25 Mayıs 2019 Cumartesi

OMÜ ESKİ REKTÖRÜ AKAN'DAN DANIŞTAY'IN YARGILAMA KARARI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA GELDİ

OMÜ Eski Rektörü Akan'dan Danıştay'ın yargılama kararı ile ilgili açıklama geldi

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) eski Rektörü Prof.Dr. Hüseyin Akan, Danıştay 1'inci Dairesinin kendisi ile birlikte 5 akademisyen hakkında aldığı yargılama kararı ile ilgili açıklama yaptı.

22 Kasım 2017 Çarşamba 14:13 SAMSUN HABER

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) eski Rektörü Prof.Dr. Hüseyin Akan, Danıştay 1'inci Dairesinin FETÖ'den tutuklu eski komutanın kızının üniversitede işe alınması ile ilgili  kendisi hakkında aldığı yargılama kararı üzerine açıklamalarda bulundu.


Bilindiği üzere Danıştay 1'inci Dairesi, OMÜ Rektörlüğü döneminde şuan FETÖ terör örgütü soruşturması kapsamında tutuklu bulunan Giresun eski Jandarma Bölge Komutanı Mustafa Doğru'nun kızının öğretim elemanı olarak üniversitede işe alınması ile ilgili,  Prof.Dr. Hüseyin Akan ile birlikte akademisyenler Kamil Işık, Selahattin Özyurt, Yaşar Barut ve Şerife Yılmaz hakkında yargılama kararı aldı. 

Danıştay 1'inci Dairesinin aldığı yargılama kararı ile ilgili SamsunKentHaber'e konuşan OMÜ eski Rektörü Hüseyin Akan, "Danıştay 1'inci Dairesi'nin almış olduğu bu karar benim elime henüz ulaşmadı. Bu nedenle bu karar ile ilgili şuan bir değerlendirme yapmam hukuki açıdan doğru  olmaz. Ancak basında yer alan habere göre Danıştay 1'inci Dairesi yargılanmamız yönünde  bir karar almış" dedi.

Şuan FETÖ soruşturması kapsamında tutuklu bulunan Giresun eski Jandarma Bölge Komutanı Mustafa Doğru'nun kızının üniversitede öğretim elemanı olarak işe alınması ile ilgili konuşan eski rektör Hüseyin Akan, şunları dile getirdi,

"Bu olayın FETÖ soruşturması ile bir ilgisi yok. Zira adı geçen komutanın kızı, üniversitede 15 Temmuz sürecinden çok önce iş başı yaptı. Dolayısı ile bu konu FETÖ soruşturması kapsamında değil. Şuan tutuklu bulunan eski komutanın 15 Temmuz'dan önce FETÖ'cü olduğu bilinmiyordu. Biz ataması yapılan bayanın doğrudan bu komutanın kızı olduğunu da bilmiyorduk. Bu konu ile ilgili yapılan şikayet üzerine rektörlüğüm döneminde o süreçte bir inceleme yaptık. Ancak  yargılanmamız ile ilgili basında çıkan haberlerden öğrendiğim kadarı ile Danıştay kararında, inceleme değil soruşturma açılmalıydı deniliyor. Soruşturma açmadığımız için Danıştay yargılanmamız yönünde bir karar almış."

SamsunKentHaber

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da 4 çocuk babası Doğan Kılınç'ı silahla öldüren Serkan Dadak tutuklandı

Samsun'da 4 çocuk babası Doğan Kılınç'ı silahla öldüren Serkan Dadak tutuklandı