25 Nisan 2019 Perşembe

AHMET DAVUTOĞLU, BAŞBAKANKEN MEŞALE ŞEHİR DEDİĞİ SAMSUN'A GELDİ

Ahmet Davutoğlu, Başbakanken Meşale Şehir dediği Samsun'a geldi

Ahmet Davutoğlu, Başbakanlığı döneminde 'Meşale Şehir' dediği Samsun'a AK Parti Konya Milletvekili olarak geldi. Samsun Valiliğini ziyaret eden Ahmet Davutoğlu, "Samsun’u önümüzdeki dönemde Türkiye’nin yükselen şehirleri arasında göreceğiz" dedi.

10 Şubat 2018 Cumartesi 18:40 SAMSUN HABER

Samsun'a gelen Ahmet Davutoğlu, Samsun Valisi Osman Kaymak'ı makanında ziyaret etti. Türkiye Cumhuriyeti 26'ıncı Başbakanı ve AK Parti Konya Milletvekili Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Samsun için, "19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal’in Samsun’a gelmesiyle birlikte bir milletin ayağa kalktığı destanın şehridir" dedi.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Samsun'a geldi. Ahmet Davutoğlu, Samsun'a yaptığı ziyarette Vali Osman Kaymak'ı ziyaret ederek burada Afrin'de devam eden Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Samsun Valiliği binası önünde Vali Osman Kaymak, Vali Yardımcıları, İl Müdürleri ve  Şube Müdürleri tarafından karşılanan Türkiye Cumhuriyeti 26. Başbakanı ve AK Parti Konya Milletvekili Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Valilik Şeref Defteri’ni imzaladıktan sonra Samsun Valisi Osman Kaymak’tan şehir ile ilgili brifing aldı. Brifingin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, "İstiklalimizin sembol şehri Samsun'umuza gelmekten büyük bir mutluluk duyuyoruz. Misafirperverlikleri dolayısıyla Sayın Valimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve Samsunlu hemşehrilerimize çok teşekkür ediyorum. Samsun’a değişik vazifelerde birçok kez geldik. Başbakan olarak Samsun’a yaptığım ilk ziyaretimde Samsun'umuzu ‘Meşale Şehrimiz’ olarak nitelendirmiştim. Gerçekten Samsun milletimizin İstiklal meşalesini yaktığı şehirdir. Bağımsızlık idealinin merkez şehridir. 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal’in Samsun’a gelmesiyle birlikte bir milletin ayağa kalktığı destanın şehridir. Samsun Türkiye’nin iç ekonomik işleyişi bakımından da, bölgesel etkisi bakımından da, stratejik etkisi bakımından da son derece önem verdiğimiz merkezi bir şehiridir. Samsun sadece Türkiye’nin değil bütün Karadeniz havzasının optimum merkezinde bulunan bir şehirdir. Samsun bir şehirde olması gereken bir çok vasıflara sahiptir. Büyümesi ve yükselen bir şehir haline gelmesi açısından da bu vasıfları değerlendirebilecek insan unsuruna da sahiptir. Özellikle Yeşilırmak ve Kızılırmak Havzaları ve onların oluşturduğu sahil ve çevresindeki büyük tarım imkanları zenginlik içerir. Ulaşım koridorları üzerinde olması sebebiyle Samsun'un gelişme kapasitesi çok yüksektir. Samsun Türkiye’nin önemli ve verimli tarım imkanlarına sahiptir. Samsun’u ulaşımda bir lojistik merkez olarak görüyoruz. Liman kapasitesi ile bütün Karadeniz’e hitap eden bir özelliği var. Bu yönleriyle Samsun’u önümüzdeki dönemde Türkiye’nin yükselen şehirleri arasında göreceğiz" dedi.
 


