27 Ocak 2022 Perşembe

RAMAZANDA NASIL BESLENMELİYİZ? İFTAR VE SAHURDA HANGİ GIDALAR ALINMALI

Ramazanda nasıl beslenmeliyiz? İftar ve sahurda hangi gıdalar alınmalı

Ramazan ayında iftar ve sahurda nasıl beslenmeliyiz. Sahurda hangi gıdalar alınmalı, hangi yiyeceklerden uzak durulmalı. Tuzlu ve yağlı yiyecekler Ramazan ayında tüketilmeli mi? İftar ve sahur yemeklerinde nelere dikkat edilmeli merak ediyorsanız detaylar haberimizde..

30 Nisan 2020 Perşembe 11:53 SAĞLIK

Samsun'da Beslenme ve Diyet Uzmanı Hilal Mutlu, Ramazan ayında nasıl beslenilmesi gerektiği ve iftar ile sahur vakitlerinde hangi gıdaların tüketilmesi gerektiği konusunda bilgiler verdi. 


Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri doktorlarından Beslenme ve Diyet Uzmanı DYT. Hilal Mutlu, Ramazan ayında beslenme değişikliklerinin mide yanması, uyku hali, baş dönmesi ve kan şekeri düşüklüğü gibi sorunları beraberinde getirebileceğini bu anlamda iftar ve sahur yemeklerine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Onbir ayın sultanı Ramazan ayında günlük beslenme alışkanlıklarımızda değişiklikler meydana geliyor. Bu değişiklikler vücudun ağırlaşması, mide yanması, uyku hali, baş dönmesi, baş ağrısı, kan şekeri düşüklüğü ve kilo artışı gibi birçok sorunu da beraberinde getirebiliyor.

YETERLİ VE DENGELİ BESLENME
Büyük Anadolu Hastaneleri doktorlarından Beslenme ve Diyet Uzmanı DYT. Hilal Mutlu, yeterli ve dengeli beslenmenin her zamandan daha önemli olduğu Ramazan ayında beslenme önerileri verdi.

TUZ VE YAĞDAN UZAK DURUN
Mutlu, "Öncelikle, aşırı tuzlu ve yağlı besinlerden uzak durulmalı. Oruç tutan kişi sahurda ve iftarda çok tuzlu ve yağlı beslenmekten kaçınılmadır. Sahurda tüketilen tuzlu ve yağlı besinler susama hissini arttırır. Bu durum gün boyunca zorlu anlar yaşanmasına neden olur.

UYKU HALİ, MİDEDE YANMA OLUŞABİLİR
Ayrıca bu tip gıdaların aşırı tüketimi mide yanması, uyku hali ve kilo artışı gibi birçok sorunu ortaya çıkarabilir.
Yine sıvı tüketimine dikkat edilmelidir. Az su içmek yapılan diğer büyük hatalardan biridir. Özellikle havaların ısınmaya başladığı bahar döneminde kaybedilen minerallerin ve suyun geri alımı vücut dengesi için oldukça önemlidir. Çay, kahve veya gazlı içecekler yerine su tercih edilmelidir.

KARBONHİDRAT VÜCUT DENGESİNİ BOZABİLİR
Vücuda aşırı karbonhidrat yüklemekten uzak durulmalı. Sahurda ve iftarda ekmek, poğaça, simit, börek, makarna, pilav, tatlı gibi gıdaları aşırı tüketmek vücut dengesini bozabilir, bu anlamda mümkünse bu gıdalar yerine sebze, meyve veya kuru baklagiller tercih edilmelidir.

DOKTORUNUZA DANIŞIN
Tek seferde büyük porsiyonlar yerine, doygunluk hissi için iftardan sonra belli aralıklarla ve küçük porsiyonlar ile beslenmeyi de unutmamak gerekir. Porsiyonlar büyüyünce, bel çevresinin de büyüdüğünü, kilo alımının hızlandığını ve bu değişimlerin ise beraberinde sağlık sorunlarını da getirebilir. Bu anlamda yine de beslenme konusunda sıkıntılar yaşıyorsanız mutlaka bir uzman doktor desteği almalısınız" diyerek sözlerine son verdi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Atakum Belediyesi aç kalmasınlar diye can dostlar için dijital harita yaptı

Atakum Belediyesi aç kalmasınlar diye can dostlar için dijital harita yaptı