29 Kasım 2021 Pazartesi

MEFTUN ÜNSAL'DAN ELEKTRONİK SİGARA KULLANANLARA NİKOTİN ZEHİRLENMESİ UYARISI GELDİ

Meftun Ünsal'dan elektronik sigara kullananlara nikotin zehirlenmesi uyarısı geldi

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Meftun Ünsal'dan elektronik sigara kullananlara nikotin zehirlenmesi uyarısı geldi.

16 Şubat 2018 Cuma 13:24 SAĞLIK

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Meftun Ünsal, elektronik sigara ile ilgili yaptığı açıklamada, elektronik sigaranın kartuşlarında nikotin sızıntısı olduğunu açıkladı.


Samsun OMÜ Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Meftun Ünsal, e-sigara olarak da adlandırılan elektronik sigaraların son dönemde özellikle internet ve sosyal medya üzerinden kontrolsüzce satıldığına dikkat çekerek uyarılarda bulundu. Elektronik sigaranın insan sağlığına verdiği zararlarla ilgili açıklama yapan Meftun Ünsal, "Elektronik sigaranın içindeki kimyasal likit maddelerin bağımlılık ve hastalık yapıcı etkileri bulunuyor." dedi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün dünyada önlenebilir ölüm ve hastalıkların nedeni olarak sigaranın ilk sırada geldiğini belirttiğine dikkati çeken Ünsal, elektronik sigaranın da bağımlılığa yol açabildiğini vurguladı.

Sigarayı bırakmaya yardımcı olduğu iddiasıyla kullanımı yaygınlaşan elektronik sigaranın söylendiğinin aksine böyle bir özelliği bulunmadığının altını çizen Ünsal, "Elektronik sigara güvenli olmayan, kullanıcıya taşıyıcı bir sistem içinde nikotin sunan elektronik bir alettir. Elektronik sigaranın içindeki kimyasal likit maddelerin bağımlılık ve hastalık yapıcı etkileri bulunuyor." diye konuştu.

Elektronik sigaranın görünüşüyle sigarayı taklit ettiğine işaret eden Ünsal, şöyle konuştu:

"Elektronik sigaranın kartuşlarında nikotin sızıntısı olmakta, bu sızıntı cildin fazla nikotin almasına neden olarak zehirlenmelere yol açmaktadır. DSÖ tarafından yapılan araştırmalarda, elektronik sigara dumanında normal sigara dumanından daha fazla miktarda ağır metal ve silika partikülleri bulunduğu saptanmıştır. Ayrıca elektronik sigara dumanında kalay, gümüş, demir, alüminyum, krom ve nikel nanopartikülleri bulunmaktadır. Elektronik sigara dumanındaki nikotin, sigarada olduğu gibi bağımlılık yapıyor. Daha kontrolsüz ve yüksek doz nikotin alındığı için mide ve bağırsak sisteminde yan etkilere, baş ağrısına, çarpıntıya, ağız ve ciltte hastalıklara neden oluyor."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da sağlığım yerinde olsaydı Afrin'e giderdim diyen engelli duygulandırdı

Samsun'da sağlığım yerinde olsaydı Afrin'e giderdim diyen engelli duygulandırdı