04 Aralık 2021 Cumartesi

MUSTAFA DEMİR SAMULAŞ'TA ALINAN GREV KARARI İLE İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR YAPTI

Mustafa Demir SAMULAŞ'ta alınan grev kararı ile ilgili önemli açıklamalar yaptı

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir, Demiryol-İş Sendikasının SAMULAŞ A.Ş'de aldığı grev kararı ile ilgili açıklamalarda bulunarak, "Greve sanki SAMULAŞ yönetiminin sebebiyet verdiği algısı oluşturulmaya çalışılıyor. Durum böyle değildir" dedi.

08 Aralık 2020 Salı 19:20 SAMSUN HABER

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, SAMULAŞ A.Ş'de alınan grev kararı ile ilgili önemli açıklamalar yaptı, sendikaya teklif ettikleri rakamlarla ilgili bilgi verdi.


Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Aralık Ayı Meclis Toplantısında yaptığı konuşmada SAMULAŞ’ ta işçilerin aldığı grev kararı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Grev kararını doğru bulmadıklarını dile getiren Başkan Mustafa Demir, “Biz çalışma arkadaşlarımızı sendikadan önce düşünmek zorundayız. Onların sorumluluğu bizde. Enflasyon ve geçim konusunda gönül kırgınlıklarına sebebiyet vermeyiz” dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Aralık Ayı Açılış Toplantısı Ömer Halisdemir Salonu’nda yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in başkanlık yaptığı toplantıda 27 madde görüşüldü. 

Toplantıda SAMULAŞ’taki grev kararına da değinerek meclis üyelerine bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Biz bununla ilgili gerekli çalışmaları yaptık. Grev kararına doğrusu biz de şaşırdık. Çünkü mutabakata varmıştık. Son anda böyle karar alındı. Verdiğimiz teklifin özeti şudur, Şuan temizlik işlerinde çalışanların toplu sözleşme yapılmadan aldıkları ücret 2 bin 730 TL. Mutabakata vardığımız miktarla bu rakam 3 bin 223 TL’ye çıkıyor. İlk 6 ay için. Artış yüzde 14.94. Şoför 3 bin 706 TL alırken, altı aylık artıştan sonra 4 bin 125 TL’ye çıkıyor. 6 aylık artış 545 lira 39 kuruş. Makinistlerin eline geçen para şuan 3 bin 909 TL. 6 aylık artışla net 4 bin 342 liraya çıkıyor. Artış yüzde 10.57. Şuan teknisyenlerde en düşük ücret alan 3 bin 402 TL, 3 bin 816 TL’ye çıkacak. Yüzde 11.58. İkinci 6 ay için artan maaşın üzerine yüzde 8.05, üçüncü 6 ay yüzde 9.26, dördüncü 6 ay için yüzde 8.63 olmak üzere bir artış öngördük. Mutabakata varmışız. Bu arkadaşlarımıza yıllık 40 yevmiyeli ikramiye veriliyor. Sendika 52 yevmiyede ısrar etti. Bunu vermemiz söz konusu değil. SAMULAŞ’ın mali portresi belli. Yıllık 30 milyon TL zarar ediyor. Grev kararı almalarının sebebi yevmiyelerdir. Bu konuda asla ilave bir şey vermemiz söz konusu değil. Biz çalışma arkadaşlarımızı sendikadan önce düşünmek zorundayız. Onların sorumluluğu bizde. Enflasyon ve geçim konusunda gönül kırgınlıklarına sebebiyet vermeyiz. Ama bu çok gereksiz bir grev kararı alınmıştır. Süreci izliyoruz. Sendikanın bu kararından vaz geçeceğini umuyoruz. Eğer böyle bir sürece gidilirse biz de SAMULAŞ yönetimi olarak yasal haklarımızı sonuna kadar kullanırız” diye konuştu. 

“Sendikanın yasal hakkı var ama pandemi sürecinde, SAMULAŞ’ın gelirlerinin yüzde 70 oranında düşmüş olmasına rağmen böyle bir karar alması iyi olmamıştır” diyen Başkan Demir, “Doğru bulmuyoruz. Çalışma arkadaşlarımızı da haksız yere huzursuz etmenin bir anlamı yok. Böyle bir kararın uygulamaya geçilmesi durumunda elimizden geleni yapıp halkımızı tramvay ve otobüs ulaşımında mağdur etmeyeceğiz. Greve sanki SAMULAŞ yönetiminin sebebiyet verdiği algısı oluşturulmaya çalışılıyor. Durum böyle değildir” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

müslüm sağmacılar

10 Aralık 2020 Perşembe 09:54

mustafa demir başkanım söylediğiniz sözler çelişiyor samsunun evlatlarına 3 kuruşu çok görme daire başkanların 15 mılyar para alıyor özel şöförlü makam araçlarıyla geziyor samsun bunu sandıkta sorar başkaaaaaannımmmmmm

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da vefat eden iş adamı Cemal Yeşilyurt'un ismi caddeye verilecek

Samsun'da vefat eden iş adamı Cemal Yeşilyurt'un ismi caddeye verilecek