29 Kasım 2021 Pazartesi

FITIK TEDAVİSİ YAPAN ROT BALANS USTASINA BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ DOKTORUNDAN TEPKİ

Fıtık tedavisi yapan rot balans ustasına beyin ve sinir cerrahisi doktorundan tepki

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Halil İbrahim Cebeci, Antalya'da rot balans ustasının yaptığı bir alet ile fıtık tedavisi yapmasını korkutucu olarak değerlendirdi.

07 Ocak 2018 Pazar 12:10 SAĞLIK

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Halil İbrahim Cebeci, rot balans ustasının fıtık tedavisi yaptığına dair görüntülerin Türkiye gündemine düşmesi sonrası yaptığı açıklamada, tamirhanede yapılan bel fıtığı tedavisine tepki gösterdi.


Antalya’da rot balans ustasının bel ve sırt ağrısı çeken vatandaşlara kendi yaptığı aletle tedavi yapmasının çok sakıncalı bir durum olduğunu belirten Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Halil İbrahim Cebeci, "Bu tedavinin alanında uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Yoksa hastalar daha korkutucu durumla karşı karşıya kalabilirler" dedi. 

Günlük hayatımız da en sık rastlanan hastalıklardan biri olan bel fıtığı, dayanılmaz ağrıları ve hareketi kısıtlaması ile gündelik yaşamı zora sokuyor. Durum böyle olunca bu rahatsızlığı yaşayan pek çok kişi de çeşitli tedavi yöntemlerine başvuruyor. 

Bunlardan biri olan ve ulusal basın da da büyük yer alan; Antalya’daki rot balans ustasının fıtık başlangıcı olan, bel ve sırt ağrısı çeken vatandaşlara kendi yaptığı inversiyon aletiyle tedavi etmesine uzman doktorlar tarafından büyük tepki geldi. 

Uzmanlar; dükkanında önce arabaların rot ayarlarını yapan daha sonra kendisine gelen hastaları kendi yaptığı alet ile yatırıp baş aşağı sallandıran ve bellerinden asan kişinin sağlık açısından yanlış bir uygulama yaptığını ifade etti.EN İYİ TEDAVİ YÖNTEMİNİ DOKTORUNUZ BİLİR

Kendisininde sıkça bu sağlık dışı tedavilerinin olumlu sonuçlarının olup olmadığı konunda sorular aldığını belirten Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Halil İbrahim Cebeci, "Bel ağrıları olan bazı hastalarımız bize gelip böyle tedavi yöntemlerinin olduğunu belirtiliyor. İnsanlar maalesef hastalıkları konusunda yeterli bilince sahip değil. Geçer diye beklediğimiz yada doktor kontrolü dışında yapılan tedavi yöntemleri hastanın günlük yaşantısını olumsuz etkilemekte hatta daha da büyük hasarlara yol açmaktadır.  Kendilerine ağrı içinde kıvranırken doktora gitmek yerine hiçbir bilimsel temele dayanmayan bu yöntemlere başvurmayın uyarısında bulunuyoruz. Bu şekilde uygulamaların yanlış olduğunu belirtiyoruz.  Ancak sinirlerde basıya bağlı bacaklarda güçsüzlük ya da istemli idrar yapamama, omurgada anormal hareketlilikler varsa cerrahi girişim mutlaka gereklidir. Kuvvet kaybı gibi nörolojik bulgular olmamasına rağmen uzun süren ağrılar hastaların yaşam kalitesini etkiliyorsa cerrahi girişim kaçınılmazdır.  Bel fıtığının en önemli belirtisi bel ve bacakta başlayan ağrılardır. Ağrı hafif, orta veya şiddetli olabilir. Bel fıtığı ağrısı, belden başlayıp bir elektrik akımı gibi kesintisiz bacağa yayılır. Uyuşmanın da eşlik ettiği bu ağrı genellikle tek taraflıdır ancak taraf değiştirdiği veya iki tarafta da hissedildiği görülebilir.  Bazen hastalar yalnızca bacak ağrısı ile gelir. Hapşırma, uzun süreli oturma, öne eğilme, ağrıyı arttırabilir. İleri vakalarda bacak kaslarında erime, incelme, bacakta üşüme olabilir, idrar kaçırma da görülebilir. Bu durumda hasta acilen ameliyata sevk edilmelidir. Bu anlamda bel ve bacak ağrılarınız varsa herhangi bir yöntem uygulanmadan önce ağrılarınızla ilgili doktorunuzla konuşup mümkün olan tüm tedavi olasılıklarını değerlendirmelisiniz." diyerek sözlerine son verdi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsunspor için kağıt toplayarak kazandığı parayı bağışladı, Samsun onu konuştu

Samsunspor için kağıt toplayarak kazandığı parayı bağışladı, Samsun onu konuştu