19 Haziran 2019 Çarşamba

ZİHNİ ŞAHİN AÇIKLADI: SAMSUN TARIMI İÇİN TARIM A.Ş'Yİ KURUYORUZ

Zihni Şahin açıkladı: Samsun tarımı için Tarım A.Ş'yi kuruyoruz

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Samsun'un tarım potansiyelini harekete geçirmek için Tarım A.Ş'yi kuracaklarını açıklayarak, "Tarım A.Ş ile üretici kazanacak, ihracat artacak" dedi.

11 Eylül 2018 Salı 20:36 GÜNCEL

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zihni Şahin, kuracakları Tarım A.Ş ile yerli ve milli tohum üretimi ile hayvancılığı destekleyerek şehrin tarım potansiyelini harekete geçireceklerini açıkladı.


Türkiye’nin en önemli ovalarına sahip olan, tarımın merkezi konumunda olan Samsun için önemli bir müjde geldi. 

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin yaptığı açıklamada şunlar söyledi: "Samsun Büyükşehir Belediyesi Tarım A.Ş. İle Yerli ve milli tohum üretimine, genç nüfusun şehirlere göçü sonucu yetişmiş tarım elemanı ihtiyacını karşılamaya katkı yapmak istiyoruz. Ayrıca Büyükşehir belediyesi olarak 19 Mayıs Üniversitesi – Tarım Müdürlükleri ve ilgili kurumlar ile işbirliği içinde olacağız. Çiftçilerimize, topraklarına uygun mahsulü yetiştirmeleri, daha çok verim alabilmeleri ve bunun yanında başta Samsun olmak üzere ülke ihtiyacına yönelik mahsullerin üretilmesi için planlama çalışmalarına da destek vereceğiz.” dedi.

SAMSUN TÜRKİYE’NİN TARIM MERKEZİDİR
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin açıklamalarını şöyle sürdürdü: “ Çarşamba, Bafra ve Vezirköprü ovalarımız var. Samsunumuz ovalar şehridir. Samsunumuzun yüzde 18’i ovadır. Bu çok önemli bir potansiyeldir. Türkiye için Samsun olarak tarım merkeziyiz. Bu potansiyelimizi hem daha yüksek kullanmak hem de bekleyen tehlikeleri bertaraf etmek zorundayız. Küresel ısınma büyük bir tehdittir. Buna önlemler almalıyız. Türkiye genelinde tarım toprağı kaybetme oranı yüzde 10 durumundadır.  Samsun’da ise bu oran yüzde 18’e yaklaşmıştır. Tarım A.Ş. Bu anlamda da çalışmalar ve büyük katkılar yapacaktır. Tarım A.Ş ile hayvancılık da desteklenecektir."

ÜRETİCİLERİN KAZANÇLARI İKİYE KATLANACAK İHRACAT ARTACAKTIR
Zihni Şahin, Tarım A.Ş ile ilgili verdiği bilgide "Bugün büyükşehir belediyemiz bünyesinde bulunan Kırsal kalkınma Daire başkanlığımız tarım ve hayvancılık konularında çok önemli destekler ve hizmetler vermektedir. Tarım A.Ş ile Bilimsel çalışmalardan, mahsul stratejisine, tohumdan pazarlamaya kadar bir çalışma içinde olacağız.  Üreticilerimizin kazançlarını ikiye çıkartmak, tarım ihracatını artırmak istiyoruz." diye konuştu.

TARIM A.Ş KURULUŞ ÇALIŞMALARI BAŞLADI
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin açıklamalarını şöyle tamamladı: “ TARIM A.Ş kuruluş çalışmalarına başlamış olup, ilk meclis toplantısında hem üretim yapan, hem alım-satım ve stok faaliyetleri yürütüp aynı zamanda tarımsal işçi istihdam edebilecek kapsamda bir şirket yapısı kurulacaktır. Samsunumuz için hem sanayide hem de tarım alanında daha çok yatırım daha çok üretim ve daha çok istihdam için önemli atılımlar yapacağız. Bacasız sanayi olan Turizm ise Samsunumuz için başka bir hedefimizdir. Samsunumuz 2023 de bir başka güzel olacaktır.” Dedi.  

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Müge Anlı'da gündeme gelen seri katil kestiği atların etini Samsun'da kıyma yapıp sattı

Müge Anlı'da gündeme gelen seri katil kestiği atların etini Samsun'da kıyma yapıp sattı