24 Temmuz 2021 Cumartesi

SAMSUN SAĞLIK İL MÜDÜRLÜĞÜ KOYUN VEBASI ÇİFTÇİYE BULAŞTI İDDİASINA AÇIKLAMA YAPTI

Samsun Sağlık İl Müdürlüğü koyun vebası çiftçiye bulaştı iddiasına açıklama yaptı

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Havza'da bir çiftçiye küçükbaş hayvandan veba mikrobu bulaştığını açıklarken, Samsun Sağlık İl Müdürlüğü konuyla ilgili açıklama yaptı.

21 Ağustos 2019 Çarşamba 12:47 SAĞLIK

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Havza'da küçükbaş hayvandan bir çiftçiye veba mikrobu geçtiğinin açıklarken, Sağlık İl Müdürlüğü koyun ve keçi vebasının insanlara bulaşan bir hastalık olmadığını açıkladı.


Samsun Sağlık İl Müdürlüğü, Havza ilçesinde Genç Çiftçi projesi kapsamında dağıtılan hayvanlara ilaç verilmesi sırasında üreticilere veba mikrobunun bulaştığı yönündeki iddiaya yanıt verdi.

Samsun Sağlık İl Müdürlüğü konuyla ilgili yaptığı açıklamada, koyun ve keçi vebasının zoonoz karakterli bir hastalık olmadığını bu nedenle insanlara koyun ve keçilerden böyle bir hastalığın bulaşmasının söz konusu olmadığını belirterek, gündeme gelen olayla ilgili şu bilgileri verdi.
"Samsunİl Tarım Müdürlüğü ile yapılan görüşmede Havza İlçesi Çayırözü Mahallesi’nde ikamet eden C.K isimli vatandaşın kendi koyunlarının hastalanmasından sonra kolunda yara çıkması üzerine Aile Hekimine başvurduğu öğrenilmiştir. Bu bilgi üzerine Sağlık Müdürlüğümüz tarafından Havza İlçe Sağlık Müdürlüğü aranarak konu hakkında araştırma yapılması talep edilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda Havza Çayırözü Mahallesi sakinlerinden C.K isimli şahsın koyunlarının ölmesinden sonra 16.08.2019 tarihinde ÇAY ASM’ye başvurduğu, kişinin yapılan muayenesinde kolunda deri altı enfeksiyonu teşhis edildiği tetradox tablet ve furasin pomad reçete edildiği öğrenilmiştir. Bu başvurudan sonra vatandaşın ölen hayvanlarından koyun vebası şüphesiyle numune alınması nedeniyle kolundaki yarayı ölen hayvanlarından bulaşan bir hastalık olarak değerlendirdiği düşünülmektedir. Ancak, Koyun vebası veya daha doğru olarak Koyun-Keçi Vebası (Peste des Petits Ruminants, PPR) zoonoz karakterli bir hastalık değildir yani hastalık insanlara koyunlardan ve keçilerden kesinlikle bulaşmamaktadır. İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden bir ekibimiz Çayırözü Mahallesi’ne giderek vatandaşımız ile görüşmüş ve konu hakkında bilgilendirme yapmıştır.Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da trafik polisinin bir gencin kafasına copla vurması olayı ile ilgili yaşananların öncesi

Samsun'da trafik polisinin bir gencin kafasına copla vurması olayı ile ilgili yaşananların öncesi