18 Ağustos 2019 Pazar

HABER MEDYA GRUBU O SES KAYITLARININ SİNAN SALLABAŞ'A AİT OLDUĞUNU TEYİT ETTİ

Haber Medya Grubu o ses kayıtlarının Sinan Sallabaş'a ait olduğunu teyit etti

Samsun'da bulunan Haber Medya Grubu, bünyesinde ki HaberAKS Tv'nin Genel Yayın Yönetmeni Sinan Sallabaş'a ait olduğu iddia edilen şok ses kayıtlarını yayınladığı bir duyuru ile teyit etti.

09 Nisan 2018 Pazartesi 21:12 SAMSUN HABER

Samsun'da Haber Medya Grubu, HaberAKS TV Genel Yayın Yönetmeni Sinan Sallabaş'a ait olduğu gündeme gelen ses kayıtları ile ilgili bir açıklama yayınladı.

 

Samsun'da uydudan yayın yapan Haber AKS Tv'nin genel yayın yönetmeni Sinan Sallabaş'a ait olduğu iddia edilen şok ses kayıtları bir süre önce gündeme gelmişti. Konuyla ilgili yayınladığımız daha önceki haberlerde, Sinan Sallabaş'ın haberi almadan çekilen ses kayıtlarının referandum sürecine ait olduğunu ve tahminen bir araç içerisinde çekildiğini yazmıştık. 

SES KAYITLARINI KİM YADA KİMLER ÇEKTİ

16 Nisan 2017 referandum sürecinde çekildiği ve o tarihten bu yana saklandığı ortaya çıkan ses kayıtlarında Sinan Sallabaş'ın o süreç ile ilgili ilginç ve hayli dikkat çekici siyasi analizleri yer alıyordu. Gizlice çekilen ve Sinan Sallabaş'a ait olduğu ileri sürülen ses kayıtlarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik hakaretler de yer alıyordu. Ses kayıtlarının kim yada kimler tarafından çekildiği ve neden bugünlerde ifşa edilerek basın yayın kuruluşları başta olmak üzere siyasiler ve belediyelere gönderildiği bilinmezken, Haber Medya Grubu söz konusu ses kayıtları ve o olay ilgili bugün Haber Gazetesinin birinci sayfasından bir duyuru yaptı.

HABER MEDYA GRUBU AÇIKLAMA YAPTI

Yapılan duyuruda, ses kayıtlarının Sinan Sallabaş'a ait olduğu isim verilmeden teyit edilirken, "Haber Medya Grubu'na bağlı Haberaks TV'de genel yayın yönetmeni olmadığı bir dönemde, kendi aracıyla seyahat ettiği sırada beraberindeki kişi ya da kişilerce konuşması kayda alınıp, sonra da bu ses kaydını 2 yıl aradan sonra kesintili montajlı olarak bazı yerel mecralarca servis edilmesi konusu, kasıtlı bir biçimde sanki Haberaks TV'de yayınlanmış gibi bir algı yaratılmak istenmiştir. Kurulduğu yıldan bu yana okuyucu, dinleyici ve izleyicilerinin hassasiyetini dikkate alan Haber Medya; doğru ve tarafsız yayıncılık anlayışı, ilkeli duruşu ve değerlere sahip çıkma titizliğinden asla taviz ermemiş ve bundan sonra da vermeyecektir. Saygılarımızla" açıklaması yapıldı.

DUYURU BİR SAVUNMA MI, SAHİPLENME Mİ

Haber Medya Grubu'nun yapmış olduğu açıklamada ses kayıtlarının iki yıl önce çekildiğini vurgulaması dikkat çekerken, 16 Nisan referandum seçiminin üzerinden ise 1 yıl geçtiği detayını atlaması şaşkınlık yarattı. Sinan Sallabaş'ın ortaya çıkan ses kayıtlarında evet, hayır üzerine siyasi bir konuşma yaptığı ve bu ses kayıtlarının da çekildiği tarih olarak yapılan konuşmaya göre, 16 Nisan 2017 referandum sürecini işaret ettiği ortadayken, Haber Medya Grubu'nun yayınladığı açıklamada, kayıtların çekildiği zamanı iki yıl önce diye ifade etmesi dikkat çekti.

