04 Temmuz 2020 Cumartesi

17.TÜRK DÜNYASI VE ULUSLARARASI ÖĞRENCİLER ŞÖLENİ BAŞLADI

17.Türk Dünyası ve Uluslararası Öğrenciler Şöleni başladı

Türk Ocakları İstanbul Şubesi ve Avrasya Bir Vakfı tarafından organize edilen "17. Türk Dünyası ve Uluslararası Öğrenciler Şöleni" başladı.

13 Mayıs 2017 Cumartesi 18:04 KÜLTÜR SANAT
Sultanahmet Amfi Tiyatro'da düzenlenen şölene, 16 ülkenin öğrencileri yerel kıyafetleriyle, ellerinde ülkelerinin bayrakları ile katıldı. Şölen mehter takımının gösterisiyle başladı.


Türk Ocakları İstanbul Şube Başkanı Cezmi Bayram, etkinlikle amaçlarının Türkiye'de bulunan yabancı öğrenciler arasında dayanışma ve kaynaşmayı arttırmak olduğunu söyledi.


Yabancı öğrencilerin Türkiye'de uyum içerisinde yaşaması için çalıştıklarını belirten Bayram, ''Ülkemizde 80'in üzerinde yabancı ülkelerden öğrenciler var. Biz bu etkinliği onlar için düzenliyoruz. Amacımız birtakım faaliyetlerle onları bir araya getirmek.'' diye konuştu.


Bayram, şenliğin bir amacının da öğrencilere Türkiye kültürünü tanıtmak olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:


''Onlara kültürümüzü daha iyi öğretip buradan ayrılmalarını istiyoruz. Geçmiş yıllarda yaptığımız etkinliklerde burada tanışanlar dost oldu ve hala iletişimlerini koparmıyorlar. Bundan dolayı bu etkinlik önemli. Bugün etkinlik kapsamında müzik, folklör ve bilgi yarışması olacak. Bilgi yarışması ise Türkiye'yle ilgili genel bilgi yarışması. Yarışmadan hedeflediğimiz Türkiye'den ayrılırken hemen hemen hepsi ortak bilgilerle ayrılması. Yarışmalarda dereceye girenlere para ödülleri vereceğiz. Aynı zamanda tüm katılımcılara da hediyeler veriyoruz.''


Konuşmanın ardından konuk öğrenciler ülkelerinin şarkılarını seslendirdi, danslarını sundu.


Etkinliği çok sayıda yerli ve yabancı turistler ilgiyle takip etti.


Şölen akşam sona erecek.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

IDEF 2017 fuarında ortaya çıkan yerli ürünler hayrete düşürdü

IDEF 2017 fuarında ortaya çıkan yerli ürünler hayrete düşürdü