25 Mayıs 2020 Pazartesi

15 TEMMUZ HAİN DARBE GİRİŞİM TİYATRO OYUNU HALİNE GETİRİLDİ

15 Temmuz hain darbe girişim tiyatro oyunu haline getirildi

15 Temmuz hain darbe girişim tiyatro oyunu haline getirildi. 15 Temmuz Demokrasi Zaferi Derneğinin girişimi ile sahnelenecek olan 15 Temmuz-Diriliş isimli tiyatro oyunu İBB Prof. Dr. Adem Baştürk Kültür Merkezinde sahnelenecek.

23 Mayıs 2017 Salı 23:03 KÜLTÜR SANAT
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin içine sızan Fettullahçı Terör Örgütü mensuplarının geçen yıl 15 Temmuz’da kalkıştığı hain darbe girişimi tiyatro oyunu haline getirildi. 15 Temmuz Demokrasi Zaferi Derneği’nin girişimi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin himayesinde sahneye taşınan “15 Temmuz: Diriliş” adlı oyunun galası 24 Mayıs Çarşamba günü gerçekleşecek. 


İstanbul- 15 Temmuz hain darbe girişiminde yaşananlar,  tiyatro oyunu haline getirilerek sahneye taşınıyor.  Hain kalkışmanın gerçekleştiği gecede meydana gelen olayları farklı bir perspektiften ele alan “15 Temmuz: Diriliş” isimli oyunun galası 24 Mayıs’ta gerçekleşecek.


15 Temmuz Demokrasi Zaferi Derneği’nin koordinasyonunda ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin himayesinde sahnelenecek oyunun gala gecesi, Esenler’de bulunan İBB Prof. Dr. Adem Baştürk Kültür Merkezi’nde saat 20.00’da yapılacak. 


Oyunda, 15 Temmuz gecesi, asker kılığına girmiş teröristlerin ve bunlara canını ortaya koyarak direnenlerin hikayesinin anlatıldığını belirten 15 Temmuz Demokrasi Zaferi Derneği Başkanı Necmi Hatipoğlu, hain darbe girişiminin hafızalarda taze tutulması için herkese görev düştüğünü söyledi. Hatipoğlu, derneklerinin kuruluş amacının “demokrasiye sahip çıkmak” olduğunun altını çizerek, hain darbe girişiminde demokrasimize canı pahasına sahip çıkan milletimizin tüm dünyaya demokrasi dersi verdiğini kaydetti ve şunları söyledi:


“İnsan hafızası maalesef unutuyor. Biz de bu gerçekten hareketle, özellikle genç nesillerin, demokrasimize daha çok sahip çıkması  gerektiği inancıyla harekete geçtik ve derneğimizi kurduk. Sanat çevresindeki dostlarımızı harekete geçirdik ve o geceyi en yalın haliyle anlatan bir senaryoyu hep beraber oluşturduk. Arkadaşlarımız konunun hassasiyeti nedeniyle son derece titiz çalıştı. Büyükşehir Belediyemiz de salonlarını ve imkanlarını bizlere açarak destek oldu.  Cumhurbaşkanımız da geçenlerde ülkemizin sanat çevresine seslenerek, 15 Temmuz’un tiyatro, sinema gibi sanatsal faaliyetlerle anlatılması gerektiğini ancak bu konuda yeterince hassasiyet gösterilmediğini söylemişti. Umuyorum ve diliyorum ki ortaya doğru ve amacına hizmet edecek bir oyun çıkmıştır. Bütün halkımızı oyunumuzun galasına bekliyoruz.”


Senaryosunu Orhan Yılmaz Ertuğrul’un kaleme aldığı, Fatih Yemez’in yönetmenliğini üstlendiği tek perdelik  “15 Temmuz: Diriliş” isimli oyunun  oyuncu kadrosunda ise Fatih Yemez, Sezer Yıldırım, Oğuz Tabak, Sedat Erdiş, Fatih Korkmaz, Damla Ergin, Aslı Yavaş, Atakan Kısa, Samet Özcan ve Nigar Bahadırgısı yer alıyor.   

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Türkiye Somali'yi kalkınması için yeniden inşa ediyor

Türkiye Somali'yi kalkınması için yeniden inşa ediyor