02 Aralık 2021 Perşembe

ATAKUM BELEDİYESİ ESKİ BAŞKANI TAŞÇI'DAN SEYİR TERASININ SATIŞI İLE İLGİLİ FLAŞ AÇIKLAMALAR

Atakum Belediyesi eski Başkanı Taşçı'dan Seyir Terasının satışı ile ilgili flaş açıklamalar

Samsun'da icra ile 3 milyon 900 bin lira bedelle satışı yapılan Seyir Terası ile ilgili Atakum Belediyesi eski Başkanı İshak Taşçı'dan flaş açıklamalar geldi.

28 Ekim 2021 Perşembe 12:19 SAMSUN HABER

Samsun'da Atakum Belediyesinin eski Başkanı İshak Taşçı, Seyir Terasının icra ile satılma aşamasına gelmesi ile ilgili bilinmeyenleri Samsun Kent Haber'e açıkladı.


BELEDİYE BU SATIŞA İTİRAZ ETMELİ
İshak Taşçı, satışı yapılan Seyir Terası açıklamasında, söz konusu icranın kendi dönemleri ile ilgisinin olmadığına dikkati çekerek, "Buranın arsa değeri 5-6 milyon lira yapıyor. 12 milyon lira civarında değeri olan Seyir Terasına icra müdürlüğü 8 milyon lira değer biçmişken, satış 3 milyon 900 bine yapıldı. Belediyenin bu satışa itiraz etmesi gerekiyor. Şayet bu itiraz yapılmazsa bu satış danışıklı döğüşe girer" dedi.

İCRA DEVECİ DÖNEMİNDE YAPILAN ÇÖP İHALESİNDEN KAYNAKLI
31 Mart seçimleri sonrası CHP'nin kazandığı Atakum Belediyesinde, Seyir Terasının icra ile satılması için "Ne yazık ki iş bilmemezlikten kaynaklı bu duruma geldi" diyen İshak Taşçı, satışa neden olan icranın mevcut Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci döneminde yapılan  çöp ihalesinden kaynaklı olduğunu belirtti.

ÇÖP FİRMASINI 10 AY ÇALIŞTIRDI 6 MİLYON BORÇ YAPTI
Söz konusu çöp ihalesi ile ilgili bilinmeyenleri de açıklayan Atakum Belediyesi eski Başkanı Taşçı, "Cemil Deveci döneminde yapılan çöp ihalesinde, ihaleyi alan firma 10 ay çalıştırılıyor ve firmaya 6 milyon borç yapılıyor. Bu firma eski belediye başkanı Metin Burma döneminde de belediyeye iş yapıyordu. Bizim dönemimizde aynı firma ile çalıştık. Firmanın Metin Burma döneminden kalan alacakları vardı. Biz çöp ihalesini yaptık ve bu firma ile de görüşerek eski alacakları için temlik verdik. Biz bu firma ile bu şekilde çalıştık ve temlik ile ilgili ilk taksitini de ödedik. Ve yine bizim dönemimizde de icralar vardı. Biz alacaklı firmalarla tek tek görüşerek alacaklarını yapılandırarak sorunu çözdük" dedi.

TEMLİKLERİ BOZDULAR
Seçim sonrası CHP'ye geçen Atakum Belediyesinde başkan Cemil Deveci'nin alacaklı firmalarla görüşmediğini diyalog kurmadığını ifade eden İshak Taşçı, söz konusu çöp firmasının Metin Burma ve kendi dönemlerinde olduğu gibi Cemil Deveci döneminde de ihaleye girerek kazandığını hatırlatarak, "Bu firmayı 10 ay çalıştırdıktan sonra, firma yetkilisine belediye başkanı Cemil Deveci, 'Biz seninle çalışmak istemiyoruz' diyor. Söz konusu bu firmaya bizim zamanımızdan kalan 5 milyon lira civarında bir borç vardı. Metin Burma döneminden kalan borçla toplam 7 milyon lira alacağı vardı firmanın. Cemil Deveci'de aynı firmayı 10 ay çalıştırıp 6 milyon borç yaptı. Cemil Deveci firmaya çalışmak istemediklerini söyleyip, bizim dönemimizde yapılan temlikleri de bozdu. Aynı işi 630 bin liraya yapan o firmadan çöp ihalesini alarak 1 milyon lira civarında bir bedelle başka bir firmaya ihale ettiler. Çöp işini yapan eski firmada alacağı olan toplam 12.5 milyon borcun ödenmesini istedi. Ama firma ile görüşülmedi." dedi.

ESKİ FİRMAYA ÖDEME YOK, YENİ FİRMAYA VAR
Cemil Deveci başkanlığında ki Atakum Belediyesi'nin 12.5 milyon lira alacağı olan çöp firmasına ödeme yapmadığını, ancak çöp işini ihale ettikleri yeni firmaya her ay ödeme yaptığını vurgulayan Atakum Belediyesi eski Başkanı İshak Taşçı, Samsun Kent Haber'e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi.

FİRMA HAKKINI YARGIDA ARADI
"Metin Burma döneminden beri belediyede çöp işini yapan firmanın avukatlık masrafları ile alacağı 16 milyon liraya çıkmış durumda. Ortada ciddi bir kamu zararı var. Çöp işini yapan eski firma temlikler bozulup alacakları ödenmediği ve çöp işinin ihale edildiği yeni firmaya aylık ödemelerinin yapıldığını görünce, mecbur hakkını yargıda aradı. Kanuna göre önce eski borçların ödenmesi gerekir. Ama Atakum Belediyesi bunu yapmadı. Çöp işini ihale edip 10 ay çalıştırdıkları ve 6 milyon borç yaptıkları firmaya ödemelerini yapma konusunda çözüm üretmediler. 

İLKADIM ÇÖP İŞİNİ 850 BİN TL'YE YAPTIRIYOR
Söz konusu çöp ihalesinde İlkadım Belediyesi bu işe 850 bin TL'ye yapıyor ve nüfusu 350 bin. Aynı işi Atakum Belediyesi, Atakum ilçesinin nüfusu 230 bin olmasına rağmen 1 milyon 200 TL'ye yaptırıyor. Burada ne film döndüğünü Atakum halkı görüyor ve anlıyor."
Kaynak:SamsunKentHaber.com.tr
Her türlü hakkı saklıdır.
Haber içeriği Samsun Kent Haber harici 
hiç bir mecrada yayınlanamaz

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

Atakum

29 Ekim 2021 Cuma 14:58

Mustafa kardeş sen trolsun o borçların geçmişi var.

Mustafa

28 Ekim 2021 Perşembe 14:17

Sayın Taşcı'dan İkna edici bir açıklama. Sayın Deveci ise gerçekler karşısında yan yollara sapıyor. Diğer bir ifade ile beceriksizliğinin faturasını başta Atakum olmak üzere tüm Samsun halkı ödüyor. Gerçi CHP belediyelerinde umumi manzara Atakum Belediyesinden farklı değil. İşte İstanbul BB ortada.

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsunlu uzman çavuş Harun Çalışkan Kuzey Irak'ta şehit oldu

Samsunlu uzman çavuş Harun Çalışkan Kuzey Irak'ta şehit oldu