24 Haziran 2019 Pazartesi

KUPA TEDAVİSİ VE HACAMAT NEDİR, SAĞLIĞIMIZ İÇİN FAYDALARI NELERDİR

Kupa tedavisi ve hacamat nedir, sağlığımız için faydaları nelerdir

Milattan Önce 1550'li yıllarda ilk kez antik Mısırlılar döneminde kullanılan hacamat yöntemi nedir. Kupa tedavisi ve hacamat nedir, sağlık için faydaları nelerdir. Hacamat tedavisinin faydalarını haberimizden öğrenebilirsiniz..

19 Aralık 2017 Salı 14:30 SAĞLIK
Samsun Büyük Anadolu Çiftlik Hastanesi doktorlarından İç Hastalıkları Uzmanı Kupa Terapisti Uzm.Dr. Taner Kaya, "Kupa tedavisi ve Hacamat" hakkında önemli bilgiler verdi.

Samsun Büyük Anadolu Çiftlik Hastanesi doktorlarından İç Hastalıkları Uzmanı Kupa Terapisti Uzm.Dr. Taner Kaya, "İnsanların sırtına kupa konularak uygulanan hacamatla tedavi yöntemi, adeta bir şifa niteliği taşıdığını" söyledi.

Tıpta 5 bin yıllık şifa olan Kupa tedavisi ve Hacamat hakkında önemli bilgiler veren, eğitim alanında ve ardından dünyanın pek çok ülkesinde tamamlayıcı ve gelenek tıp metodlarını inceleyen, ve bununla ilgili bir çok eğitime katılan Samsun Büyük Anadolu Çiftlik Hastanesi doktorlarından İç Hastalıkları Uzmanı Kupa Terapisti Uzm.Dr. Taner Kaya, bu tedavinin de uzman işinde ehil olan kişiler tarafından yapılması gerektiğinin de altını çizgi. 

Hacamat ve kupa tedavisinin hızlı ve hijyenik bir şekilde yapılmasını belirten Uzm.Dr. Taner Kaya, "Sağlık Bakanlığı, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Kayseri Eğitim Araştırma Hastanesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi'nde Dry Cupping (Kuru kupa) ve Wet Cupping (Islak kupa)(Nebevi tıpta; Hacamat) eğitimini almaya gittim.  Eğitim sonunda bu işlemin modern tıpa bir alternatif değil yetersiz kaldığı durumlarda tamamlayıcı bir uygulama olduğunu öğrendim. Bu tip tedavi yaklaşımları; biz hekimlerin maalesef bu konulara uzak kalması nedeniyle bilimsellikten uzak, tabiri caiz ise merdivenaltı uygulamalar olarak kalmakta. Oysa şu yüzyılda bile Almanya ve Japonya gibi ülkelerde bakanlıklara bağlı hastanelerde hekimler tarafından yapılmaktadır.

Kupa tedavisi ve Hacamat nedir?

Kan dolaşımını arttırmak ve iyileşme sağlamak için bölgesel vakum oluşturmaya dayanan köklü tedavi yöntemine kupa terapisi denir. Hastalıktan kurtulmak veya sağlığı koruma amacıyla atık maddelerin yoğun olarak toplandığı belli noktalardaki tıkanıklık, kılcal damar ve ince damarlardan kirli kanın alındığı yaş kupa tedavisi ise hacamat olarak da bilinir. Ana mekanizması kan akımının arttırılmasına dayanır. Elle yapılan masaja nazaran daha fazla kan akımı sağlanarak, hücrelerin beslenmesi artar ve karbondioksit atılması sağlanır.

Tarihçesine bakacak olursak;

Kupa tedavisini ilk defa antik Mısırlılar kullanmıştır. Ebers papirusları (M.Ö. 1550) en eski tıbbi kitap olup, vücuttan yabancı maddelerin atılması için kupa uygulanarak kanamayı tarif eder. Hipokrat ve Galen de kupa tedavisinin büyük destekçilerindendi. İbni Sina ve Zehravi birçok hastalığın tedavisinde kupa yöntemini uyguladılar.

Amerka’da 20. yüzyılda kullanılmaya başlandı. Kupa tedavisi günümüzde Asya, Ortadoğu, Avrupa, İngiltere gibi birçok ülkede uygulanmaktadır

Nasıl etki ediyor ?

