20 Ekim 2020 Salı

SUSUZLUK HİÇ BİR ŞEYDİR İMAJ HER ŞEY! MUSTAFA DEMİR ANALİZİ

Susuzluk hiç bir şeydir imaj her şey! Mustafa Demir analizi

Susuzluk hiç bir şeydir imaj her şey.. Samsun Büyükşehir seçimlerinde, bir aday için toplumda olumlu yada olumsuz imajın her şey olduğu, seçim sonuçlarına bakıldığında gayet net bir şekilde ortaya çıktığı görülecektir. Mustafa Demir analizi..

01 Nisan 2019 Pazartesi 19:53 GÜNCEL

Cumhur İttifakı Samsun Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Demir, 31 Mart yerel seçimlerini yüzde 47.37 oy oranı ile kazandı ama,  bu sonuç görülen o ki, oy oranı bakımından AK Parti tabanında pekte memnuniyet yaratmadı.


2014 yerel seçimlerinde Yusuf Ziya Yılmaz ile Büyükşehirde seçime giren AK Parti, yüzde 54.9 oy bandını erişmişti. 2014 yerel seçim sonuçlarına ve AK Parti'nin aldığı oya bakıldığında, Mustafa Demir ile AK Parti, Samsun Büyükşehir'de 31 Mart yerel seçimlerinde yüzde 7.53'lük bir puan kaybı yaşadı. 

Peki Mustafa Demir kimdir? Mustafa Demir, Samsun'da AK Parti'nin kurucu il başkanıdır. Samsun Milletvekili olmuştur, Bayındırlık ve İskan Komisyon Başkanlığı yapmıştır ve daha sonrada Bayındırlık ve İskan Bakanı olmuştur. 3 dönem kuralı nedeni ile son genel seçimlerde aday gösterilmemiş bu nedenle siyasi arenadan bir süre çekilmiş, kendini işlerine vermiştir. Mustafa Demir, kurucu il başkanı olduğu yıllardan ve öncesinden beri Samsun'da yaşamış, Samsun'da iş kurmuş, yatırımını da Samsun'a yapmış bir isimdir. 

Sert mizaçlı görünse de, ikili sohbetlerde şen şakrak olmasa da, belki siyaseten görev yaptığı konumlar nedeni ile duruşu olan bir kişiliktir ve gayette her insan gibi güzel gülümser. 

Siyaseten görev yaptığı dönemlerde Samsun'a öyle yada böyle, emeği, katkısı olmuş, Samsun adını temsil etmiştir. Her siyasetçinin elbetteki yanlışları, eksiklikleri de her insan gibi olabilir.  

Mustafa Demir, popülizmi yada tribünlere oynamayı pek seven bir mizacada sahip değildir. Milletvekilliği görevinden ayrıldıktan sonra toplum içinde fazla görünmedi, deyim yerindeyse kendisini unutturdu. Ama bu Mustafa Demir'in Samsun'da yaşamadığı, Samsun'da iş yapmadığı, Samsun'u benimsemediği anlamına gelmez. 

Mustafa Demir gerek kurucu il başkanlığı, gerekse milletvekilliği, gerekse bakanlığı döneminde her fırsatta her siyasetçi gibi 'Samsun' vurgusunu sık sık  yapmıştır. 

Evet yazımızın başında da belirttiğimiz gibi 'Susuzluk hiç bir şeydir, imaj her şey'

Mustafa Demir'in  ne zaman ki Büyükşehir  adayı olacağı gündeme geldi, işte o zaman birileri harekete geçti. Yıllardır Samsun'da yaşayan Mustafa Demir'in doğum yeri sorgulanır oldu. Doğum yeri üzerinden imajı zedelendi, yıpratıldı. Ve bu imaj zedeleme hamleleri adaylığı açıklandıktan sonrada, gerek sosyal medyada, gerekse sokakta birileri tarafından bilinçli olarak şiddetli bir şekilde sürdürüldü, Samsun halkının önüne dayatma aday olarak getirildi, lanse edildi. Hem yıllardır Samsun'da yaşayan bir insan neden ve niçin dayatma olsundu.. 

Mustafa Demir il başkanıyken, memleketi sorgulanmadı. Mustafa Demir milletvekili olduğunda memleketi sorgulanmadı. Mustafa Demir bakan olduğunda memleketi sorgulanmadı ve bu konuda kendisine yönelik bir kampanya yürütülmedi.

Mustafa Demir, büyükşehir adayı oldu, işte o zaman memleketi sorgulanır oldu ve bu konuda imajı adeta birileri tarafından yerle bir edildi. Mustafa Demir Samsun kamuoyuna neredeyse öcü olarak lanse edildi. Tanımayan, hayatında Mustafa Demir ile hiç yan yana dahi gelmeyen insanlar hakkında atıp tuttu, demediklerini bırakmadı. Çünkü bu bir algı yönetimiydi. İmaj ve memleketi üzerinden, bu kötü algıyı yönetenler amaçlarına ulaşmıştı. Mustafa Demir Samsun için artık kötü, öcü, tukaka biri olmuştu. Ama o da herkes gibi, herkes kadar, çoktan ta çok, azdan da az hepimiz kadar yıllardır Samsunluydu..

Amaç neydi?  Ya da bu operasyonu kimler organize ediyordu? 

Mustafa Demir işte bu imaj ile seçime girdi. İmajını zedeleyenler ise değişim olmayacağına kanaat getirdikten sonra, tamir edilmesi zor olan yıprattıkları o imajı, birden bire allayıp pulladılar. Ama zehir Samsun halkının iliklerine, hücrelerine kadar çoktan yayılmış ve nüfus etmişti bile. Yani Mustafa Demir yaratılan o imajı ile ağzında kuş tutsa kimseye yaranamayacak duruma getirildi.

Ve 31 Mart yerel seçimlerinde bu olumsuz imaja rağmen, yüzde 47.37 oy alarak Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Bize göre Mustafa Demir siyasetin inceliklerini bilen bir isim olarak, sandıktan her şeye ve her şeye rağmen başarı ile çıkmıştır. 

Şahsına yönelik,  sanki yeni tanıyormuş gibi, oluşturulan o kötü imajında etkisi ile küsen, tepki gösteren AK Partililerinde sandıkta başka isimlere rey verdiklerini göz önüne alacak olursak, bize göre Mustafa Demir kendi kuyusunu kazanlara rağmen, seçimi kazanmayı bilmiştir. 

Burada asıl sorgulanacak konu ise memleketçilik üzerinden yapılan olumsuz imaj operasyonları ile, hem AK Parti'nin hem Mustafa Demir'in; Eğer bir oy kaybı varsa ve alınan sonuç başarısızlık olarak nitelendiriliyorsa, bu buna ve bu duruma sebep olanlardır. 

Sözlerimizi Barış Manço'nun şarkı sözleri ile bitirelim
Hemşerim memleket nire
Bu dünya benim memleket

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Rasim

02 Nisan 2019 Salı 15:18

%52 tek başına almıştı %47mhp ile birlikte aldı Mustafa Demir akp nın oyunu çok daha fazla düşürdü sevilmeyen tok illa aday yapan ak parti kaybetti

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun İlkadım'da başkanlığı İYİ Parti, meclisi ise AK Parti kazandı

Samsun İlkadım'da başkanlığı İYİ Parti, meclisi ise AK Parti kazandı