24 Ocak 2022 Pazartesi

SAMSUN'DA BİN 368 KİŞİYE UYGULANACAK KORONA VİRÜS TESTİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Samsun'da bin 368 kişiye uygulanacak Korona Virüs testi çalışmaları başladı

Samsun'da gizli vakaları ve belirti göstermeden Korona Virüs'ü atlatmış hastaları belirlemek için bin 368 kişiye Sağlık İl Müdürlüğü tarafından Covid-19 testi uygulaması başladı.

13 Haziran 2020 Cumartesi 15:46 SAĞLIK

Samsun'da Sağlık İl Müdürlüğü tarafından bin 368 kişiye yapılacak Korona Virüs testi çalışmaları başlatılırken, bu çalışmanın gizli vakaları ortaya çıkartacağı açıklandı.


Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüse karşı ülkedeki bağışıklık ve hastalık taşıma düzeylerinin tespiti için planladığı Yaygın Test Uygulaması Samsun’da Samsun Sağlık İl Müdürlüğü ekipleri tarafından başlatıldı. 

Ülke genelinde yaklaşık 153 bin kişiye yapılacak çalışma kapsamında Samsun’da 1368 kişiye bağışıklık düzeyini gösteren Antikor Testi ve hastalık durumunu gösteren PCR testi yapılacak. Testler ve yapılacak çalışma hakkında bilgi veren Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “Testler TÜİK tarafından örneklem yöntemiyle belirlenen ilimizdeki 1368 kişiye yapılacak. Bugün itibariyle başlayan çalışmada, Sağlık İl Müdürlüğü ekiplerimiz bize iletilen listelerdeki hanelere ulaşarak, uygulama hakkında bilgi verecek ve testleri kabul eden kişiye hem bağışıklığı tespit eden Antikor Testini hem de hastalık durumunu gösteren PCR testini yapacak. Test sonuçları bize, ilimizde hastalığı belirti göstermeden atlatmış sessiz hastaları ve hastalığı taşıyan olası gizli pozitifleri tespit etme imkânı verecek. Böylelikle hem ilimizin bağışıklık haritasını çıkarmış olacağız; hem de olası gizli pozitif hastaları yakalayarak, vakaların tekrar yükselişe geçmesini önlemek için hangi noktalara odaklanmamız gerektiğini göreceğiz. Ekiplerimiz belirlendi, 48 ayrı mobil ekiple bu çalışmayı yürüteceğiz. Ay sonuna kadar tüm testleri tamamlayıp, verileri Sağlık Bakanlığımıza göndermeyi planlıyoruz.  Bu çalışmanın tamamlanması için halkımızın desteğini bekliyoruz. Onlardan ricamız hane ziyaretine gelecek ekiplerimiz onlara ulaştığında, testin yapılması noktasında kendilerine yardımcı olmaları ve gerekli kolaylığı göstermeleri”  dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Mustafa Demir Kavak'ta beton yol çalışmalarını inceledi! Samsun için durmak yok

Mustafa Demir Kavak'ta beton yol çalışmalarını inceledi! Samsun için durmak yok