06 Temmuz 2020 Pazartesi

SAMSUN'DA OĞLU GÜNEY DAĞAŞAN ORGANLARINI BAĞIŞLAYAN ANNE KONUŞTU

Samsun'da oğlu Güney Dağaşan organlarını bağışlayan anne konuştu

Samsun'da geçirdiği trafik kazası sonrası beyin ölümü gerçekleşen 23 yaşındaki Güney Dağaşan'ın organlarını bağışlayan anne Seda Buldan, "İnanıyorum ki kaç yaşında olursa olsun benim çocuğumun her uzvunu alan insanın benim evladım olacak" dedi.

20 Eylül 2018 Perşembe 15:11 SAĞLIK

Samsun'da trafik kazası geçiren ve kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen Güney Dağaşan'ın bağışlanan kalp, karaciğer, böbrekleri ile korneaları, organ nakli bekleyen 6 hastaya umut oldu.


Samsun'da tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşen Günay Dağaşan'ın annesi Seda Buldan, hastane önünde gazetecilere yaptığı açıklamada tek evladını kaybetmenin acısını yaşadığını belirterek organlarını bağışlama kararı aldığını söyledi.

Samsun'a İstanbul'dan gezmeye gelen ve Sinop karayolu Taflan mevkisinde trafik kazası geçirerek ağır yaralanan 23 yaşındaki Güney Dağaşan'ın beyin ölümü tedavi gördüğü Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde gerçekleşti. 

Oğlunun ölümünü kabullenmekte zorluk çektiğini belirten anne Seda Buldan, "4 gündür ben çocuğumun beyninin bir hareketini bekledim. Bu sırada bu organ bağışını söylediler bana ve ben şöyle düşündüm: Benim çocuğuma eğer beyin nakli olsaydı, birisi beyninden bir parça benim çocuğuma verebilseydi, benim çocuğum yaşasaydı ben nasıl bir mutlu anne olurdum diye düşündüm. Ben çocuğumun organlarını bağışladım." dedi.

"Belki bir çocuğun kalbi atacak"

Anne Seda Buldan, bu kararı alırken bu nedenle çok düşünmeye gerek duymadığını aktararak, şöyle konuştu:

"Bence herkes bunu yapmalı. Çünkü bunun hiçbir zararı yok. Sonuçta sizin çocuğunuzun kalbiyle belki bir çocuğun kalbi atacak, onu kurtarmış olacaksınız. Bir böbreğiyle belki ölmek üzere olan bir babanın hayatını kurtaracaksınız, o baba çocuklarına sahip çıkacak. Benin tek amacım benim yaşadığım acıyı, benim yaşadığım sancıyı kimsenin yaşamaması. Umut olmak insanları mutlu etmek. Ben bir evladımı kaybettim, inanıyorum ki kaç yaşında olursa olsun benim çocuğumun her uzvunu alan insanın benim evladım olacak. O beni hiç tanımasın, bulmasın kendisi bilir. Ben bunu hiç birşey bekleyerek yapmadım. Bu işin maneviyatı çok büyük. Bu anlamda çok mutluyum. Çünkü benim çocuğumun kalbi bir yerde atacak, böbreği bir yerde çalışacak. 4 tane evladım oldu diye düşünüyorum." 

Konuşmasının ardından kısa süreli baygınlık geçiren anne Seda Buldan, sedyeyle aynı hastanenin Acil Servisi'ne kaldırıldı.   Operasyon sonrası gazetecilere açıklamada bulunan Samsun Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Dr. Mehmet Kazak, aileye fedakar ve örnek davranışlarından dolayı teşekkür etti.

Dr. Mehmet Kazak, alınan organlardan kalbin, İzmir'e, karaciğerin İstanbul'a, iki böbrek ve korneaların Samsun'da organ nakli bekleyen 6 hastaya yaşam umudu olacağını söyledi. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da o vakıf Türk Bayrağı Tüzüğünü ihlal etti

Samsun'da o vakıf Türk Bayrağı Tüzüğünü ihlal etti