18 Ekim 2019 Cuma

YUSUF ZİYA YILMAZ SAMSUNLU ÜNLÜ SÖZ YAZARI VE ŞAİR CEMAL SAFİ'Yİ EBEDİYETE UĞURLADI

Yusuf Ziya Yılmaz Samsunlu ünlü söz yazarı ve şair Cemal Safi'yi ebediyete uğurladı

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, hayatını kaybeden ünlü şair ve söz yazarı Cemal Safi'nin Ankara'da düzenlenen cenaze törenine katıldı.

20 Nisan 2018 Cuma 15:39 GÜNCEL

Samsunlu ünlü söz yazarı ve şair Cemal Safi, Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve sanatçı Orhan Gencebay'ın katıldığı cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurlandı.


Samsun doğumlu olan ünlü şair ve söz yazarı Cemal Safi geçtiğimiz günlerde tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmişti. Samsunlu ünlü sanatçı Orhan Gencebay'ın 40 şarkısının söz yazarlığını yapan usta şain Cemal Safi, KOAH hastalığı nedeni ile beynine pıhtı atması sonucu tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yummuştu.Samsun doğumlu usta şair Cemal Safi'nin Ankara'da Bilkent Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii'nde gerçekleşen cenaze törenine katılan Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ünlü edebiyat adamı ve söz büyücüsü Cemal Safi'yi son yolculuğuna uğurladı. Cemal Safi'nin cenazesine sanatçı Orhan Gencebay'ın yanı sıra Gençlik ve Spor eski Bakanı ve Samsun Milletvekili Akif Çağatay Kılıç'ın yanı sıra TBMM eski Başkanı Cemil Çiçek ve çok sayıda vatandaş katıldı.Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ebediyete uğurladığı Cemal Safi için "Samsun’umuzun yetiştirdiği, edebiyatımızın büyük şairlerinden, Türkçe’nin söz ustası, gönül insanı Cemal Safi'yi Ankara'da Hak'ka uğurladık. Mekanı cennet olsun." açıklaması yaptı.

-CEMAL SAFİ KİMDİR
1938 yılında Samsun'da doğdu. İlk ve lise öğrenimini Samsun'da tamamladı. 1959'da Ankara'ya yerleşti. Yazdığı şarkı güfteleriyle tanındı. İlk şiirleri Orhan Gencebay, sonrakiler yine tanınmış besteciler tarafından bestelendi. 1989 yılında Rüyalarım Olmasa (imkânsız) ve Vurgun adlı şarkıların güftesiyle Hürriyet ve Millıyet gazeteleri ile TRT'nin açtığı yarışmalarda birincilik ödülünü alarak yılın sanatçısı seçildi. 1990 yılında Selçuk Tekay'ın bestelediği Vurgun adlı şiirin şarkısıyla aynı kurumların ödüllerini yeniden aldı. İki yüz kadar şiiri bestelendi. 1993 yılına kadaɾ yazdığı şiiɾleɾi Vuɾgun adlı ilk kitabında yayınladı. İkinci şiir kitabı ise Sende Kalmış ismi ile yayınlandı. Şairin bugüne kadar 40 tanesi Orhan Gencebay tarafından olmak üzere, Zekai Tunca, Selçuk Tekay, Onur Akay ve Candan Erçetin gibi çok sayıda sanatçı ve besteci tarafından 150 civarında şiiri bestelendi. Safi, Eminescu madalyası başta olmak üzere, defalarca Hürriyet'in Altın Kelebek, Milliyet'in Yılın En Sevilen Şarkıları birincilik ödülleri ile, TRT'nin Yılın Şairi gibi sayısız ödüle lâyık görüldü.

İlk şiir kaseti 1991'de çıktı. Şiirlerinin bir bölümü Romenceye, Arnavutça ve İtalyancaya çevrildi. Yaz aylarını geçirdiği Akçay'da her yıl Geleneksel Akçay Şairler ve Bestekârlar Şölenini organize etti. 2003 yılında, Karamanoğlu Mehmet Bey adına düzenlenen Türk Dili Bayramı'nda Türkçeyi en etkin ve güzel kullanan güftekâr şair olarak birincilikle ödüllendirildi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun CHP'den kritik Denizlispor maçı için Samsunspor çağrısı!

Samsun CHP'den kritik Denizlispor maçı için Samsunspor çağrısı!