16 Temmuz 2019 Salı

SAMSUN 1999 YILINDA NASILDI, ŞİMDİ NASIL.. DEĞİŞİM YUSUF ZİYA YILMAZ DÖNEMİ İLE BAŞLADI

Samsun 1999 yılında nasıldı, şimdi nasıl.. Değişim Yusuf Ziya Yılmaz dönemi ile başladı

Samsun 1999 yılında nasıldı, şimdi nasıl.. 1999 yılından sonra Samsun'da yaşanan değişimler eski fotoğraflara bakıldığında net bir şekilde gözle görülüyor..

19 Ekim 2017 Perşembe 14:30 SAMSUN HABER

Samsun 1999 yılında nasıldı, 1999 yılından sonra şehirde yaşanan değişimler eski fotoğraflara bakıldığında net bir şekilde gözle görülüyor..


Samsun, 1999 yılına kadar süren duraklama dönemini bu tarihten sonra yavaş  yavaş üzerinden atarak hızla gelişmeye ve değişmeye başladı.  

1999 yıllarında Samsun'un en önemli sorunlarının başında Yılanlı Dere Çöp İstasyonu geliyordu. Zira o yıllarda bir türlü ıslah edilemeyen çöp istasyonundan yayılan kokular Samsun'un üzerine çöküyor ve bu durum halkı büyük ölçüde rahatsız ediyordu. Yine o yıllarda bir deniz kenti olan Samsun, ne yazıkki sahilini bile kullanamıyordu. Samsun Sahili 1999'lu yıllarda şehir insanlarının korktuğu, içki içenlerin, sarhoşların, berduşların mekanı halini almış karanlık bir nokta idi. Otogarı şehrin içerisine sıkışmış, toplu taşıma adeta kangrene dönmüş, nefes alamayan bir şehirde Samsun 1999'lu yıllarda..

1999 yılı seçimlerinin ardından Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı görevine seçilen Yusuf Ziya Yılmaz, daha koltuğunu ısıtmadan 'Ve Değişim Başlıyor' sloganı ile şehrin önüne koyduğu projeleri hayata geçirip ve şehrin yaşam kalitesini yükseltmeye yönelik hamlelerde bulunarak  kentin tepesinde yıllarca  kabus gibi duran kara bulutları dağıtmak için kolları sıvadı.. İşte o tarihten sonra Samsun'da değişim başladı...Yapılamaz, olmaz denilenleri bir bir hayata geçiren Yusuf Ziya Yılmaz, ilk olarak Samsun'un ciğerlerini oksijenle dolduracak yeşil alanları yaratmak için Doğu ve Batı Park'da çalışmalar başlatırken, bir sahil kenti olan Samsun'un denizle kucaklaşması için de, 1999 yılı öncesi şehir insanların korkudan giremediği Sahil Yoluna da neşteri vurdu. 

O yıllarda Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Limanı bölgesinde bir sabah elinde bir sopa ve ayaklarında çizmelerle denizin içerisinde dolaşırken görüldü.. İşte o an Yılmaz, kararını vermişti.. Adeta bataklığa dönen ve bir foseptik çukuru haline gelen Samsun Sahili ve Limanı temizlenecekti.. Ve geçen zaman içerisinde Samsun Sahili de limanıda temizlenerek, arındırıldı.. Şimdilerde Samsun Sahilinde insanlar gönüllerince rahat rahat dolaşabiliyor ve denize ise artık kanalizasyon akmıyor..

Çöp kokularının şehrin üzerini kapladığı Yılanlı Dere Çöp İstasyonu da 1999 yılından sonraki süreçte ıslah edildi Samsun'da.. Yusuf Ziya Yılmaz döneminde geçmiş yıllarda kangrene dönüşen toplu taşıma ulaşımı, raylı sistem, halk otobüsleri, ring hatları gibi yeni yatırımlarla rahatlatıldı.. 

Bugün Samsun'da Ondokuz Mayıs Üniversitesinden Tekkeköy ilçesine kadar raylı sistem ile seyahat edilebiliyor.. Bütünşehir Yasasından sonra sorumluluk alanı genişlemesine rağmen hemen hemen her ilçede bir alt yapı, beton yol, köprü yapımı gibi sayısız hizmetlere imza atan Yusuf Ziya Yılmaz'ın Samsun'a kazandırdıkları hiç şüphesiz ki tartışılamaz.. Samsun'un önüne koyduğu projeler ve yeni yatırımlarla adeta 1999 yılı öncesi bitkin ve bezgin bir şehri yeniden ayağa kaldıran Yusuf Ziya Yılmaz'ın Samsun için yaptığı hizmetlerin tamamını buradan sıralamamız da elbette mümkün değil.. Bu yüzden 1999 yılı Samsun'u ile sonrasını anlatan fotoğraflara haberimizde yer veriyoruz. İşte 1999 yılı Samsun'u ve 1999 yılından sonra değişen Samsun.. 


YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Valisi Osman Kaymak Muhtarlar Gününde makamında muhtarları ağırladı

Samsun Valisi Osman Kaymak Muhtarlar Gününde makamında muhtarları ağırladı