29 Kasım 2021 Pazartesi

SAMSUN'DA 37 MİLYON TL'LİK SAĞLIK YATIRIMININ TEMEL ATMA TÖRENİ YAPILDI

Samsun'da 37 milyon TL'lik sağlık yatırımının temel atma töreni yapıldı

Samsun'da Sağlık Bakanlığı tarafından 37 milyon TL'lik yatırım ile yapılacak olan Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yeni Poliklinik Binasının temel atma töreni yapıldı.

12 Haziran 2018 Salı 00:48 SAĞLIK

Samsun'da 27 bin metrekare alan üzerine 37 milyon TL'lik yatırım ile kurulacak olan Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yeni Poliklinik Binasının temel atma törenine Sağlık Bakanı Ahmet Demircan katıldı.


Sağlık Bakanlığı tarafından 37 milyon TL'lik bir yatırım ile yapılacak olan Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yeni Poliklinik Binasıbünyesinde 127 poliklinik odası, görüntüleme tetkik üniteleri, 25 kişilik 5 derslikten oluşan bir kreş ve 410 kişilik bir yemekhaneyi barındıracak. 2019 yılında tamamlanarak hizmete girmesi planlanan Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yeni Poliklinik Binasının yapılan temel atma törenine Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ile Samsun Valisi Osman Kaymak, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Karagöl, AK Parti Samsun İl Başkanı Hakan Karaduman, Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zihni Şahin, Samsun İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Samsun Sağlık İl Müdürü Muhammed Ali Oruç ve protokol üyeleri katıldı.Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yeni Poliklinik Binasının temel atma ve Samsun Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi açılış töreninde konuşan Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, her iki sağlık yatırımınında Samsun'a hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Türkiye'nin uzun zamandır değişim içinde olduğunu belirten Bakan Ahmet Demircan, bu değişim sayesinde ülkenin büyüyerek kalkındığını ifade etti.

Değişimin zihniyetle başladığını dile getiren Sağlık Bakanı Demircan, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yeni Poliklinik Binasının temel atma ve Samsun Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi açılış töreninde sözlerine şöyle devam etti:

"Zihniyetteki değişim Türkiye'deki en önemli değişimdi. Bu başarıldı. Daha önceki anlayışta asıl olan devletti, millet devlet için vardı. Her şey devlete göre dizayn ediliyordu. Oysa olması gereken bu değildi. Olması gereken asıl olan milletti. Millet varsa devlet vardı. Bu zaten bizim temel değerlerimiz arasındaydı."

AK Parti olarak yaptıkları zihniyet değişikliğiyle milleti merkeze aldıklarını vurgulayan Bakan Demircan, devletin sahibinin millet olduğunun altını çizdi.

Yapılan sağlık yatırımlarına dikkat çeken Bakan Demircan, ülke genelinde yapımı tamamlanan 60'dan fazla hastane ve sağlık tesisinin açılışının beklediğini, birçoğunun hizmet vermeye başladığını belirterek, kurdele kesmeye ve açılış yapmaya zaman bulamadıklarını söyledi.60 darbesiyle parlamenter sistem rayından çıkarıldı

Sadece zihniyet değişimin yetmediğini, sistemin de değiştirilmeye ihtiyaç duyduğunu ifade eden Demircan, şunları dile getirdi:

"Türkiye parlamenter sistem, demokrasi, çok partili siyasi hayatla 1950'de tanıştı. Halk bundan memnun oldu. Ülke kalkınmaya başladı. 'Nereden çıkarıyorsun memnun olmayı?' derseniz, memnun oldu ki 1954'te bir daha seçti. Memnun oldu ki 57'de bir daha seçti ama birileri ordunun içinde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin içinde bir grup cunta darbe yaptı, ülkede başbakan ve iki bakanını astı. Biz parlamenter sistemle 1950'de başladık ancak 60 darbesiyle parlamenter sistem rayından çıkarıldı vesayet ve baskı uygulanan bir sistem haline dönüştürüldü. Parlamenter sistem dediğimiz yapı, darbecilerin kurguladığı, yaptığı anayasalarla yürümeye çalıştık. O nedenle arzuladığımız gelişme sağlanamadı. Nasıl sağlansın? Her 10 yılda bir darbe yapıldı. Darbe girişimi yapıldı. Her darbe, her darbe teşebbüsü ülkeyi 10 yıl geriye çekti."

