıldırım- Ekrem İmamoğlu'nun vaatlerinin yerine getirebileceğine inanıyor musunuz' sorusu da yöneltildi.

Nev Bilgi Danışmanlık firması tarafından yapılan son ankette katılımcılar, 'Binali Yıldırım'ın vaatlerinin yerine getirebileceğine inanıyor musunuz' sorusuna yüzde 66.20 oranında Evet yanıtı verirken, Ekrem İmamoğlu ile ilgili aynı soruya ise ankete katılanlar yüzde 47.0 oranında Evet yanıtı verdi.

Nev Bilgi Danışmanlık firmasından yapılan açıklamada 23 Haziran'da gerçekleşecek İstanbul seçimi ile ilgili ise İBB adayları Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu arasında ki farka da dikkat çekildi. 

Yapılan anket sonucuna göre Binali Yıldırım yüzde 50.45 oranında yarışı önde götürürken Ekrem İmamoğlu'nun ise ankete katılan 2 bin 500 kişinin verdiği yanıtlara göre oy oranı yüzde 48.89'larda..

Nev Bilgi Danışmanlık firması anket ile ilgili ise şu bilgileri verdi..

17-18 Haziran 2019 tarihlerinde 2500 kişiyle hanelerinde yüz yüze görüşmeyöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Anket için yaş, cinsiyet ve eğitim kotası
uygulanmıştır. Araştırma bulgularının hata payı, %95 güven aralığında ± 1,96 olarak saptanmıştır.

▪ %3,28 kararsız seçmen orantılı bir şekilde dağıtıldığında AK Parti adayı Binali Yıldırım’ın oy oranı %50,45, CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nun oy oranı ise %48,89 olarak saptanmıştır.

▪ Binali Yıldırım lehine oluşan bu tabloyu anket bulguları ve seçmen eğilimleri de destekler niteliktedir. Katılımcıların Binali Yıldırım’a olan güveninin rakibine oranla daha yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca 31 Mart’ta oy kullanmadığını belirten seçmenlerin %57,8’i 23 Haziran seçimleri için Binali Yıldırım’a oy vereceğini belirtmiştir.

▪ Binali Yıldırım şahsına ve kampanya sürecine bakış açısında da Binali Yıldırım lehine iyileşme görülmektedir. Her iki adayın seçmenlerine yöneltilen sorulara göre Binali Yıldırım’a güvenin daha fazla olduğu görülmektedir.

▪ Seçim vaatlerine bakıldığında, Ekrem İmamoğlu’nun “indirim” vaatleri üzerine bina ettiği seçim kampanyasının seçmen üzerindeki yansımaları açıkça görülmektedir. İmamoğlu’nun kendi seçmenine vaatleri spontan bir şekilde sorulduğunda %50’den fazlası indirim başlığı altında kümelenmektedir. Seçmenler tarafından dile getirilen diğer başlıkların (yeşil alan, kadınlara-gençlere yönelik çalışmalar vs) oranları %10’u geçememiştir.

▪ Seçmenlerin Binali Yıldırım’ın vaatlerini yerine getireceğine olan güveninin Ekrem İmamoğlu’na güvene oranla daha yüksek olduğu görülmektedir. Katılımcılara adayların vaatlerini yerine getireceklerine olan inançları ayrı ayrı sorulmuştur. Katılımcıların %66,20’si Binali Yıldırım’ın vaatlerini yerine getireceğine inandığını belirtirken, bu oran Ekrem İmamoğlu’nda %47 olarak saptanmıştır.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci'nin makam aracına haciz gitti

Samsun'da Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci'nin makam aracına haciz gitti