25 Nisan 2019 Perşembe

YEPAŞ'TAN VATANDAŞA KREDİ KARTI KAZIĞI! FATURA ÖDEMELERİNDE VATANDAŞI BÖYLE SOYUYORLAR

YEPAŞ'tan vatandaşa kredi kartı kazığı! Fatura ödemelerinde vatandaşı böyle soyuyorlar

YEPAŞ'ın elektrik faturasını kredi kartı ile ödemek isteyen vatandaşlara tek çekim yerine zorla iki taksitlendirme uygulaması yaptığı ve kredi kartı ile yapılan ödemelere ise vade farkı koyarak, vatandaşı mağdur ettiği gündeme geldi.

15 Mart 2018 Perşembe 12:10 GÜNCEL

YEDAŞ'ın pazarlama şirketi YEPAŞ'ın elektrik borcunu kredi kartı ile ödemek isteyen vatandaşlara uyguladığı iki taksit ile ödeme uygulamasının üzerine birde vade farkı koyarak vatandaşları mağdur ettiği ileri sürüldü.


YEPAŞ'ın Samsun'da ki elektrik abonelerine, fatura borcu ödemesi ve abonelik gibi işlemlerde, kredi kartı ile ödemeler için zorla taksit uygulaması yaptığı gündeme gelmişti. YEPAŞ'ın kredi kartı ödemeleri için uyguladığı taksitle ödeme uygulamasında ise kredi kartından yapılan ödemelere vade farkı koyduğu ve vatandaşları mağdur ettiği iddiası ortaya atılmıştı. Bu iddianın gündeme gelmesi sonrası açıklama yapan YEPAŞ, zorla taksit ve vade kazığı olarak gündeme gelen o iddia ile ilgili ilginç bir savunma yaptı.

Çalık Holding'e bağlı Yeşilırmak Dağıtım A.Ş.'nin elektrik pazarlama şirketi YEPAŞ, kredi kartıyla elektrik faturalarını ödemek isteyen abonelere getirdiği tek çekim yerine zorla taksitlendirme uygulamasını, "EPDK'nın düzenlemesinde şirketlerin ödeme tercihlerini sınırlayan bir yasal düzenleme yok. Seçme hakkı bizim" diye savundu,

Samsun'a elektrik dağıtımını yapan YEDAŞ'ın pazarlama şirketi YEPAŞ, elektrik faturalarını kredi kartıyla tek çekim halinde ödemek isteyen vatandaşlara yaptığı 'zorla taksitlendirme' ve bu taksitlere de 'vade farkı' uygulamasına, ilginç bir savunma getirdi.

ESAS OLAN NAKİT ÖDEME

Gazete Gerçek'ten Gülsüm Atik'in haberine göre YEPAŞ'tan yapılan açıklamada, müşterilerin kendilerine ait elektrik faturalarını ne şekilde ödeyebileceklerinin EPDK tarafından hazırlanmış olan Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği'nde tanımlandığı, buna göre elektrik faturalarının son ödeme tarihinde nakit olarak ödenmesinin esas olduğu belirtildi.

EPDK SINIRLAMA YAPMADI, TERCİH BİZİM

Açıklamada ayrıca aynı yönetmeliğin 12. maddesinin 7. Fıkrasında, ‘faturalar, kredi kartı ile ödenebilir. Faturaların kredi kartı ile ödenmesine ilişkin usul ve esaslar Kurul kararı ile belirlenir’ hükmü gereğince farklı ödeme alternatiflerinin de müşteriye sunulabildiği belirtilerek, "Burada da görüleceği üzere; kredi kartı ile fatura ödemesi konusunda yasal olarak zorunluluk bulunmamakta olup alternatif bir ödeme opsiyonu müşterilerimize sunulmaktadır. Zira mevzuatın düzenleme alanında görüldüğü üzere; faturaların kredi kartı ile ödenebileceği belirtilmekle, bu konuda şirketlere bir seçimlik hak yaratılmaktadır. Ayrıca, kredi kartı ile tahsilatın usul ve esaslarını düzenleyen bir EPDK Kurul kararı da henüz tesis edilmemiştir. Bu noktada, tercihen tahsilat yolu olarak sunulan kredi kartı ile fatura ödeme hususunda, şirketlerin ödeme tercihlerini sınırlayan bir yasal düzenleme bulunmamaktadır" denildi.

VADE FARKINI BANKALAR ALIYOR

Kredi kartı kullanılarak yapılan ödemelerde, YEPAŞ'ın sadece fatura tutarı karşılığı olan alacağını tahsil ettiği, anlaşmalı bankaların belirlediği oranlarda taksit sayısına göre ise vade farkının söz konusu olduğunun belirtildiği açıklamada, "Buradan da anlaşılacağı üzere alınan vade farkının, anılan mevzuatın 8. Maddesi hükümleri dâhilinde,  şirketimiz ile hiçbir alakası olmayıp tahsilatı da ilgili bankalarca yapılmaktadır" denildi.

VATANDAŞIN DEĞİL BANKALARIN YARARINA 

YEPAŞ'ın açıklamasında, vatandaşların kredi kartı ile fatura ödemeleri sırasında neden tek çekim yapmak yerine, bankalar tarafından vade farkı alınmasına neden olan 'zorla taksitlendirme' seçeneğine yönlendirildiği konusunda ise hiçbir açıklama yapılmaması dikkatlerden kaçmadı. 

HALK YİNE MAĞDUR EDİLDİ

Hatırlanacağı gibi Samsun'da elektrik dağıtımını sağlayan Yeşilırmak Dağıtım A.Ş.'den ayrılan YEPAŞ'ın, kredi kartıyla elektrik faturalarını ödemek isteyen abonelerine talepte bulunmamalarına rağmen zorla taksitle ödemeye yönlendirildikleri ortaya çıkmıştı. En az iki taksit halinde yapılan ödemelerde ise bir de vade farkı konularak, vatandaşın faturasından daha fazla miktarda cebinden para çıkmasına neden olunduğu belirlenmişti.

SADECE FATURALAR DEĞİL

Vatandaşlar, YEPAŞ'ın sadece fatura ödemelerinde değil, teminat, abonelik vb. ödemelerini kredi kartıyla tek çekimde yapmak isteyen vatandaşlara da zorla taksit uygulaması yaptığını belirtmişlerdi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

aylaplaoglu

15 Mart 2018 Perşembe 20:06

Doğuda % 70 kaçak kullanılanı halkdan alıyorlar Fetonun okullarında milyarlık ödenmeyenborcu devletten istiyorlar garibanın gecikse kapalıyorda feto yıllarca kullandı neden kapatılmadı?şimdi istiyorlar devlet öderse cebinden değil yine bizlerden alınan vergilerle ödeyecekEvlerde kullanmaya korkuyorkrn fatura çok gelir diye elalemin parasını bizden alıyorlar ben vatandaş olarak kaçak kullananada bizden alanada hakkımı hela etmiyorum etmicem asla

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Valisi Osman Kaymak'ı Romanlar darbuka ve kemanlarla karşıladı

Samsun Valisi Osman Kaymak'ı Romanlar darbuka ve kemanlarla karşıladı