24 Ocak 2022 Pazartesi

SAMSUN TEKNOPARK KORONA HASTALARI İÇİN VİDEOLARİNGOSKOP CİHAZI ÜRETTİ

Samsun Teknopark Korona hastaları için Videolaringoskop cihazı üretti

Samsun Teknopark, Korona Virüs'e yakalanan hastaların entübe edilmesinde kullanılan videolaringoskop cihazını üreterek hastanelerin ihtiyacını karşılamaya hazır olduklarını açıkladı.

03 Nisan 2020 Cuma 15:41 SAĞLIK

Samsun Teknopark tamamen yerli imkanlarla Korona Virüs'e yakalanan hastaların entübe edilmesinde kullanılan videolaringoskop cihazını üretti.


Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Fatih Çalışkan’ın acil serviste tespit ettiği ihtiyaç doğrultusunda, solunum güçlüğü çeken hastaların entübe edilmesinde kullanılan videolaringoskop cihazı Samsun Teknopark’ın katkılarıyla üretildi.

Cihazın teknik tasarımı konusunda Elektrik-Elektronik Mühendisliği Dr. Öğr. Üyesi Selim Aras, Endüstri Mühendisliği Dr. Öğr.  Üyesi Naci MURAT ve tasarımcı  Ufuk KARABEY’in de içerisinde bulunduğu çalışma ekibi, videolaringoskop cihazının en uygun tasarımını Samsun Teknopark Prototip Atölyesi’nde geliştirdi.Amaçlarının videolaringoskop cihazının yerli ve milli olarak üretilmesi olduğunu belirten Çalışkan, ‘Piyasada 30 bin TL’yi bulan videolaringoskop cihazının, daha uygun maliyet ve geliştirilmiş özellikleriyle hastanelerimizin ihtiyaçlarını karşılamak istiyoruz’ dedi.

Cihazın geliştirilmesine katkı sağlayan Samsun Teknopark Genel Müdürü Dr. Buğra Çolak, Teknoparkların varoluş sebeplerinin bilim insanlarının buluşlarını hayata geçirmek olduğunu söyleyerek, Samsun Teknopark Prototip Atölyesi’nin bu anlamda üniversite ve Samsun sanayisine yenilikçi çalışmalarında her zaman destekçi olacağını belirtti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Eczacılar Odası iki eczaneye verilen cezalara itiraz etti

Samsun Eczacılar Odası iki eczaneye verilen cezalara itiraz etti