30 Kasım 2021 Salı

ŞEHİT KARDEŞİ AYHAN HAMLI'YA MEZAR YERİNİN PARASINI YATIRMASINI MUSTAFA DEMİR Mİ SÖYLEDİ

Şehit kardeşi Ayhan Hamlı'ya mezar yerinin parasını yatırmasını Mustafa Demir mi söyledi

Samsun'da şehit ağabeyi Ayhan Hamlı'ya mezar yeri ücretini yatırması gerektiği Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir tarafından mı söylendi? Cevap bekleyen soru!

14 Aralık 2020 Pazartesi 18:32 GÜNCEL

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'in şehit ailesine 20 bin lira ücret ile satılan mezar yeri ile ilgili 2019 yılında makbuzun iptal edildiğini söylemesi sonrası gündeme bu kez de paranın şehit ağabeyine Mustafa Demir tarafından yatırılması gerektiğinin söylendiği gündeme geldi.


Şehit İlhan Hamlı'nın anne ve babası için ücretsiz mezar yeri uygulaması olmayan Asri Mezarlıktan iki kişilik mezar yeri satın alınmış ve satın alma işlemi kapsamında 2019 yılında aileye 15 bin liralık fatura çıkartılmıştı. Şehit ailesi 15 bin lira parayı o tarihlerde ödeyemezken, Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir ile yapılan iki ayrı görüşmede ailenin indirim yapılması ricasında bulunduğu ancak bu taleplerine olumsuz yanıt verildiği ileri sürülmüştü.

ŞEHİT AĞABEYİ MAKBUZ PAYLAŞIP SİTEM ETTİ
Bu konu ile ilgili şehit kardeşi Ayhan Hamlı sosyal medya sayfasından paylaşım yaparak Asri Mezarlıkta aldıkları iki mezar yeri için 02.12.2020 tarihinde 20 bin lira ödeme yaptıklarına dair makbuz paylayarak sitem etmişti.

ALINAN 20 BİN LİRA GERİ İADE EDİLDİ
Durum biranda hem yerel basın hem de yaygın basının gündemine düşerken, Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir, geçtiğimiz Cuma gecesi konu ile ilgili açıklaması bir ajanstan gece saatlerinde yapıldı. Bu açıklamada Demir, şehit ailesine kesilen makbuzun 2019 yılında iptal edildiğini söylemezken, bugün yapılan meclis toplantısında 02.12.2020 tarihi itibari ile şehit ailesinin ödediği 20 bin lira parayı geri iade ettiklerini kaydetti.

MUSTAFA DEMİR YATIR DEDİ, ŞEHİT AĞABEYİ YATIRDI
Mustafa Demir bugün yapılan meclis toplantısında ayrıca "Şehidin ailesi bize uğradı konunun ne olduğunu sordu. meclis kararı çıkmadı ama halledeceğimizi söyledik. Ama şehidin abisi parayı yatırıyor ve bunu da sosyal medyada yayınlıyor" derken şehit ağabeyi Ayhan Hamlı'nın ise söz konusu parayı Mustafa Demir'in kendisine parayı yatırması gerektiğini söylemesi üzerine yatırdığı iddia edildi.

MAKAMDA İKİ KEZ GÖRÜŞÜLDÜ İNDİRİM İSTENDİ
İddiaya göre şehit ağabeyi Ayhan Hamlı, 24 Kasım 2020 tarihinde Mustafa Demir ile makamında bir araya gelerek, mezar yeri ücretinde indirim yapılmasını talep etti. Bu talep Temmuz ayında da Demir'e şehit annesi Bedriye Hamlı tarafından yine makamda iletilirken, indirim yapılamayacağı ve parayı yatırmaları gerektiği şehit kardeşi Ayhan Hamlı'ya Mustafa Demir tarafından söylendi. Ailede bunun üzerine mezar yer yeri için 02.12.2020 tarihinde Mezarlıklar Müdürlüğü hesabına 20 bin lira parayı yatırdı.

ŞEHİT AİLESİ YALANLADI
Başkan Mustafa Demir, açıklamasında şehit ağabeyi Ayhan Hamlı'nın kendilerinden habersiz olarak 20 bin lira parayı yatırdığı imasında bulunurken, aile ise bu durumu yalanladı. Şehit ailesinin iddiasına göre parayı yatırmaları gerektiği bizzat Mustafa Demir tarafından kendilerine telkin edildi. İKİ TEZ İNDİRİM TALEBİ MUSTAFA DEMİR'E İLETİLDİ
İndirim talebini ilk kez 23 Temmuz tarihinde Mustafa Demir'e ileten şehit ailesi bu talebini 24 Kasım 2020 tarihinde ikinci kez makamda yineliyor. İndirim yetkisinin mecliste olduğunu beyan eden Demir'in Temmuz ve Kasım ayı içerisinde konuyu meclis gündemine getirmemiş olması da dikkati çekiyor. 

2019'DA MAKBUZ İPTAL EDİLDİ DEDİLER AMA 
Ve yine Demir'in 2019 yılında iptal edildiğini söylediği makbuz ile ilgili 02.12.2020 tarihinde 20 bin lira olarak yapılan ödemeye ait makbuzda "16 Haziran 2019 vefat eden Ahmet Hamlı'nın mezar yeri ücreti" ifadesinin yer aldığı görülüyor. Söz konusu makbuz 2019 yılında iptal edilmişse nasıl oluyor da 2020 yılında yapılan ödeme ile ilgili makbuzda "16 Haziran 2019 vefat eden Ahmet Hamlı'nın mezar yeri ücreti" ifadesi bulunuyor. Ve ayrıca 2019 yılında iptal edildiği açıklanan makbuzun şehit ailesinin o yıl içinde ödeme yapamadığı için iptal olduğu da öğrenildi. Yani yetkiler o makbuzu iptal etmedi..

Cevaplanması gereken söz konusu sorular ve iddialarla ilgili Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Demir'in söyleyeceği ya da yapacağı bir açıklamayı da yayınlayacağımızı bildiririz. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Gürkan Samsun

16 Aralık 2020 Çarşamba 10:40

Gitgide batıyorsun mustafa,yapamıyorsun .,beceremiyorsun bu işi

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da şehit ailesi iade edilen o parayı Mehmetçik Vakfına bağışlayacak

Samsun'da şehit ailesi iade edilen o parayı Mehmetçik Vakfına bağışlayacak