30 Kasım 2021 Salı

GÜLSAN SANAYİNİN TAŞINACAĞI TOYBELEN SANAYİ SİTESİ İNŞAATI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Gülsan Sanayinin taşınacağı Toybelen Sanayi Sitesi inşaatı ne zaman başlıyor?

Samsun'da bulunduğu yerden taşınacak olan Gülsan Sanayi Sitesi için yapılacak Toybelen Sanayi Sitesi inşaatına ne zaman başlanacağı ve sanayi sitesinin ne zaman biteceği ile ilgili Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir açıklamalarda bulundu.

15 Kasım 2020 Pazar 14:24 SAMSUN HABER

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir, Gülsan Sanayi Sitesi için kurulacak Toybelen Sanayi Sitesi inşaatına yıl sonunda başlanacağını projenin 650 günde tamamlanacağını açıkladı. 


Samsun'da 1990’lı yılların başında Canik ilçesi Atatürk Bulvarı üzerindeki 225 dönümlük alanda kurulan Gülsan Sanayi Sitesi, birçok kentte olduğu gibi kentsel gelişmeyle birlikte şehir merkezinde kaldı. Oto tamircilerinden yedek parçacılara, hırdavatçılardan mobilyacılara bin 250 iş yerinin bulunduğu sanayi sitesinde yaklaşık 6 bin kişi çalışıyor. 
 
BAKANLIK İNŞA EDECEK
Gülsan Sanayi Sitesi’ni şehir merkezi dışına taşımak için 20 yıldır mücadele veren Samsun, tarihinin en büyük dönüşümüne hazırlanıyor. Şehir merkezine 20 kilometre uzaklıktaki Toybelen mevkiinde 800 dönümlük arazinin altyapısını sanayi sitesi için hazırlayan Samsun Büyükşehir Belediyesi, projeyi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) yatırımıyla hayata geçirecek. 2022 yılında proje tamamlanacak, Gülsan Sanayi Sitesi yıkılacak.

İŞ KOLLARI KÜMELENECEK
Yeni sanayi sitesinin işleyiş ve sistemiyle ilgili bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Türkiye’de devasa büyüklükteki küçük sanayi sorununu ilk çözen şehir olacaklarını söyledi. Modern, iş koluna göre kümelenmiş, düzenli ve sistemli çalışan bir sanayi sitesi kuracaklarını ifade eden Başkan Demir, “Dünyanın en güzel şehri Samsun’da tüm illere örnek olacak devasa bir dönüşüme imza atıyoruz. Belediye kasamızdan kuruş para çıkmadan inşa edilecek. Samsun’a yakışmayan o çirkin dokunun dönemimiz içinde tarihe karışacak olmasından da şimdiden büyük mutluluk duyuyorum“ dedi.ESNAF MAĞDUR OLMAYACAK
Yıllardır süren süreç ve belirsizliğin artık sona erdiğini söyleyen Başkan Demir, “Yer konusu halledildi. İhale yapıldı. Yıl sonuna doğru inşaat çalışmaları başlayacak. Allah nasip ederse 2 sene sonra bitecek. Orada önceliğimiz Gülsan esnafıdır. Orada kayıtlı olan esnaflarımız belli. Belgesi olup esnaflık faaliyetini sürdüren herkes isterse Toybelen’ den dükkan satın alabilecek. Dükkanı olmayan kimse kalmasın istiyoruz. Şuan formlar hazırlanıyor. Esnaflarımızla yapacağımız görüşmelerin ardından sayı da netlik kazanacak. Elimizde ne kadar dükkan kaldığına bakıp değerlendireceğiz. Yer kalırsa diğer sanayi bölgesindeki esnaflarımıza da kapımızı açabiliriz” diye konuştu. 

KÜMELEŞMEYLE DÜZEN GELECEK
Toybelen Sanayi Sitesi’nde 200 ve 400 metrekare olmak üzere bin 526 dükkan yapılacağını söyleyen Başkan Demir, “Yerleşim düzeniyle ilgili TOKİ’ye ayarlamalar yaptırıyoruz. Faaliyet alanlarına ve iş kollarına göre bloklara yerleşecekler. Hırdavatçılar, mobilyacılar, oto tamircileri, yedek parçacılar, alım satımcılar kümelenecek. Şuan bin metrekareden fazla alanda faaliyet gösterenler içinde ayrı bir çalışma yapacağız.  Yeni siteyi büyütmeyi düşünmüyoruz. Çok özel bir yer. Projesi çok güzel, altyapısı mükemmel. Otopark ve sosyal alanlarıyla adeta yaşam alanı olacak” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 3 Yorum

Bahri işcan

30 Aralık 2020 Çarşamba 21:11

Sayın başkan mülk sahibleri dahil herkes toybelende dükkan sahibi olacak diye açıklamıştı inşallah verilen sözler tutulur

Bahri iscan

30 Aralık 2020 Çarşamba 20:07

gulsandaki dukkanimin yerine dukkan isterim mulk sahibiyim 1982 de almistim ihtiyac varsa coluk cocugun hakkini bagislarim

Bahri iscan

30 Aralık 2020 Çarşamba 20:01

Dükkan sahiblerine ne yapacak?hollandada isciyim

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da Covid-19 testi pozitif olan pazarcı limon satarken yakalandı

Samsun'da Covid-19 testi pozitif olan pazarcı limon satarken yakalandı