Vücudun dış yüzeyinden uygulanan basınç, deri altındaki dokulara ve kaslara kanın çekilmesini sağlayarak içerdiği besin ve oksijenin dokudaki hücrelere bırakılmasına ortam hazırlamaktadır. Bu yolla toksinlerin ve atık maddelerin de lenf sistemiyle drenajı sağlanmaktadır. Dolayısıyla bölgedeki metabolizma hızı, enzim ve hormonların artışı hızlanmaktadır.

Yaş kupa tedavisi, Geleneksel İslam Tıbbı’nda Arabistan’da (el)-hijamah, Türkçe’de ise hacamat olarak adlandırılır.

Asırlardır uygulanan bu tedavi yöntemi Peygamber Efendimiz’in (S.A.V) öğretilerine dayanmaktadır. Günümüze ulaşan sahih kaynaklı hadislerde hacamat tavsiye edilmektedir. 
Peygamber Efendimiz (sav); “Tedavi olduğunuz şeylerin en hayırlısı hacamattır.” "Hacamat yapan ve yaptıran ne güzel bir iş yapmıştır. Zira kan yoğunlaşır da adamı hasta eder hatta öldürür." buyurmuştur. Peygamber efendimiz(sav) 'in ömrü boyunca 47- 48 kez hacamat yaptırdığı rivayet edilmektedir.

Çevremizdeki her türlü kimyasallar, gıdalardaki katkı ve koruyucu maddeleri, atılamayan ilaç birikintileri, gıdalardaki hormonlar, çevremizde ve soluduğumuz havadaki ağır metaller, yabancı proteinler, kanserojenler, allerjenler, GDO lu ürünler, su ve hava kirliliği, mikropıhtılar, kanın akışkanlığını bozan ve kanı kalınlaştıran sebepler, kolesterol, iltihabi kalıntılar vb. Bütün bu sayılanlar güvenilir ve etkili yöntem olan hacamatla vücuttan uzaklaştırılabilir. 

Hangi hastalıklarda hacamat yapılır?

Hacamat yaptırmak için illa hasta olmak gerekli değildir. Tarama hacamatı dediğimiz hacamatta bir detoks yöntemi gibi vücudumuza bir uyanma ve hareketlilik sağlar.Ayrıca Sırt ağrısı, miyozit, spor yaralanmaları, Siyatik, lumbalji, disk patolojileri, Fibromiyalji, Stres başağrısı, migren, Post-Zoster nevralji, gibi durumlarda da hacamat tedavisi faydalıdır. 
Düzenli aralıklarla yapılan tarama hacamatı tedavisi kronik hastalıklardan korunmanın en iyi yoludur. 

En iyi hacamat hasta olmadan önce yapılan hacamattır.

Tedavi Nasıl Bir Ortamda Yapılmalıdır?

Hacamat tedavisi hekim kontrolünde yapılmalıdır. Kullanılan malzemeler kaliteli, tek kullanımlık ve steril olması gerekir. Kan hastalıklarının bulaşmaması, kişiden kişiye hastalık geçmemesi için tedbirler alınmalı. Hacamat yapan kişinin el becerisi en önemli konudur. El becerisi ile yapılan hacamatla dışarı çıkmasını istediğimiz yüzeysel toksik kan vücuttan alınır. 

Yan Etkisi Var Mıdır?

Hacamat tedavisi doktor kontrolünde yapılırsa her yaş grubu insan için hiçbir yan etkisi yoktur. 

Hacamat Tedavisinin Sonuçları

Tıbbi hacamat tedavisi, vücudumuzda faydalı yeni maddelerin artmasına, zararlıların da atılmasına sebep olduğu için, genel olarak ağrısız, stressiz, hastalıklardan uzak, rahat bir hayat yaşanmasına sebep olur. Bedeni rahatlayan sağlıklı insan kendisine, ailesine topluma faydalı hale gelir." diyerek sözlerine son vendi. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'un Tekkeköy Belediyesi Başkanı Togar, Selim Yuhay gibi yüz güldürüyor

Samsun'un Tekkeköy Belediyesi Başkanı Togar, Selim Yuhay gibi yüz güldürüyor