24 Nisan 2019 Çarşamba

SAMSUN CHP İL BAŞKANI AKCAGÖZ'DEN TERSANE AÇIKLAMASI: 150 MİLYON TL HAVAYA UÇTU

Samsun CHP İl Başkanı Akcagöz'den tersane açıklaması: 150 milyon TL havaya uçtu

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, Samsun Valisi Osman Kaymak'ın tersane yatırımı ile ilgili 'Ölü bir yatırım oldu' şeklinde ki sözlerine destek vererek, "Milletin 150 bin lirası havaya uçtu" dedi.

17 Şubat 2018 Cumartesi 18:56 SAMSUN HABER

Samsun'da 2002 genel seçimlerinde gündeme gelen tersane yatırımı, yıllar geçmesine rağmen bir türlü yapılamadı. Samsun Tersanesi ile ilgili konuşan Samsun Valisi Osman Kaymak ise bu yatırımı ölü olduğunu söylemesi CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz'ün de gündemi oldu.


CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, Samsun Valisi Osman Kaymak'ın tersane yatırımı için sarf ettiği 'Ölü bir yatırım oldu' şeklinde ki sözlerine destek verdi. Samsun'da 2002 yılında yapılacağı gündeme getirilen tersane ile ilgili açıklama yapan Tufan Akcagöz, yatırımın geçen zaman içerisinde bir türlü faaliyete geçmemesini eleştirdi.

Samsun'un Tekkeköy ilçesinde arsa tahsisleri yapılan, mendireği ise devlet tarafından yapılan tersane sahasının atıl durumda olduğunu söyleyen CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz,  "Yıllardır bu tersanenin, AKP’li siyasetçilerin ağzında bir siyaset malzemesi olduğunu söyler dururuz. Teşvik kapsamında olmayan bir alanda tersane için kimsenin yatırım yapmayacağını, bunun fiyasko ile sonuçlanacağını söyledik.” diye konuşan Akcagöz, “Onlarsa, seçim dönemlerinde vatandaştan kimlik fotokopileri topladılar. Milleti işe alacaklardı. Halkı, Samsun’da bir tersane açılacağına inandırdılar. Yazık, günah. Evet, Valimiz doğru söylüyor. Tersane ölü yatırımdır. Atıl vaziyette duruyor. Milletin parası, işte böyle heba ediliyor. Samsun'da 2002'deki genel seçimlerde Samsun’un gündemine gelen tersane için, 2007 yılına kadar zaten hiçbir adım atılmadı.  Sonra, ancak Ekim 2007 tarihinde Samsun Tekkeköy Mendirek ve Tersane Limanı inşaatının ihalesi yapıldı.  2008 yılında, mendirek ve liman inşaatına başlandı. Hani 17 bin işçiye istihdam sağlayacaktınız? Hani, nerde? dedi.

CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz, yaptığı açıklamada tersanenin ölü bir yatırım olduğunu söyleyen Samsun Valisi Osman Kaymak'ı överken, AK Parti'li milletvekillerini de eleştirdi. Akcagöz şunları dile getirdi.

"Milletin 150 Milyon lirası havaya uçtu. 2002 yılında, bunu siyaset malzemesi yapanlar, neden konuşmuyor? AKP’li siyasetçileri, Samsun’un AKP’li Milletvekillerini yoksa birileri mi kandırmış? Samsun Valisi Osman Kaymak’ın doğru ve yerinde olan açıklamaları, aynı zamanda bir itiraf niteliğindedir. Aynı duyarlılığı, AKP’li Milletvekillerinden de bekliyoruz. Samsun Vali’si konuşuyor, AKP’li vekiller dut yemiş bülbül gibi. Samsun’un, seçilmiş yöneticileri nerede? Tersane vaadi, Samsun halkına atılan büyük bir kazıktır. Bu vaadle oy toplayanların yüzü kızarır mı bilmem ama bugün geldiğimiz noktada tersanenin atıl bir vaziyette kalmış olması, onların yüzündendir. Binlerce kişiden kimlik fotokopisi toplayanlar, çıkıp en azından bir açıklama yapmalıdır. Millet de bu kazığı, bu aldatmacayı görmelidir. 2002 yılında tersane vaadiyle oy toplayanların, bugün söyleyecekleri sözlerin inandırıcılığı da kalmamış demektir. Bu kandırmacanın içinde, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz var, dönemin Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir var; yine dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım var. Bu kandırmacanın içinde AKP’li Milletvekilleri var. Hepsi, ortaya çıkan zararın ortak sorumlusudur. Olan, millete olmuştur.” 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da gazeteci Osman Kara'nın Anlamıyorum, Ayıp mı başlıklı köşe yazısı gündem oldu

Samsun'da gazeteci Osman Kara'nın Anlamıyorum, Ayıp mı başlıklı köşe yazısı gündem oldu