24 Temmuz 2019 Çarşamba

VALİ AÇIKLADI! SAMSUN'DA DOLAR ARTIŞINI BAHANE EDİP ZAM YAPAN FIRSATÇILAR DENETLENECEK

Vali açıkladı! Samsun'da dolar artışını bahane edip zam yapan fırsatçılar denetlenecek

Samsun Valisi Osman Kaymak, son günlerde dolar artışını bahane ederek sattığı ürünlere zam yapan fırsatçıların denetleneceğini açıkladı.

06 Eylül 2018 Perşembe 21:53 GÜNCEL

Samsun Valisi Osman Kaymak, dolar artışını bahane ederek sattığı gıda ve diğer ürünlere zam yapan fırsatçılarla ilgili açıklama yaparak, "Samsun geneli piyasalar denetlenecek" dedi.


Açıklamasında Samsun'da bazı fırsatçıların dolar artışını gerekçe göstererek haksız fiyat artışları uyguladığı yönünde duyumlar alındığını belirten Samsun Valisi Osman Kaymak, piyasanın denetleneceğini duyurdu.

Samsun Ticaret İl Müdürü Vekili Cemil Kocaoğlu'nun kendisine yaptığı ziyarette piyasada dolar artışını bahane ederek haksız fiyat artışına ilişkin yapılan denetimlerle ilgili verdiği bilgilerin ardından konuşan Samsun Valisi Osman Kaymak, "Bilindiği üzere ‘Ticari reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına dair Yönetmelik’ 31.08.2018 tarihli ve 30521 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu değişiklik ile Anılan Yönetmeliğin bahsi geçen EK-A bölümüne, “19) Girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket ederek tüketiciye sunulan mal veya hizmetin satış fiyatında artış yapmak” şeklinde bir bent eklenmiştir. Son dönemde finansal piyasalardaki geçici dalgalanmaları fırsat gören bazı spekülatörlerin çeşitli ürün ve ürün gruplarında arz-talep dengesiyle uyuşmayan fiyat artışları yapıldığı duyumları üzerine Bakanlığımızca, yukarıda anılan yönetmelik hükümleri çerçevesinde denetimler başlatılmıştır. Samsun genelinde dolar üzerinden ve doları bahane ederek fiyatına zam yapanlara karşı bu denetimler yapılacaktır.” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da 16 yaşındaki çocuğa büfeci alkol sattı, o genç hastanelik oldu

Samsun'da 16 yaşındaki çocuğa büfeci alkol sattı, o genç hastanelik oldu