15 Haziran 2019 Cumartesi

TÜRKİYE'NİN TANITIMI İÇİN TESCİLLİ SEKTÖR 2023 PROJESİ SAMSUN'DA HAZIRLANDI

Türkiye'nin tanıtımı için tescilli Sektör 2023 projesi Samsun'da hazırlandı

Samsun Büyükşehir Belediyesi muhabiri, Uluslararası Tanıtım Uzmanı ve Kurumsal Firma Danışmanı Araştırmacı-Gazeteci Fatih Yalçıner, Türkiye'nin tanıtımı için 5 yıl içerisinde hazırladığı Stratejik Projeyi tescillendirip koruma altına aldı.

01 Kasım 2018 Perşembe 14:30 GÜNCEL

Türkiye'nin tanıtımı için 5 yılda hazırlanan Sektör 2023 Türkiye Potansiyellerinin Küresel Tanıtım Projesi tamamlanırken, projeyi hazırlayan gazeteci Fatih Yalçıner, 81 ilde uygulanabilecek önemli projenin tescil işlemlerini de yaptırdı.


Türkiye’nin 2023 vizyonu kapsamında ekonomide ortaya koyduğu hedeflere daha hızlı ulaşabilmesi amacıyla stratejik bir projeye imza atıldı. Şehirlerin uluslararası düzeyde tanıtımında kamu ve yerel yönetimlere büyük kolaylık sağlayan Sector 2023 Türkiye Potansiyellerinin Küresel Tanıtım Projesi tamamlanarak tescillendi.  

Çeşitli üniversitelerden çok sayıda bilim adamı ile 15 stratejik araştırma merkezinden uzmanların katkı verdiği Sector 2023 Türkiye Potansiyellerinin Küresel Tanıtım Projesi, Samsun Büyükşehir Belediyesi muhabiri, Uluslararası Tanıtım Uzmanı ve Kurumsal Firma Danışmanı Araştırmacı-Gazeteci Fatih Yalçıner tarafından hazırlandı. Rusya, Azerbaycan, Bulgaristan, İran ve Tunus’ta tüketiciler üzerine yapılan bilimsel araştırmalar ve fizibilite çalışmaları sonucu 5 yılda hazırlanan proje, marka patentleri ve noter tescilleriyle hukuki güvence altına alındı.

81 İLDE UYGULANABİLECEK
81 ilde devlet, kamu, yerel yönetim ve sivil toplum kuruluşları tarafından yürütülen projeler, yatırımlar, hizmet ve faaliyetler ile başta sanayi, tarım ve turizm olmak üzere kentlerdeki sektörel gelişmeler, marka ve ürünlerin yabancı toplumlara başarıyla tanıtılmasını kapsayan Sector 2023 projesi, farkındalık oluşturularak ülke potansiyellerinin ve sektörel avantajların küresel toplumlara tanıtılması açısından ilk olma özelliği taşıyor. Devlet veya kent politikası olarak hayata geçirilmesi halinde projeyle, kısa zamanda hem ülke hem de şehir ekonomilerine önemli katkılar yapılabileceği öngörülüyor.  

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A SUNULACAK
Eski adı Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı olan Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi uzmanları tarafından incelenen projenin ülke tanıtımına ve milli ekonomiye yüzde 100 oranında katkı sağlayacağı belirtiliyor. İlgili bakanlıklarla paylaşılacak projenin yakın zamanda Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a sunulması bekleniyor.

İŞ DÜNYASININ ÖNÜNÜ AÇACAK
Küresel ekonomide global şirketlerin marka ve ürün tanıtımlarına ilişkin uyguladığı tüketici odaklı tanıtım ve satış pazarlama stratejileri incelenerek tasarlanan proje sayesinde şehirlerdeki sektörel potansiyeller ile markalar, daha etkili, verimli, sistemli, profesyonel ve operasyonel düzeyde Dünya kamuoyuna tanıtılabilecek. Aynı zamanda sektörlere canlılık ve heyecan kazandırarak, firmaların küresel pazarlarda rekabet gücünü artıracak. Uzmanlar, yüksek tanıtım maliyetleri altında sıkışan KOBİ’lerin ihtiyaç duydukları tanıtım eksikliğinin bu alt yapı ile büyük oranda giderilebileceğini ifade ediyor.

YEREL YÖNETİMLERİN İŞİ KOLAYLAŞACAK
Samsun 2023 Sektörel Tanıtım Projesi’nin kamu ve yerel yönetimlerin işini büyük oranda kolaylaştıracağının altını çizen Araştırmacı-Gazeteci Fatih Yalçıner, “Proje, yerel yönetimler ile sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirerek kent ekonomisi için topyekün mücadeleyi esas alıyor. Bu güne kadar izlenen tanıtım stratejileri ve çabalar,  şehrimizin sektörel  potansiyellerine beklenen katkıyı sağlayamadı. Biz bu proje ile tanıtım eksikliklerimizi tamamlıyoruz. Hızlı ve sonuç odaklı bir alt yapı sunuyoruz. Hayata geçmesine yönelik görüşmelerimiz sürüyor. İnşallah en kısa zamanda bu sistem kurulacak ve fayda sağlayacaktır.” dedi.  

TANITIMDA HEDEF TÜKETİCİ
Fuar katılımları, iş gezileri ve etkinliklerin kentin sanayi ve turizm potansiyellerinin tanıtımına yeterli katkı yapamadığına dikkat çeken Uluslararası Tanıtım Uzmanı ve Kurumsal Firma Danışmanı Araştırmacı-Gazeteci Fatih Yalçıner, bu nedenle proje hedefinin tüketici olduğunu kaydetti. Yalçıner, “Ekonomide hedef kazanmak, büyümek ve gelişmektir. Bu 3 parametreyi sağlayan temel unsur ise tüketicidir. Tüketici satın aldıkça ihracat artmakta,  ihracat üretimi, o da istihdamı tetiklemektedir. Biz de küresel tanıtım projesi ile direk tüketiciyi esas aldık. Şehirlerimizin turizm ve sanayi potansiyellerini, yatırım ve sektörel gelişmeleri uluslararası toplumlara duyurmalı, tanıtmalıyız. Bunu nasıl gerçekleştireceğimizin fizibilitelerini projeyle ortaya koyduk.” şeklinde konuştu

EN ETKİLİ YOL
Projenin yerel yönetim çalışmaları ile şehir potansiyellerinin tanıtımı açısından atılacak en hızlı ve en somut adım olacağının altını çizen Yalçıner, “Samsun’u hedeflerine ulaştırmak, ekonomimizi canlandırmak, ihracatımızı, üretimimizi ve istihdamımızı artırmak, sektörlerin önünü açmak, yerel yönetim yatırımlarımızı, tarım ve turizm potansiyellerimi, marka ve ürünlerimizi uluslararası düzeyde tanıtmak istiyorsak, Samsun Potansiyellerinin Küresel Tanıtım Projesi mutlaka değerlendirilmedir.  Küresel tanıtım denildiğinde günümüzde en etkili yol budur. “ ifadelerini kullandı.  

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Kadir ÇAKA

01 Kasım 2018 Perşembe 15:22

Şimdiden hayırlı olsun inşallah. Projede sunulan hedeflere ulaşmanız dileğiyle..

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Yılport Samsunspor maçında çıkan kavga olayı ile ilgili gözaltına alınan 20 kişi serbest bırakıldı

Yılport Samsunspor maçında çıkan kavga olayı ile ilgili gözaltına alınan 20 kişi serbest bırakıldı