20 Ocak 2022 Perşembe

KORONA VİRÜSÜNDEN KORUNMANIN YOLLARI VE HİJYEN-TEMİZLİĞİ İLE İLGİLİ BİLGİLER

Korona Virüsünden korunmanın yolları ve hijyen-temizliği ile ilgili bilgiler

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri doktorlarından Başhekim- Acil Servis Hekimi Dr. Ahmet Muhlis Korur, dünya genelinde can almaya devam eden Koronavirüs'ten korunmada hijyenin önemi ile ilgili bilgiler verdi.

09 Mart 2020 Pazartesi 14:36 SAĞLIK

Korona virüsten korunmanın yolları neler? Ölümcül Korona Virüsü nasıl bulaşır, Corona Virüsünden korunma yolları ve hijyen-temizliğinin önemi.. 


Koronavirüs (coronavirus) dünya genelinde bulaşmaya devam ediyor. Salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı her geçen gün artış gösteriyor.

Havadan damlacık yoluyla solunum sistemine insandan insana bulaşabilen koronavirüs, akciğer enfeksiyonlarına ve tedavi edilmediğinde ağır akut solunum yetersizliği sendromuna neden olarak ölümlere sebep oluyor. Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri doktorlarından Başhekim/Acil Servis Hekimi Dr. Ahmet Muhlis Korur, Koronavirüs nedir? Koronavirüs'ten nasıl korunulur ? sorularına yanıt verdi.

Koronavirüs nedir, nasıl bulaşır?
Dr. Ahmet Muhlis Korur, "Koronavirüs; solunum yolu enfeksiyonu yapan bir virüstür. Öksürme veya hapşırmayla ellerin ağız, burun veya göze götürülmesiyle bulaşır. Ateş, öksürük ve solunum sıkıntısı belirtileri arasındadır. Kuluçka süresi 2 ile 14 gündür. Virüsün geçişini takiben 3 ile 14 gün içinde öksürük ve ateş gibi genel grip şikayetleri gibi ortaya çıkar. Hastalığın tanısı, solunum yolu salgılarından alınan örneklerle konulmaktadır. Hastalığa yakalanan kişilerin tedavisinde özellikli bir yöntem henüz keşfedilmiş olmasa da özellikle hijyen kurallarına çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

Koronavirüs'ten korunma yolları
Koronavirüs'ten korunmak için; öksürürken veya hapşırırken ağız veya burun kapatılmalı, mendil yoksa dirseğin iç kısmı kullanılmalıdır. Olabildiğince kalabalık ortamlardan uzak durulmalıdır.  Tokalaşma ve sarılmadan kaçınılmalıdır. Kirli ellerle ağız, burun ve gözlere dokunulmamalıdır. El hijyenine önem verilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve bol su ile yıkanmalıdır. Sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol içerikli el antiseptiği kullanılmalıdır.  Sınıflar ve işleri başta olmak üzere kapalı alanlar sık sık havalandırılmalıdır. Bağışıklık sistemi için dengeli ve sağlıklı beslenilmelidir, gıdalar iyice yıkanmalıdır." diyerek sözlerine son verdi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Erhan Usta'dan Babacan'ın partisine geçip geçmeyeceği ile ilgili son dakika açıklaması

Erhan Usta'dan Babacan'ın partisine geçip geçmeyeceği ile ilgili son dakika açıklaması