Türkiye Cumhuriyeti 26'ıncı Başbakanı ve AK Parti Konya Milletvekili Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Suriye’de devam eden operasyon ve düşürülen İsrail uçağı ile ilgili basın mensupları tarafından sorulan soruya yaptığı açıklamasında, “Maalesef Suriye birçok askeri operasyonun aynı anda yürüdüğü bir risk alanı haline dönüşmüş durumunda. Tabi bunda Suriye rejiminin, Suriye krizi çıktığı ilk andan itibaren kendi halkına karşı yürüttüğü ve kimyasal silah da dahil olmak üzere savaş suçunu işlediği dönemde en büyük etkisi var.  Daha sonra DEAŞ başta olmak üzere PYD, YPG gibi terör örgütlerinin de alana girmiş olmaları ve alanda hakimiyet mücadelesine girmiş olmaları Suriye’yi şu anda uluslararası alanların en önemli kriz ülkelerinden birisi haline getirdi. Türkiye en başından itibaren  ilkeli ve açık bir politika takip etti. Sorunun barışçı yollarla çözülmesi adına yoğun bir politika yürüttü. Ancak bu olumlu mücadele ve barışçıl çabalar Suriye tarafından karşılık bulmadı. Suriye halkı kendi yönetimi tarafından büyük bir kıyıma tabi tutuldu. Milyonlarca Suriyeli evlerinden, yurtlarından edilerek ülkemize sığındılar. Türkiye büyük bir fedakarlıkla bunları ağırladı. Ancak son yıllarda sınırlarımızdaki güvenlik tehdidi dolayısıyla Türkiye sadece insani gerekçelerle bu mültecileri kabul etmekle yetinemezdi. Önce 2015 yılında teröre karşı verdiğimiz mücadele bağlamında Suriye’de DEAŞ’a karşı operasyonlar yapıldı. Daha sonra 2016 yılında Fırat Kalkanı Operasyonu ile Ceraplus bölgesinde önemli bir mücadele verildi. Türkiye’nin sınır bölgelerinde DEAŞ tehdidi bertaraf edildi. Ancak bu gün ülkemiz için son 35-40 yıldır büyük bir tehdit unsuru olan PKK ve onun bağlantısı YPG terör örgütünün oluşturduğu tehdidi göz ardı edilemez. Bu konuda alanda ne olursa olsun, hangi ülke ne yaparsa yapsın bu gün olduğu gibi başka ülkeler arasında ne yaşanmış olursa olsun Türkiye’nin Afrin operasyonu da dahil olmak üzere sınır boyunda yaptığı operasyonun haklılığı tartışılamaz. Türk Silahlı Kuvvetleri sınırlarımızda her türlü terör örgütü ve onun uzantılarına karşı her türlü tedbiri alır ve almaktadır. Burada silahlı kuvvetlerimize destek olan Özgür Suriye Ordusu da Suriye halkının bir parçasıdır. Aralarında hiçbir yabancı unsur yoktur. Afrin operasyonunda Mehmetçikle omuz omuza verilen mücadelenin esası Suriye’deki terör örgütlerinin etkisinin kırılmasıdır. Türkiye’nin haklı mücadelesi bu gün başka bölgelerde yaşanan olaylar dolayısıyla kesinlikle etki altında kalmaz. Türkiye 911 km’lik sınır boyunda her türlü tedbiri alma hakkına sahiptir. Bu tartışma götürmez bir uluslararası haktır. Allah mehmetçiğimize, silahlı kuvvetlerimize ve güvenlik güçlerimize yardım eylesin" diye konuştu.
 


Osman Kaymak, ziyaretin anısına Ahmet Davutoğlu'na seramik el işlemeli çini bir tablo hediye etti  Valilik ziyaretinin ardından Türkiye Cumhuriyeti 26. Başbakanı ve Konya Milletvekili Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Valimiz Sayın Osman Kaymak ile birlikte Samsun Büyükşehir Belediyesini ziyaret etmek üzere buradan ayrıldı. Ahmet Davutoğlu'nun Samsun Valiliği ziyaretine ayrıca, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz ve Samsun İl Jandarma Komutanı J.Kd.Alb. Ünsal Ağaoğlu da eşlik etti

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Görme Engelliler Kulübü üyeleri Samsunspor yardım hesabına para yatırdı

Samsun Görme Engelliler Kulübü üyeleri Samsunspor yardım hesabına para yatırdı