20 Ocak 2022 Perşembe

SAMSUN İÇME SUYU GÜVENLİ Mİ? ALÜMİNYUM ALZAYMIR YAPAR MI! TABİP ODASI AÇIKLADI

Samsun içme suyu güvenli mi? Alüminyum alzaymır yapar mı! Tabip Odası açıkladı

Samsun içme suyunda yüksek oranda alüminyum tespit edildiği ve su da alüminyumun alzaymır (Alzheimer) hastalığına neden olacağı iddiaları ve Samsun üzerine Samsun Tabip Odası bir açıklama yaptı.

08 Mart 2020 Pazar 14:13 SAĞLIK

Samsun Tabip Odası Başkanı Murat Erkan,  Samsun içme suyunda yaşanan koku ve bulanıklığa yüksek oranda alüminyumun neden olduğu iddiaları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.


Samsun Tabip Odası Başkanı Murat Erkan, Samsun içme suyunda yüksek oranda alüminyum saptandığı yönündeki iddialar ve bu konuda yaşanan tartışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

ÇEŞME SULARI DAHA GÜVENLİ
Samsun şebeke suyunda sınır değerlerden fazla alüminyum saptandığı yönündeki iddialar ve su konusunda ki tartışmalar üzerine bir açıklama yapan Samsun Tabip Odası Başkanı Murat Erkan, "Her ne kadar üzerinde pek çok şekilde tartışma yürütülse de günümüzde şehirlerimizde kullanılan çeşme sularının sağlık açısından daha güvenilir olduğunu söylememiz gerekmektedir. Çünkü şehir şebeke suyu kaynağından arıtma işlemine oradan vatandaşların kullanımına kadar olan döngüde pek çok aşamada biyolojik, kimyasal takip sistemi içinde sürekli kontrol edilebilen, kontrol edilmesi kolay, ulaşılması kolay, daha ucuz, yaşam için belirli mineralleri içeriğinde barındıran özellikler taşımaktadır." dedi.

Şebeke suyu ile ilgili gösterilen hassasiyetin toplum sağlığı açısından son derece önemli olduğuna vurgu yapan Murat Erkan,  " Ancak yine de yapılan uyarıların geniş halk kesimlerinde şebeke suyuna karşı güvensizlik yaratmayacak ölçüde kalması daha doğru bir yaklaşım olacaktır." diye konuştu.

Açıklamasında alüminyumun yeryüzünde üçüncü en çok bulunan metal olduğunu belirten Samsun Tabip Odası Başkanı Erkan, alüminyumun yüksek dozda olmasının insan sağlığına ise zarar verebileceğine dikkati çekti.

SU DA ALÜMİNYUM ALZAYMIR YAPAR MI
"Alüminyum esas vücuda giriş yolu sindirim sistemidir. Su ise alüminyumu en fazla taşıma potansiyeline sahip etkendir. Sindirim sisteminden direk kana geçen alüminyum miktarı yüzde 1’den azdır. İçme suyunun, alüminyum için toplam ağızdan alıma katkısı, genellikle toplam alımın yüzde 5 inden azdır. " diyen Murat Erkan, su da alüminyumun alzaymır yaptığı yönünde ki iddialara da "Dünyanın farklı bölgelerinde yapılmış içme sularındaki alüminyum seviyesi ile alzheimer hastalığı, demans ya da kognitif hasarlanma arasında ilişki olduğunu gösteren epidemiyolojik çalışmalar olsa da bu bulguların doğru olmadığını gösteren çalışmalar da bulunmaktadır. Diğer taraftan Alzheimer hastalığı gibi sinir sistemine ilişkin sağlık sorunlarının gelişimde pek çok etkenin olduğunu dikkate almak ve  değerlendirmek gerekmektedir. Mevcut bilimsel verilere göre, bahsi geçen bu hastalıkların oluşması ve ortaya çıkması için on, yirmi yıl hatta daha uzun süreler yüksek düzeyde alüminyuma maruz kalımı olması gerekmektedir" yanıtını verdi.

SASKİ HALKI BİLGİLENDİRMEDİ
Samsun Tabip Odası Başkanı Murat Erkan, Samsun içme suyu ile ilgili yaşanan tartışmalarla ilgili olarak SASKİ'yi de eleştirerek, halkı bilgilendirmediği ve bu durumunda yönetmelik ihlali olduğunu söyledi.

HİÇ BİR BİLGİ SAKLANMAMALI
Murat Erkan, içme suyu ile ilgili olarak SASKİ'ye yönelttiği eleştiride, "Sürekli mevzuata vurgu yapan SASKİ'nin ve yöneticilerinin  kamuoyunu olayın başlangıcından beri  bilgilendirmemesi ve aydınlatmaması en büyük eksiklik olmuştur. Şikayetlerin üzerinden günler geçmesi rağmen şehir şebeke suyunda Alüminyum miktarının yüksek olduğuna ilişkin açıklama  SASKİ yerine İl Sağlık Müdürlüğü'nden gelmiştir. Bu açıklamada da olay "bir kaç ölçümde hafif düzeyde yüksek çıkmıştır" şeklinde adeta geçiştirilmiştir.  Mevzuata bakıldığında, her iki kurum için de;  "tüketicilere bilgilendirmenin  hala yapılmaması, durumun yeterince izah edilmemesi" tutumu  başlı başına bir yönetmelik ihlalidir. Yaşam kaynağı olan suya ve onu yüz binlerce insanımızın tüketimine sunan kurumlara önerimiz; toplumdan ve onu temsil eden demokratik kurumlardan hiçbir bilgiyi saklamadan zamanında bilgilendirme yapmaları, kamuoyunu şüpheye sevk edecek tutumlara yönelmemeleridir. Bundan sonra suya ilişkin yapılacak çalışmaları an be an kamuoyuyla paylaşmaları, gerekirse bu konuda sözü kurulacak bilimsel bir heyete vermeleridir." dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da Atakum Belediyesi bünyesinde Kadın Meclisi kuruldu

Samsun'da Atakum Belediyesi bünyesinde Kadın Meclisi kuruldu