04 Aralık 2021 Cumartesi

TERME BELEDİYE BAŞKANI ALİ KILIÇ ZİMMET İDDİALARINA VERDİĞİ CEVAPLA ASLINDA NE SÖYLEDİ

Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç zimmet iddialarına verdiği cevapla aslında ne söyledi

Samsun'un Terme Belediyesinde gündeme gelen zimmet ve senet iddialarına yanıt veren belediye başkanı Ali Kılıç'ın açıklamalarında aslında ne söylemek istediğini analiz ettik.

31 Aralık 2020 Perşembe 02:37 GÜNCEL

Samsun'da Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç, belediyede gündeme gelen zimmet ve senet iddiaları için açıklamasında ifade ettiği "Kurumumuza ulaştırılmış herhangi bir bilgi, belge veya beyan bulunmamaktadır" cevabı ile aslında neyi söyledi.


Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç'ın iddialara ilişkin yaptığı açıklamayı inceledik ve bu açıklamanın hiç bir satırında "Bu iddia yalandır, böyle bir şey olmamıştır. Bu yalan iddiaları ortaya atanlarla hukuki yollarla  hesaplaşacağız" ifadelerinin yer almadığını gördük. 

O AÇIKLAMANIN ANALİZİ
Peki Ali Kılıç'ın iddialara ilişkin "Kurumumuza ulaştırılmış herhangi bir bilgi, belge veya beyan bulunmamaktadır" sözleri ne anlama geliyor..

Öncelikle sayın Ali Kılıç'ın 'Beyan bulunmamaktadır' ifadesi doğru değildir. Ortada söz konusu iddialara ilişkin beyanlar vardır. Örneğin, AK Partili Terme eski Belediye Başkanı Şenol Kul, bu konuyla ilgili beyan vermiş ve söz konusu zimmet olayının varlığına dikkati çekerek "Ali Kılıç'a ben soruşturma açmasını söyledim" demiştir. 

YOK DEDİĞİ BEYANLARI GÖRMEZDEN GELDİ
Ve yine örneğin CHP Terme İlçe Başkanı İbrahim Yavuz bu konu ile ilgili beyan vermiş ve Terme Belediyesi Başkanı Ali Kılıç'a "Şuan cezaevinde olan eski muhasebe müdüründen Samsun Büyükşehir'e geçmesi karşılığında para aldığınız iddiaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Terme Belediyesinde çalıştığı dönemde işçilerin ikramiyelerinin ödemediği parayı zimmetine geçirdiği iddiaları doğru mudur. Bu kişinin Terme Belediyesinde çalıştığı dönemi inceleme altına almayı düşünüyor musunuz?" soruları yöneltilmiş ve beyan verilmiştir. Ve yine İYİ Parti Samsun İl Başkanı Hasan Aksoy'da Terme Belediyesinde ki iddialara ilişkin beyan vermiş, zimmet ve senet iddialarını sormuştur.

İNCELEME BAŞLATACAĞIZ DİYEMEDİ
Şimdi gelelim Ali Kılıç'ın tüm bunlara rağmen verdiği yanıta; "Kurumumuza ulaştırılmış herhangi bir bilgi, belge veya beyan bulunmamaktadır"

Sayın başkan 'Beyan bulunmamaktadır' derken zimmet ve senet iddialarına ilişkin yukarıda belirttiğimiz beyanları hiç yapılmamış saymakta ve söz konusu o beyanları dikkate alarak "Evet bu iddialar bizleri de rahatsız etti. Bu nedenle biz geçmişe dönük bir inceleme başlatacağız" demekten kaçınmaktadır.

ZİMMET VAR DİYEN ESKİ BAŞKAN
Ve bu beyanların en önemlisi de aslında AK Partili Terme Belediyesi eski Başkanı Şenol Kul'a aittir. Sayın Ali Kılıç hem partilisi olan hem de partisinin eski belediye başkanı olan Şenol Kul'un alenen ortaya döktüğü zimmet olayı ile ilgili bilgileri, hadi diyelim ki seçim sonrası yoğunluktan gözden kaçırdı. 

ÇİRKİN OLAYI BİRLİKTE ORTAYA ÇIKARTALIM DEMEDİ
Şuan bu konu yeniden alevlenmişken Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç, Şenol Kul'un verdiği beyanatları dikkate alıp, yaptığı açıklamada "Sayın eski başkanım bu konu ile ilgili ne biliyorsanız, elinizde ne belge varsa lütfen bize ulaştırın bizde gereğini yapıp savcılığa intikal ettirelim ve bu çirkin olayı yapanları ortaya çıkartalım" dedi mi, ne yazık ki demedi.

ALİ KILIÇ'IN AÇIKLAMASI KONUYU SÜMEN ALTI EDİYORUZ İTİRAFIDIR 
Sayın Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç söz konusu iddialara yönelik yaptığı bu açıklamayı kısaca analiz edecek olursak; Bu ifadeler bir yalanlama değil, geçiştirmedir. İddialar ayyuka çıkmış, CHP Terme İlçe Başkanı iddiaları sormuş ve en önemlisi AK Partili eski Belediye Başkanı 'zimmet var' demişken; 'Beyan bulunmamaktadır' demek çok saçmadır! Zira ortada beyanlar vardır.. Bu bayanları dikkate alıp soruşturma ve inceleme yapması gereken belediye başkanı konuyla ilgili yaptığı açıklamada insanları af buyurun salak yerine koymuş ve bu olayı sadece Sümen altı edeceklerinin itirafının açıklamasını yapmıştır. Zira olayı aydınlatma, suç varsa suçluyu ortaya çıkartma niyetinde olan birisi, ortada onca iddia ve beyan varken, "Kurumumuza ulaştırılmış herhangi bir bilgi, belge veya beyan bulunmamaktadır" demez!

Son cümle, ikramiyeleri iç edilen işçilerin bu konuyla ilgili dava açacaklarını söylediklerini de hatırlatalım..
Haydar ÖZTÜRK

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

AK Parti Samsun İl Başkanı esnaf çok memnun demişti! Bir esnaf intihar etti

AK Parti Samsun İl Başkanı esnaf çok memnun demişti! Bir esnaf intihar etti