29 Kasım 2021 Pazartesi

ÇİFT GÖRÜYORSANIZ DİKKAT! NÖROLOJİ UZMANINDAN DİPLOPİ UYARISI!

Çift görüyorsanız dikkat! Nöroloji uzmanından Diplopi uyarısı!

Neden çift görürüz. Çift görüyorsanız dikkat! Nöroloji uzmanı Osman Demir, çift görme sorunu yaşayanları uyararak, tıp dilinde Diplopi olarak bilinen sorunu yaşayanların beyninde hastalık olabileceğine dikkat çekti. İşte diplopi yada diğer adı ile çift görme rahatsızlığı ile ilgili bilmeniz gerekenler...

16 Ocak 2018 Salı 15:55 SAĞLIK

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Nöroloji Uzmanı Uz. Dr. Osman Demir, çift görme-Diplopi sorunu ile ilgili bilgiler verdi.


Çift görme yada tıp dilinde bilinen adı ile Diplopi sorunu ile ilgili açıklama yapan Nöroloji Uzmanı Osman Demir, "İnsanın diplopi yani çift görme durumu göz hastalıklarıyla ilgili bir durum olarak görünsede, çift görme durumu göz kaslarında, göz kaslarına giden sinirlerde veya beyindeki bir hastalık sonucunda da oluşabilir." dedi.

Çift görme paralel olması gereken görme aksının bozulması sonucunda oluşur. Bu durumda hasta, tek gözüyle baktığında tek gördüğü halde, her iki gözle baktığında objelerin retinaya farklı açılarda düşmesi nedeni ile çift görür diyen Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Nöroloji Uzmanı Uz. Dr.Osman Demir, "Çift görme (Diplopi)" hakkında bilgiler verdi. 

BEYİNDE HASTALIK OLABİLİR

Uz. Dr.Osman Demir, "Çift görme göz kaslarında, göz kaslarına giden sinirlerde veya beyindeki bir hastalık sonucunda oluşabilir. Nörolojik hastalıklar, diyabet, hipertansiyon, tiroid hastalıkları ve tümörleri, beyin damar tıkanıklıkları, kafa içi basıncını arttıran hastalıklar, beyin tümörleri en sık rastlanan nedenler arasındadır. Çift görmesi olan kişilerde nöroloji uzmanı ile göz hastalıkları uzmanının iş birliği gerekir. Teşhis için çeşitli tetkikler yapılır. Tedavisi altta yatan hastalığa göre değişir. 

NEDENİ MUTLAKA ARAŞTIRILMALI

Çift görme genellikle göz kaslarındaki sorun ya da kırma kusurları nedeniyle oluştuğundan ciddi değildir ve düzeltici lensler veya cerrahi yöntemler ile tedavi edilebilir. Ancak, bazı durumlarda, çift görme ciddi nedenlerden kaynaklanabilir, yaşamı tehdit edebilir. Bu nedenle çift görmenin altında yatan neden teşhis edilmeli ve tedavi planı titizlikle takip edilmelidir." diyerek sözlerine son verdi. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da araç sürücüleri benzin zamlarına böyle tepki gösteriyor

Samsun'da araç sürücüleri benzin zamlarına böyle tepki gösteriyor