20 Ocak 2022 Perşembe

SAMSUN NÜFUSUNUN YÜZDE 15'İ KORONAVİRÜS AŞISI OLDU

Samsun nüfusunun yüzde 15'i KoronaVirüs aşısı oldu

Samsun'da 350 bin doz KoronaVirüs aşısı tamamlanırken, 200 bin kişinin 1. doz, 150 bin kişinin de 2. doz aşılarının yapıldığı açıklandı, Samsun nüfusunun yüzde 15'inin KoronaVirüs aşısı olduğu duyuruldu.

05 Nisan 2021 Pazartesi 20:15 SAĞLIK

Samsun Sağlık İl Müdürü Muhammet Ali Oruç, Samsun'da 1'inci ve 2'inci doz olmak üzere 350 bin KoronaVirüs aşısının yapıldığını açıkladı.


Samsun Sağlık İl Müdürü Oruç, KoronaVirüs aşısı olanları da uyararak, "Aşı olmanız hastalığa yakalanmamıza engel değil. Tedbirlere uyun" dedi.

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, yaptığı açıklamada KoronaVirüs aşısı olanların pandemi sona ermiş gibi davrandıklarına dikkati çekerek, "Üzülerek görüyoruz ki, insanlarımızın bir kısmı aşılama süreci başladığından beri, pandemi sona ermiş, bulaş bitmiş, yaşanan tüm problemler geride kalmış gibi davranmayı tercih ediyor. Büyüklerimiz, nasılsa aşımızı olduk artık koruma altındayız diye rahatlıyorlar aşı olmayanlar ise nasılsa risk grubundaki büyüklerimiz koruma altında, gençlerde de hastalık çok güçlü etki göstermiyor düşüncesiyle kurallara uymuyorlar. Bu hatalı yaklaşım, Covid 19'a yayılım için önemli bir fırsat tanıyor" diye konuştu.SAMSUN NÜFUSUNUN YÜZDE 15'İ AŞILANDI
Samsun'da etkin bir Covid 19 aşı çalışması sürdürüldüğünü vurgulayan Oruç, "350 bin doz aşıyı bugün itibariyle tamamladık. 200 binin üzerinde Samsunlunun 1. doz, 150 bine yakın Samsunlunun da 2. doz aşıları yapıldı. Yani nüfusumuzun neredeyse yüzde 15'i aşının koruma kalkanın içine girdi. Bu tablo pandemiyle mücadelemizde bize önemli bir güç veriyor. Evet, aşı bu mücadeledeki en büyük silahımız. Covid 19'u yeneceksek, aşının bize vereceği bağışıklık gücüyle yeneceğiz. Vücudumuz aşı sayesinde, virüsle nasıl başa çıkacağını, onun etkilerini nasıl yok edeceğini öğrenecek.
Ancak bunu yaparken aşının bizi koruma yöntemini de unutmamalıyız. Aşı bizi hastalığı kapmaktan ya da onu bünyemizde taşıyıp başkasına bulaştırmaktan değil virüsün oluşturduğu ağır hastalık tablosundan, hastaneye yatışımıza neden olacak semptomlardan ve olası ölüm vakalarından koruyabilir. Aşı olsak da, hastalığı kapabileceğimizi ve belirtileri hafif geçireceğimizden, aşının koruyuculuğu altında olduğumuz zannıyla, hastalığı daha fazla insana bulaştırabileceğimizi unutmamalıyız. Aşımı oldum, ailemde aşısını oldu, artık bir araya gelebiliriz düşüncesi, virüsü buradan alıp, aşı korumasına girmemiş insanlara aktarmamızdan başka bir sonuç doğurmayacaktır" dedi.

AŞI HASTALIKTAN KORUMAZ
Samsun Sağlık İl Müdürü Muhammet Ali Oruç, aşı ile ilgili açıklamasında şunları dile getirdi.
"Covid 19'u yeneceksek şu üç gerçeği kabul etmemiz gerekiyor. Covid 19 aşısı olmak, hastalığa yakalanmamıza engel değil. Covid 19 aşısı olmak, hastalığı taşımamıza, sevdiklerimize bulaştırmamıza engel değil. Ve aşının koruyucu kalkanı insanlarımızın tamamına ulaşmadan hepimiz risk altında olmaya devam edeceğiz. Lütfen son bireyimiz aşılanana kadar kurallara uymaya devam edelim. Maske, Mesafe ve El hijyeni kurallarından asla taviz vermeyelim. Özellikle akraba ziyaretlerine, taziye ve cenazelere gitmekten aşı olsak da kaçınalım. Etrafımızda aşı sırası gelenleri, Aşını Ol! Ama Önlemi Bırakma! diyerek uyaralım, onlara bunu her fırsatta hatırlatalım.  Koronavirüsle mücadeleyi ancak son ana kadar önlemlere dikkat ederek kazanabiliriz."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'un Terme ilçesine Organize Sanayi Bölgesi kurulacak

Samsun'un Terme ilçesine Organize Sanayi Bölgesi kurulacak