22 Şubat 2020 Cumartesi

VALİ AÇIKLADI! ÇARŞAMBA ŞEKER FABRİKASINDA EN AZ 800 KİŞİ ÇALIŞACAK

Vali açıkladı! Çarşamba Şeker Fabrikasında en az 800 kişi çalışacak

Samsun Valisi Osman Kaymak, Çarşamba Şeker Fabrikasının 150 bin ton şeker pancarı alımı yaparak yeniden üretime başlayacağını ve fabrikada en az 800 kişinin çalışacağını açıkladı.

23 Ocak 2020 Perşembe 01:33 GÜNCEL

Samsun Valisi Osman Kaymak, Çarşamba Şeker Fabrikasında  ‘Pancar Daha Çok Kazandırıyor’ sloganı ile düzenlenen tanıtım toplantısına katıldı.


Çarşamba Şeker Fabrikasının yeniden üretime geçecek olması nedeni ile düzenlenen toplantıda konuşma yapan Samsun Valisi Osman Kaymak, fabrikanın 150 bin ton şeker pancarı alımı yaparak üretime başlayacağını söyledi. 

Üreticiler ve muhtarlarında katıldığı toplantıda konuşan Vali Osman Kaymak, "Çarşamba ve Bafra ovaları Anadolu’nun gıda deposudur. Şeker pancarı çok bereketli bir ürün. Bakın sözleşmeli üretim, üretici pancarını kime satacağım diye bir derdi yok. Yeter ki ben en iyi üretimi yapayım. Dönüm başına 8-10 ton iyi üretim yaptıktan sonra alıcısı da hazır, sattıktan sonra devamlı kazanç sağlıyor. Teknik olarak çok yorulmadan ekimi yapılıyor. Buradan özellikle bütün üretici arkadaşlara şunu söylemek istiyorum. Lütfen bu çalışmayı yalnız bırakmayın. İlin Valisi olarak bu heyecana katılmak istiyoruz. Bu fabrikanın bacaları dumanı tüttüğü zaman çok kıymetli. Bu fabrika çalışmaya ve üretime başladığında en az 800 kişi çalışacak. Ama en önemlisi bu fabrikanın bölgeye getirecek olduğu ekonomik katkıdır. O anlamda lütfen çiftçi kardeşlerimiz bu 150 ton üretimin buradan yapılması için gayret etsinler" dedi.

Çarşamba Şeker Fabrikasının yeniden üretime geçmesi ile ilgili alınan kararın hayırlı uğurlu olmasını dileyen Samsun Valisi Osman Kaymak, üreticilerden 150 bin ton şeker pancarı üretimi yapılması konusunda gayret isterken, şunları dile getirdi.
"Türkiye’de şeker üretiminde çok ciddi çalışmalar oldu. Aslında en önemli çalışma Sayın Cumhurbaşkanımızın nişasta bazlı şeker oranını yüzde 15’lerden yüzde 2,5’e düşürmesidir. Bu çok önemli bir karardır. Bu fabrika çalışmaya ve üretime başladığında en az 800 kişi çalışacak. Ama en önemlisi bu fabrikanın bölgeye getirecek olduğu ekonomik katkıdır. O anlamda lütfen çiftçi kardeşlerimiz bu 150 ton üretimin buradan yapılması için gayret etsinler. Arkadaşlar bu çalışmayı yalnız bırakmayalım ve bunu duyuralım. Bu ilimiz için çok önemli bir atılım. Samsun olarak seferberlik yapalım. Ankara bizlere bir ses verdi, Samsun sese cevap versin. Bizde varız diyelim ve fabrikayı çalıştıralım ve üretime başlayalım."

Çarşamba Şeker Fabrikasında gerçekleşen toplantıya Samsun Vali Yardımcısı Sezgin Üçüncü, Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. yöneticileri, İlçe Ziraat Odaları Başkanları ile ilgili kurumların temsilcileri, muhtarlar ve üreticiler katıldı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Çarşamba Biyokütle Enerji Santraline lisansı olmadığı gerekçesi ile suç duyurusu

Çarşamba Biyokütle Enerji Santraline lisansı olmadığı gerekçesi ile suç duyurusu