03 Ağustos 2020 Pazartesi

SAMSUN'DA BAĞIŞLANAN EŞİNİN ORGANLARINA SON KEZ BÖYLE BAKTI

Samsun'da bağışlanan eşinin organlarına son kez böyle baktı

Samsun'da tedavi gördüğü özel bir hastanede beyin ölümü gerçekleşen eşinin böbrek ve karaciğerini Erzurum ve Ankara'da bulunan 3 hastaya bağışlayan koca, eşinin organlarına son kez baktı.

20 Eylül 2017 Çarşamba 13:04 SAĞLIK
Ordu'nun Ünye ilçesinde geçirdiği beyin kanaması sonucu beyin ölümü gerçekleşen 55 yaşındaki kadının Samsun'da bağışlanan böbrekleri ile karaciğeri, 3 hastaya umut oldu.

Ordu'nun Ünye ilçesindeki evinde geçirdiği rahatsızlık sonucu 17 Eylül'de Samsun'da özel bir  hastaneye kaldırılan 2 çocuk annesi ev hanımı S.F, tedaviye alındı. Yoğun bakımda gördüğü tedaviye rağmen S.F'nin beyin ölümü gerçekleşti. Eşi Oktay F. ile çocuklarının organ bağışı kararı alması üzerine Ankara'dan uzman bir ekip, askeri uçakla Amasya Merzifon Havalimanına, oradan da karayolu ile Samsun'a geldi.

Ekip tarafından alınan S.F'nin böbreklerinden biri karayolu ile Erzurum'a, karaciğeri de askeri uçakla Ankara'ya gönderildi. Diğer böbreği ise Samsun'daki bir hastaya nakledilmek üzere Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine götürüldü. "Herkesi organ bağışına davet ediyorum"

Oktay F, gazetecilere yaptığı açıklamada, eşi ile organ bağışı konusunda sürekli sohbet ettiklerini, kim erken ölürse diğerinin organını bağışlaması kararı aldıklarını söyledi.

Önce eşinin 5 kardeşi ile görüşerek onları ikna ettiğini, sonra da çocuklarına durumu anlattığını aktaran Oktay F, şunları kaydetti:

"Eşimin kardeşleri ve çocuklarım da organ bağışı konusunda izin verdi. Ne yazık ki Türkiye'de organ bağışı çok düşük. Kimse başına gelmeden anlayamıyor. Böyle bir kararı vermek gerçekten çok zor. Bizim durumumuzda olan aileler de mutlaka ve mutlaka organ bağışını düşünsün. Çünkü aynı şeyin onların da başına gelme durumu çok yüksek. Herkesi organ bağışına davet ediyorum. İnşallah eşimin organları insanlara hayat verir." 

Organ ve Doku Nakli Samsun Bölge Koordinasyon Merkezi sorumlusu Dr. Mehmet Kazak ise beyin ölümü teşhisinin ardından tetkik sonuçlarının bağışa uygun çıkmasıyla zamanla yarıştıklarını belirtti. Kazak, "Donörden alınan iki böbrek ve karaciğer, doku uyumu sağlayan üç hastaya nakledilecek. Türkiye'de pek çok hasta organ bağışı bekliyor. Nakil bekleyen hastalara şifa olacak bir karar veren aileye hastalar adına teşekkür ediyorum ve başsağlığı diliyorum." ifadesini kullandı.


YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da esnaflar Ahilik Haftası kapsamında Vali Osman Kaymak'ı ziyaret etti

Samsun'da esnaflar Ahilik Haftası kapsamında Vali Osman Kaymak'ı ziyaret etti