Sinan Sallabaş'ın birileri tarafından ortaya çıkartılan ses kayıtlarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği de gündeme gelirken, Haber Medya Grubu yayınladığı açıklamada, ses kayıtları ile ilgili ise yine şaşkınlık yaratacak bir savunma yaptı. 

İKİ YIL DEĞİL BİR YIL ÖNCE

Duyuruda yer alan  "Haber Medya  Grubu'na bağlı Haberaks TV'de genel yayın yönetmeni olmadığı bir dönemde, kendi  aracıyla seyahat ettiği sırada beraberindeki kişi ya da kişilerce konuşması kayda alınıp,  sonra da bu ses kaydını 2 yıl aradan sonra kesintili montajlı olarak bazı yerel mecralarca servis edilmesi konusu" şeklinde ki ifade, kamuoyunda " Genel Yayın Yönetmeni olmadığı dönemde Cumhurbaşkanına hakaret edebilir mi demek istiyorsunuz. Ya da bizim kurumumuzda çalışmıyordu mu demek istiyorsunuz" yorumlarına neden oldu.

HAKARET İÇEREN SES KAYDINI SAVUNDULAR

Sinan Sallabaş'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaretlerinin yer aldığı ses kayıtlarını konunun muhatabı olan kişinin adını kullanmadan "Genel yayın yönetmeni olmadığı bir dönemde" sözleri ile savunan Haber Medya Grubunun yaptığı duyuruda, metinde kullandığı amatör dil ile ne anlatmak istediği ve neyi savunduğu pek anlaşılamadı. Haber Medya Grubu yayınladığı duyuruda ayrıca kendi çalışanına kurulan ses kaydı tuzağını kimlerin yaptığını ve ne amaçla bugünlerde ifşa ettiğine dair ise bir görüş belirtmedi. 

HABERAKS TV DE YAYINLANDI DENİLMEDİ AMA..

Ortaya çıkan ses kaydı ile ilgili yayınlanan haberlerde ayrıca 'HaberAks TV'de yayınlandı' gibi bir cümle yada ima yer almazken, Haber Medya Grubunun yaptığı duyuru da,  "bazı yerel mecralarca  servis edilmesi konusu, kasıtlı bir biçimde sanki Haberaks TV'de yayınlanmış gibi bir algı yaratılmak istenmiştir. " ifadelerine yer vermesine de anlam verilemedi.

SES KAYITLARININ MONTAJSIZ KESİNTİSİZ HALİ VAR MI

Duyuruda Haber Medya Grubu'nun ses kayıtları ile ilgili, "Bu Ses kaydını 2 yıl aradan sonra kesintili-montajlı olarak" ifadesi de hayli dikkat çekti. Ses kayıtlarının kesintili ve montajlı olduğunu duyuran Haber Medya Grubu'na, "Bu ses kayıtlarının montajsız ve kesintisiz hali elinizde var mı? " sorularının sorulmasına neden oldu.

Bilindiği üzere kanun kapsamında Cumhurbaşkanına hakaret suç sayılıyor, ancak Haber Medya Grubu yayınladığı duyuruda, Sinan Sallabaş'ın ortaya çıkan ses kayıtları ile ilgili "HaberaksTV'de genel yayın yönetmeni olmadığı bir dönemde" savunması yapıyor. Oysa ki Sinan Sallabaş'ın HaberAKSTv'de uzun süredir çalıştığı ve hatta 16 Nisan referandum seçim sürecinde de programlar yaptığı herkesçe biliniyor. Bu kapsamda Haber Medya Grubu tarafından, yayınlanan duyuruda "Genel Yayın yönetmeni olmadığı bir dönemde" sözleri ile konunun geçiştirmesi de yadırgandı. 

Oysa Haber Medya Grubundan bu konu ile ilgili beklenen açıklamada, "Devletimizin milletimizin her daim yanındayız. Cumhurbaşkanımıza hakaret eden, milletimizi hor gören, aşağılayan, ötekileştiren, dini hassasiyetlere saygı göstermeyen her kim olursa olsun, bizim bünyemizde barınamaz" sözlerinin de dip not olarak yer alması beklenirdi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun polisi, Türk Polis Teşkilatının 173'inci kuruluş yıl dönümünü kutladı

Samsun polisi, Türk Polis Teşkilatının 173'inci kuruluş yıl dönümünü kutladı