19 Ekim 2021 Salı

KIŞIN GRİP Mİ OLDUNUZ YOKSA KORONA MI! İŞTE COVİD-19 İLE GRİBİ AYIRT EDEN BELİRTİLER

Kışın grip mi oldunuz yoksa Korona mı! İşte Covid-19 ile gribi ayırt eden belirtiler

Kışın grip mi oldunuz yoksa Korona mı! İşte Covid-19 ile gribi birbirinden ayırt eden semptomlar.. Samsun Sağlık İl Müdürlüğü Korona Virüs ile gribi ayırt eden belirtileri açıkladı.

20 Ekim 2020 Salı 14:39 SAĞLIK

Samsun Sağlık İl Müdürlüğü, grip ile Korona Virüs'ü ayırt eden belirtileri açıklarken, vatandaşları ise kış aylarında ev ziyaretleri ve misafirliklere gitmemesi için uyardı.


Samsun Sağlık İl Müdürü Muhammet Ali Oruç, yaptığı açıklamada Korona Virüs ile grip arasında benzer belirtiler olduğunu, kış ayı için vatandaşlara Covid-19 uyarısı yaptı.

Grip vakalarının kış ayına girilmesi ile birlikte artış gösterebileceğini bu durumda vatandaşın Korona mı yoksa grip mi oldukları konusunda korku yaşayabileceklerini kaydeden Samsun Sağlık İl Müdürü Muhammet Ali Oruç, Koronavirüs ve grip, soğuk algınlığı vakalarının birbirine oldukça benzer belirtiler gösterdiğini hatırlatarak "Koronavirüs ve grip arasındaki en ayırt edici nokta Koronada ortaya çıkan koku ve tat kaybı ve nefes darlığıdır. Ayrıca KoronaVirüste grip ve soğuk algınlığında görülen burun akıntısı, tıkanıklığı ve hapşırma belirtileri daha az görülmektedir" dedi.Kış aylarında da mutlaka ama mutlaka maske kullanımına dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Sağlık İl Müdürü Oruç, maskenin hem grip hem de koronavirüse karşı hala en önemli bir silah olduğunu hatırlattı.

Havaların soğumasıyla birlikte insanların kapalı alanlarda vakit geçirdikleri sürelerin artacağını ve soğuk nedeniyle mekanların havalandırılmasının zor olacağını ifade eden Samsun Sağlık İl Müdürü Oruç, bu durumun bulaş oranını artıracağını, bu nedenle özellikle ev içinde gerçekleştirilecek misafir ağırlama gibi sosyal aktivitelere ara verilmesi gerektiğini belirterek, "Kışın grip mi oldum korona mı oldum korkusu yaşamamak için, ev ziyaretlerine ara verin, misafirlikleri yaza bırakın, maske ve sosyal mesafeyi koruyamayacağınız kapalı alanlarda bulunmayın" diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel'den Askıda Ekmek tepkisi

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel'den Askıda Ekmek tepkisi