28 Ocak 2022 Cuma

SAMSUN DOĞUMLU LEVENT KIRCA VEFATININ 5'İNCİ YILINDA ANILIYOR

Samsun doğumlu Levent Kırca vefatının 5'inci yılında anılıyor

Samsun'un Ladik ilçesi doğumlu ünlü tiyatrocu ve sinema oyuncu Levent Kırca, vefatının 5'inci yılında anılıyor. Levent Kırca kimdir, hayati, filmleri.. Levent Kırca'nın son sözleri "Atatürk'le kalın, Cumhuriyetle kalın"

12 Ekim 2020 Pazartesi 10:42 KÜLTÜR SANAT

Samsun doğumlu olan merhum usta oyuncu Levent Kırca'nın vefatının üzerinden 5 yıl geçti. Olacak O Kadar ile tanınan ve sevilen Levent Kırca sahnelediği skeçler ve tiyatro gösterileri ile Türk sanat tarihine damgasını vuran isim oldu.


Samsun'un Ladik ilçesinde 28 Eylül 1950 yılında dünyaya gelen Levent Kırca, Türk mizahının önemli karakterlerinden biri oldu.  1986 yılından itibaren televizyonlarda yayınlanmaya başlayan Olacak O Kadar programı ile izleyenleri hem güldüren hem de düşündüren Levent Kırca, Son, Son İstasyon isimli filmlerde de rol aldı. Yeşilçam sinemasının da sevilen simalarından olan Levent Kırca, 1978 yapımı Taşı Toprağı Altın Şehir ve Ne Olacak Şimdi filmleri ile de hafızalara kazınmıştı. 

Beğenilerek izlenen Olacak O Kadar programı televizyon ekranlarından kaldırılan Levent Kırca, sahnelediği tiyatro, oyun ve skeçlerin yanı sıra yaptığı eleştirilerle de hep gündem olan isim oldu. 

2015 yılında kansere yakalanan Levent Kırca vefatından önce Ayşe Arman'a verdiği röportajında, "Seneler evvel bir arkadaşım çok ağır kanserdi. Hastaneye ziyaretine gittim. Hiç unutamam, pencereyi açtı ve gökyüzüne bağırdı, “Neden ben?” diye. Sesimi çıkarmamıştım ama yadırgamıştım. “Neden ben?” demek, bana bencillik gibi geliyor, kibir gibi geliyor. 18 yaşında çocuk da şehit düşüyor, var mı bunun açıklaması? Yok. Neden o ölüyor da başkaları ölmüyor? Yok bunların açıklaması. Kemoterapiye, sosyal sigortalar hastanesinde, herkesle birlikte giriyorum, küçücük çocuklar görüyorum. Onlar acı çekerken benim şikayet etmem, “Ölmek istemiyorum. Gitmeyeceğim, kazık çakacağım!” diye tutturmam ayıp değil mi? Bu son olaylar çok sarstı beni, her an ağlayabilirim. Bu vatanın evladına şehit olarak gelen ölüm, bana kanser olarak gelmiş çok mu? Yanlış anlama, bu politik bir konuşma değil. Bunları ölüm döşeğinde söylüyorum sana..." demişti.

12 Ekim 2015 tarihinde hayata gözlerini yuman Samsun'un Ladik ilçesi doğumlu Levent Kırca'nın veda etmeden önce söylediği son sözler ise "Adil olun, sabırlı olun. Daha iyi bir dünyada görüşmek ümidiyle. Atatürk'le kalın, Cumhuriyetle kalın, hoşçakalın" olmuştu.
Kaynak:SamsunKentHaber.com.tr

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Ersan Aksu ile Mustafa Demir'in arası açık deniliyordu! Fotoğraf öyle demiyor

Ersan Aksu ile Mustafa Demir'in arası açık deniliyordu! Fotoğraf öyle demiyor