Demircan, ülkenin yaşadığı darbe ve teşebbüslerinin sistemin sorun yarattığının bir göstergesi olduğunu o nedenle bu sistemin değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Zihniyetteki düzelmenin yanında sistemdeki düzelmeye de ihtiyaç duyulduğunu, 16 Nisan referandumunda anayasa değişikliği yapıldığını anımsatan Demircan, "Şimdi 24 Haziran'da, milletimizin yaptığı bu değişikliğin fiili uygulamasını yapacağız. Bu parlamenter sistem aslında tam anlamıyla parlamenter sistem değil, darbe anayasalarıyla oluşturulduğu için darbecilerin baskısı altında bir sistemle yaşadık bugüne kadar. Onun yerine şimdi sivil iradeyle Meclisin, milletin iradesiyle  yapılmış ve milletin onayıyla onaylanmış yeni sisteme geçeceğiz. Bu da Türkiye'nin daha hızlı kalkınmasını ortaya koyacak." şeklinde konuştu.Türkiye'nin bulunduğu coğrafyanın zor bir coğrafya olduğunu bu nedenle daha çok kalkınmaya ihtiyaç duyduğunu belirten Demircan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Burada zayıf devlet yaşamaz. Güçlü olmak zorundayız burada. Görüyorsunuz etrafımızdaki hadiseleri. O nedenle Türkiye zaman kaybetmeden gelişmek, kalkınmak, güçlenmek zorunda. Onun için adını koyduk. Diyoruz ki milletimize; Güçlü başkan, güçlü Meclis, güçlü Türkiye. Bunu başarmak zorunda Türkiye. Yaşadıklarımızı unutmayalım. 35-40 yıldır bizi dışarıdan engelleyemeyince içeriden terörle boğuşturdular. Binlerce şehit, can kaybı ve öbür taraftan milyarlarca dolar değer kaybettik. Kalkınmamızın önündeki engellerden biri de buydu ama Türkiye son 16 yılda yakaladığı istikrar sayesinde yapılan müdahalelere rağmen direnerek kalkınma yolunda aldığı mesafe sayesinde, bugün terörün içeride başını ezebildiği gibi dışarıda da bütün inlerine, yuvalarına kadar takip ediyoruz. İşte Fırat Kalkanı, işte Zeytin Dalı Harekatı... Ne diyordu birileri? 'Ne işiniz var, girmeyelim Afrin'e'. Gireceğiz arkadaşlar Türkiye'ye nereden kim ateş ediyorsa Türk askerini karşısında bulacak. Buna asla fırsat vermeyeceğiz. Şimdi Kandil'e, gerekiyorsa diğer yerlere de Türkiye gereken müdahaleyi yapacak. Güçlenmesi için Türkiye'nin bütün haklarını koruması, mazlumların da ellerinden tutması için bu seçim belirleyici bir seçim olacak. Eski Türkiye'yi unutacağız. Eski Türkiye'yi unutma yolunda attığımız adımlar başarıya ulaşacak."     

Demircan, Samsun'da yapılan sağlık yatırımlarına da değinerek şehir hastanesi ve sağlık tesisleri hakkında bilgi verdi. Konuşmaların ardından Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yeni Poliklinik Binasının temel atma merasimi yapılırken, Samsun Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinin ise  açılış kurdelesi kesildi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Valisi Osman Kaymak Samsun'da yaşayan mülteci sayısında son rakamı açıkladı

Samsun Valisi Osman Kaymak Samsun'da yaşayan mülteci sayısında son rakamı açıkladı