25 Ekim 2021 Pazartesi

SAMSUN SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN KURBAN BAYRAMI İÇİN AİLE İÇİ VİRÜS YAYILIM UYARISI

Samsun Sağlık Müdürlüğünden Kurban Bayramı için aile içi virüs yayılım uyarısı

Samsun Sağlık İl Müdürlüğü, Kurban Bayramı için Korona Virüs ile ilgili olarak aile içi virüs yayılım riski uyarısı yaptı, "Pandemi bitmedi" dedi.

29 Temmuz 2020 Çarşamba 13:42 SAĞLIK

Samsun Sağlık İl Müdürlüğü, Kurban Bayramında bayram ziyaretinde bulunacak olan vatandaşları Korona Virüs'e karşı uyardı.


Samsun’da şimdiye kadar görülen her 4 koronavirüs vakasından 3’ünün düğün, cenaze, ev ziyareti gibi kalabalık grupların tedbirlere dikkat etmemesi sonucu yaşandığına dikkati çeken Samsun Sağlık İl Müdürlüğü, Covid-19'un özellikle aile içinde bulaştığını vurguladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Samsun Sağlık İl Müdürü Dr. Öğd. Üyesi Muhammet Ali Oruç,  tüm Samsunluları, hem il dışından gelen misafirleriyle hem de çevrelerinde yaşayan akraba ve yakınlarıyla ev ortamında ya da kapalı alanlarda bir araya geldiklerinde sosyal mesafe ve maske kullanımı kurallarına uygun olarak davranmaları, çok uzun süreli ziyaretler yapmamaları konusunda uyardı.

YÜZDE 70'İ AİLE İÇİNDEN ÇIKTI
Yakınımızdır, akrabamızdır, bir şey olmaz, zaten hep bir aradayız, virüs yakın akrabamdan mı geçecek, ailemle bayramlaşırken neden maske takayım, zaten birbirimizi özlemişiz şimdi sosyal mesafe mi olur düşüncesinin vaka sayısının artmasından başka bir sonucu olmayacağını söyleyen Sağlık İl Müdürü Oruç, Samsun’daki vakaların yüzde 60 – 70'inin yakın akrabaların tedbirlere dikkat etmeden bir arada zaman geçirmesinden ortaya çıkan, aile içi bulaş olduğunu, bu nedenle kurban bayramında en çok dikkat edilmesi gereken noktanın aile içinde virüsün yayılımının engellenmesi olduğunu vurguladı. 

YAKIN TEMASTAN KAÇININ
Kurban Bayramının, kurban alım aşamasından, kesim ve bayramlaşma aşamasına kadar her anında yakın temas kaynaklı risklere açık bir dönem olduğunu hatırlatan Samsun Sağlık İl Müdürü Oruç, kurban pazarlığından, kesime, bayramlaşmaya kadar her an hiçbir bıkkınlık belirtisi göstermeden, virüse karşı bize kalkan olacak 3 Kurala yani, maske kullanımı, sosyal mesafe ve el hijyeni kurallarına uyulması gerektiğini ifade etti. 

ÇENE ALTINA MASKE TAKANLAR VAR
Aşı bulunana ya da virüs etki düzeyini kaybedene kadar tedbirlere riayet edilmesi gerektiğini vurgulayan Muhammet Ali Oruç,  yaptıkları kontrollerde insanların hala çene altında, bilekte ya da kolda maske kullanımı gibi uygun olmayan yöntemler kullandığını gördüklerini, bu konuda uyardıkları kişilerden kimse dikkat etmiyor ki, yanıtını aldıklarını, ancak başkalarının tedbirsizliğinin maske takmama ya da sosyal mesafeye dikkat etmeme konusunda bir bahane oluşturmayacağını, bahanelerin koronavirüse karşı herhangi bir koruma sağlamadığını hatırlattı. 

PANDEMİ BİTMEDİ
Pandeminin henüz bitmediğini, bayramın koronavirüsle mücadelede kritik bir eşik olacağını hatırlatan Samsun İl Sağlık Müdürü Dr.Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, kış aylarında artan vaka sayılarıyla karşılaşmamak için, şu an yapacaklarımızın büyük önemi olacağını, bunun içinde özellikle bu bayram mümkün olduğu kadar telefonla görüntülü olarak, yakın temas kurmadan bayramlaşmamız gerektiğini; okulların sağlıklı bir şekilde açılması dâhil önümüzdeki aylarda hayatımızı etkileyecek bütün süreçleri bu kritik dönemlerdeki hareketlerimizin belirleyeceğini vurguladı. 

Bayramın sağlıklı ve huzurlu bir şekilde geçmesi için Sağlık İl Müdürlüğü olarak sağlık tesislerinde gerekli tüm önlemleri aldıklarını, personel planlaması ve acil servis çalışma düzenlerini yeniden gözden geçirdiklerini ve bayrama hazır olduklarını söyleyen Oruç, Samsunluların bayramını da kutlayarak, “Koronayla mücadelede her zaman yanımızda olan vatandaşlarımızın ve fedakarca görev yapan tüm sağlık çalışanlarımızın Mübarek Kurban Bayramını kutluyor, aileleriyle ve sevdikleriyle, koronadan uzak, sağlıklı bir bayram geçirmelerini temenni ediyorum” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Büyükşehir binasına ultraviyole ışınlı sterilizasyon cihazları yerleştirdi

Samsun Büyükşehir binasına ultraviyole ışınlı sterilizasyon cihazları yerleştirdi