13 Temmuz 2020 Pazartesi

SAMSUN'DA BALERİNLİK YAPAN ANA GORGİASHVİLİ, İYİ BALERİN OLMANIN ŞİFRELERİNİ VERDİ

Samsun'da balerinlik yapan Ana Gorgiashvili, iyi balerin olmanın şifrelerini verdi

Samsun Devlet Opera ve Balesinin başarılı balerini Ana Gorgiashvili, 23 yıldır sanatını parmak uçlarında sürdürüyor. Balerin Ana Gorgiashvili, iyi bir balerin nasıl olunur bilgiler verdi.

10 Aralık 2018 Pazartesi 18:49 KÜLTÜR SANAT

Samsun Devlet Opera Balesi sanatçısı Ana Gorgiashvili, başarılı bir balerin olmanın şifrelerini verdi. 23 yıldır balerinlik yapan Ana Gorgiashvili, hayalinin Rusya'daki Bolşoy Balesi'nde görev almak olduğunu söyledi.


Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te dünyaya gelen ve 6 yaşında başladığı baleye Samsun Devlet Opera ve Balesi sanatçısı olarak devam eden Ana Gorgiashvili, başarılı dansıyla göz dolduruyor.

Samsun Devlet Opera Balesinin geçen yıl sahnelediği oyunda Hürrem Sultan'ı canlandıran, bu yıl koreografisi ve librettosu Armağan Davran ve Volkan Ersoy'a ait Piri Reis balesinde baş balerin olarak sahneye çıkan Ana Gorgiashvili, 23 yıldır parmak uçlarında dans ediyor.

Tecrübeli balerin, 6 yaşında Tiflis'te çıktığı dans yolculuğunun Samsun'da devam ettiğini, hayalinin ise tüm dansçılar gibi bir gün Rusya'daki Bolşoy Balesi'nde görev almak olduğunu söyledi.

Balenin hayatın her alanında fedakarlık isteyen zor ve acı veren bir sanat olduğunu ifade eden Gorgiashvili, gösterilere çok iyi hazırlandıklarını, prova sürecinin uzun ve zahmetli olduğunu anlattı.

Parmakları kanayana kadar dans ettiklerini belirten Gorgiashvili, "Bale aslında çok zor bir sanat. Dışarıdan göründüğü gibi değil. Hep parmaklarınızın ucundasınız." dedi.

Çok özverili olmak gerekiyor

Hep kontrollü olmak ve her gün egzersiz yapmak gerektiğini ifade eden Ana Gorgiashvili, şunları söyledi:

"Çok özverili olmak gerekiyor. Özel hayata özen göstermek, yediğinize, içtiğinize dikkat etmeniz lazım. Her gün 8 saat prova yapıyoruz. Temsile göre daha fazla prova yaptığımız günler oluyor. Çocukken balenin zor bir şey olduğunu fark edemiyorsun. Onu zamanla anlıyorsun. Çok acı çekiyorsun ama bırakamıyorsun. Bazen parmaklarımız kanıyor ama biz o gün prova yapmak zorundayız. Bu zorlukları çekiyoruz, dayanıyoruz."

Dansa hazırlanırken koreografların konuyu kendilerine anlattığını ancak kendisinin de ayrıca araştırma yaptığını söyleyen Gorgiashvili, Hürrem Sultan balesi için hazırlanırken çok kitap okuduğunu, Hürrem'in bakışlarını yakalayabilmek için ayna karşısında çalıştığını aktardı.

İyi bir balerin olmak için sürekli çalışmanın yanında beslenmenin de önemli olduğuna işaret eden Ana Gorgiashvili, her hareketi rahat yapabilmek için esnek olmak gerektiğini bunun için de kilo kontrolünün önem taşıdığını vurguladı. Ana Gorgiashvili, aktif bir balerin olarak 40 yaşına kadar görev yapabileceğini, ondan sonraki dönemde ise bale eğitmeni olarak çalışacağını sözlerine ekledi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun ve Hatay'da eş zamanlı uyuşturucu operasyonunda 6 gözaltı 5 tutuklama

Samsun ve Hatay'da eş zamanlı uyuşturucu operasyonunda 6 gözaltı 5 tutuklama