19 Nisan 2019 Cuma

YEDAŞ KAÇAK ELEKTRİK BEDELİNİ FATURASINI ÖDEYENDEN DE ÖDEMEYENDEN DE TAHSİL EDİYOR

YEDAŞ kaçak elektrik bedelini faturasını ödeyenden de ödemeyenden de tahsil ediyor

YEDAŞ, kaçak elektrik kullanımının önüne geçmek için denetim ve takip yapıldığını açıkladı ama, kaçak elektrik kullanım bedelini YEDAŞ, faturasını ödeyene de, ödemeyene de zaten yansıtıyor..

01 Kasım 2018 Perşembe 20:36 GÜNCEL

YEDAŞ sorumluluk bölgesinde bulunan Samsun, Ordu, Çorum, Amasya, Sinop il ve ilçelerinde 2011 yılından bu yana kaçak elektrik kullanımı ile mücadele edildiğini bunun için sürekli saha denetiminin yapıldığını açıkladı.


Kaçak elektrik kullanımı ile ilgili ise YEDAŞ'ın kayıp kaçak bedellerini faturasını ödeyene de yansıtması uzun bir süredir tartışma konusu. Edinilen bilgiye göre YEDAŞ, örneğin Samsun'un İlkadım ilçesine bağlı Selahiye veyahut Unkapanı mahallesinde kaçak elektrik kullanımı tespit etti. Yapılan bu tespit üzerine kaçak elektrik kullanan aboneye ceza-i işlem uygulanıyor. Kaçak elektrik kullanan abone cezayı ödese de ödemese de YEDAŞ, söz konusu mahallelerde tespit edilen kaçak elektrik kullanımının bedelini İlkadım ilçesinin tamamında faturasını ödeyen tüm abonelerine yansıtıyor. Yani burada YEDAŞ hiç bir şartta zarar etmiyor.  Kaçak kullanandan da, kaçak elektrik kullanmayandan da, faturasını ödeyenden de, ödemeyen de YEDAŞ kaçak elektrik kullanımı bedelini fatura yolu ile sistem dahilinde tahsil etmiş oluyor.

Bu şartlar altında YEDAŞ ister kaçak elektrik kullanımı ile mücadele etsin ister etmesin, kayıp kaçak bedelini her şartta vatandaşlardan tahsil etmiş oluyor. Gelelim YEDAŞ'ın kaçak elektrik kullanımı ile ilgili sahada yapılan çalışmalar hakkında vermiş olduğu bilgilere..

İşte YEDAŞ'ın kaçak elektrik kullanımının önlenmesi ile ilgili kurum tarafından yapılan çalışmalar hakkında verdiği bilgiler..

2011 yılından bu yana Samsun, Ordu, Çorum, Amasya, Sinop il ve ilçelerinde elektrik dağıtım faaliyetleri yürüten YEDAŞ, toplumsal ve sosyal sorumluluk bilinci ile hareket etmeye özen gösteriyor. Kaçak elektrik kullanımının önüne geçmek amacıyla çalışmalar yapıyor. Denetim ve takip sonucu tespit edilen kaçak elektrik kullanımını ortadan kaldırmak amacıyla aksiyon alıyor.

YEDAŞ Kaçak Elektrik Kullanımının Tespiti için Sürekli Saha Denetimleri Yapıyor
Yaptığı çalışmalarla kaçak elektrik kullanım oranını pek çok dağıtım bölgesine kıyasla az seviyeye düşüren YEDAŞ, kaçak elektrik kullanımının tespiti ve ortadan kaldırılması yönünde projeleri hayata geçirmeye devam ediyor. Hem vatandaşın yasa dışı elektrik kullanımını önleyerek yasaların uygulanmasını sağlıyor hem de kaçak elektrik kullanımı nedeniyle meydana gelebilecek kazaların önüne geçiyor. Müşteri teknik hizmetleri saha çalışanları, aralıksız saha denetimleri yaparak kaçak elektrik kullanımlarını tespit ederek bu tip durumları ortadan kaldırıyor. Abone olmadan elektrik kullanımları, ölçü devresinden geçirilmeden yapılan bağlantıları, ölçü devresine ve/veya sayaçlara müdahaleleri kayıt altına alarak yasal işlemlerin başlatılması yönünde aksiyon alıyor. Uzaktan şebeke izleme sistemleri kullanılarak akım ve gerilim değerlerinin takibi ve kaçak elektrik kullanımının tespit edilmesi yönünde teknolojik alt yapı çalışmalarına devam ediyor. Büyük veri analizleri ile de tüketicilerin tüketim bilgileri ile trafo tüketim bilgilerini karşılaştırarak kaçak elektrik kullanımını tespit etmeyi hedefliyor.

Kaçak Elektrik Kullanımı Ülke Ekonomisine, Can ve Mal Güvenliğine Zarar Veriyor
Kaçak elektrik kullanımının ülke ekonomisine zarar verdiğine dikkat çeken YEDAŞ Genel Müdürü & Dağıtım Direktörü Akın Şahin, bu durumun, kaliteli elektrik kullanımının yanı sıra, can ve mal güvenliği açısından da önemli olduğunun altını çizdi. Elektrik dağıtım şebekesinin, ilgili bölgedeki abone sayısına göre tesis edildiğini, kaçak elektrik kullanımının ise şebekedeki yükü artırarak elektrik kesintisi ve gerilim düşümü gibi olumsuzluklara neden olduğunu belirtti. Genel Müdür Akın Şahin, “Bölgede özellikle tarımsal sulama alanında ve fındık zamanı mevsimlik işçilerin çadırlarda kaçak elektrik kullandığını tespit ediyoruz. Tesisat yapısı, teknik şartname ve standartlara uygun olmadığı için elektrik kaçağı yaşanıyor. Bu nedenle de elektrik akımına kapılma veya yangınlar ortaya çıkabiliyor. İnsanların ve hayvanların can güvenliği tehlikeye giriyor, maddi hasar meydana gelebiliyor.” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Kadir ÇAKA

02 Kasım 2018 Cuma 08:27

Önce doğudaki ve İstanbul'daki ödenmeyen bedelleri nasıl tahsil edebiliriz onun peşine düşsünler. O ödemeyenlerin ve kaçak kullananların her biri için ödemiş olduğum ve hala ödeyeceğim 1 kuruşu bile helal etmiyorum. Kullandığımdan çok fazlasını benden alan elektrik kurumuna da zehir zıkkım olsun! Hakkın ve adaletin hiçbir zaman sağlanabileceği bir dünya görmedik, ölene kadar da görmeyeceğiz bunun farkındayız lakin; gerçek hesap oturduğunuz koltuklarda bacak bacak üstüne atarken çekilmeyecek(!)

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da Tekkeköy Belediye Başkanı Togar'a 15 Temmuz üzerinden algı operasyonu

Samsun'da Tekkeköy Belediye Başkanı Togar'a 15 Temmuz üzerinden algı operasyonu