22 Ekim 2021 Cuma

SAMSUN TABİP ODASI SAĞLIK ÇALIŞANLARINA VERİLEN DÖNER SERMAYE ORANINI ELEŞTİRDİ

Samsun Tabip Odası sağlık çalışanlarına verilen döner sermaye oranını eleştirdi

Samsun Tabip Odası yaptığı açıklamada döner sermaye oranını eleştirerek "Covid-19 ile mücadele eden sağlık çalışanları yüzde 17 ile yüzde 50 pay alacak. Hastanede çalışan din görevlisi yüzde 100 pay alacak" dedi.

29 Eylül 2020 Salı 12:08 SAĞLIK

Samsun Tabip Odası, sağlık çalışanlarının döner sermaye paylarında hakkaniyet olmadığını açıklayarak bu duruma tepki gösterdi.


Covid-19 ile mücadele eden sağlık çalışanlarına çalıştıkları birimlere göre yüzde 17 ile yüzde 50 oranında döner sermaye payı verileceğini belirten Samsun Tabip Odası, "Sağlık çalışanları kendi yaşamları olmak üzere tüm sevdiklerini beraberinde riske atan virüs yüküne maruz kalmakta ve gelire katkısı en üst görevlerde yer alan çalışanlardır. Buna karşılık, hastanede din çalışanlarına alabilecekleri döner sermayenin yüzde 100 nü alacak bir uygulama talimatı verilmiştir." açıklaması yaptı.

Sağlık Bakanlığının bu yanlıştan dönmesi çağrısında bulunan Samsun Tabip Odası yaptığı açıklamada döner sermaye konusu ile ilgili şunları dile getirdi.
"Televizyon kanallarında çıkıp sadece alkışlamak ile yetinen, mangalda kül bırakmayan sözlerin icraata geçmedikçe ne denli boş ve anlamsız olduğu hepimizce malumdur. Bu talimata göre, sağlık çalışanları covid 19 ile mücadele ederken döner sermayeden hak ettikleri oranın hepsini alamayıp çalıştıkları birimlere göre yüzde 17 ile yüzde 50 arasında değişen oranlarda alabilecekler. Oysa bizzat başta kendi yaşamları olmak üzere tüm sevdiklerini beraberinde riske atan virüs yüküne maruz kalmakta ve gelire katkısı en üst görevlerde yer alan çalışanlardır. Buna karşılık, hastanede din çalışanlarına alabilecekleri döner sermayenin yüzde 100'nü alacak bir uygulama talimatı verilmiştir. Bu anlayış, ölümü kutsayan, yaşamı sadece yönetici ve idareciler için gören geri kalmış, çağ dışı Ortadoğu zihniyetidir. Sağlık Bakanlığını, bu yanlıştan derhal geri dönmeye davet ediyoruz. Bu tarzda hakkaniyete uygun olmayan paylaşım mantığı hem çalışma barışını bozmakta hem de özel bir dönemde sağlık çalışanlarının moral motivasyonunu kırmaktadır. TTB olarak çok yakın bir tarihte sağlık çalışanlarının çığlığını yakalarımızda siyah kurdele ile duyurmuş ve kamuoyu ile paylaşmışken, Sağlık Bakanlığının sağlık çalışanlarına kulaklarını tıkamasına anlam veremiyoruz."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da okul aile birlikleri öğrenci velilerine IBAN numarası verdi

Samsun'da okul aile birlikleri öğrenci velilerine IBAN numarası verdi