20 Ocak 2022 Perşembe

TARIM BAKANI PAKDEMİR'Lİ SAMSUN'A TARIM ALANINDA YENİ MÜJDELER VERDİ

Tarım Bakanı Pakdemir'li Samsun'a tarım alanında yeni müjdeler verdi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Korona Virüs sebebiyle video konferans yöntemi ile gerçekleşen toplantıda Samsun'a tarım alanında yapılacak yatırımlarla ilgili yeni müjdeler verdi.

16 Nisan 2020 Perşembe 11:27 GÜNCEL

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Samsun milletvekilleri ve protokol üyeleri ile gerçekleştirdiği video konferanslı toplantıda, tarım ve tarımsal üretim ile ilgili Samsun'a müjdeler verdi.


Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan’ın moderatörlüğünü yaptığı, Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Milletvekilleri Ahmet Demircan, Fuat Köktaş, Orhan Kırcalı, İstanbul Milletvekili Akif Çağatay Kılıç, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, AK Parti İl Başkanı Ersan Aksu, Oda Başkanları, Birlik Başkanları ve ilgili tüm sektör temsilcilerinin olduğu 107 katılımcıyla video konferans yöntemiyle toplantı yaptı.Korona Virüs sebebi ile video konferans yöntemi ile gerçekleşen toplantıda Bakan Pakdemirli, Samsun'un Türkiye'nin çok önemli bir tarım merkezi olduğunu belirtti. SAMSUN'A MÜJDELER
Gerçekleşen toplantıda Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Samsun'da tarım alanında yapılacak yeni yatırım ve çalışmalarla ilgili katılımcılara şu bilgileri verdi.

"Bafra Ovası Sulaması 64 bin 700 dekar arazi 124 milyon TL yatırım ile sulamaya açılacak, 126 milyon TL maliyetli 19 Mayıs Barajı İsale hattı ile 69 mahalleye içme suyu temin edilecek, Çarşamba Ovası Drenajı ile 211 bin dekar tarım arazisinin drenaj sorunu çözülecek, 4 adet Tarım Kredi Koperatif Marketi açılacak, 7 adet Meteoroloji Gözlem İstasyonu kurulacak, Vezirköprü ilçesine 5 adet Süpürge Dikim Evi kurulacak, 4.1 milyon TL bütçe ile 9 bin dekar alanda mera ıslah çalışması yürütülecek, gelir seviyesi düşük 100 üreticiye tam sistemli modern sera kurulacak, İsrail sazanı ile mücadele için 1.4 milyon TL destek verilecek, 5 bin ton turşu kapasiteli fabrika kurulması için 1.9 milyon TL destek verilecek"

SAMSUN TARIM ÜSSÜ OLMAYI HAK EDİYOR
Düzenlenen video konferanslı toplantıda Samsun milletvekili ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan'da şunları dile getirdi.
"Samsun; Bafra, Çarşamba ve Vezirköprü ovaları ile yalnızca kendisi için değil ülkemiz için de önemli tarımsal potansiyele sahip. Samsun'un; fındık ve çeltik üretiminde Türkiye’de 2.sırada yer alması, sebzecilik, meyvecilik ve su ürünleri gibi alanlarda cazibe merkezi olması ve kenevirde sahip olduğu avantajlar ile bu gücün en verimli şekilde kullanılarak katma değerin artırılması amacıyla çalışmalarımızı iş birliği içinde sürdürüyoruz. Şehrimiz, Karadeniz Bölgesi’nin tarımsal üssü olduğu gibi ülkemizin de çok önemli bir tarım merkezidir. Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın çeşitli vesilelerle dile getirdiği kenevir üretiminin ve endüstrisinin merkezinin Samsun olmasıyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Ekolojik, ekonomik ve stratejik özellikleri bulunan ve çok sayıda kullanım alanı olan kenevirin üretimi birçok sektör için de ham madde teminine büyük katkı sağlayacaktır. Atılan adımlar, yeni yatırımlar ve sahip olduğumuz vizyon Samsun’umuzun tarım ile ilgili iddiasını daha ileri taşıyacaktır. Samsun, ülkemizin tarım üssü olmayı hak ediyor"

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Korona Virüs mücadelesi veren Samsun Eğitim Araştırma kapılarını ilk kez açtı

Korona Virüs mücadelesi veren Samsun Eğitim Araştırma kapılarını ilk kez açtı