19 Nisan 2019 Cuma

SAMSUN MÜSİAD BAŞKANI HALUK TAN O YATIRIMLAR İÇİN SEÇİLEN YERLERİ ELEŞTİRDİ

Samsun MÜSİAD Başkanı Haluk Tan o yatırımlar için seçilen yerleri eleştirdi

Samsun MÜSİAD Şube Başkanı Haluk Tan, Samsun Emniyet Müdürlüğü ve SGK Müdürlüğü binalarının Atakum ilçesinde ve yeni stadın sanayi bölgesine yapılmasını eleştirdi.

30 Ekim 2017 Pazartesi 22:56 SAMSUN HABER

Samsun Haber- Samsun MÜSİAD Şube Başkanı Haluk Tan, düzenlediği basın toplantısında Samsun ekonomisi ile birlikte bazı devlet yatırımları için belirlenen yerleri eleştirdi.


Haluk Tan, yaptığı açıklamada Samsun'un kara, deniz, hava ve demir yolu ulaşımına sahip olduğunu ancak bu olanaklara rağmen şehirde bir ilerleme olmadığına dikkat çekti.  

Samsun'un ekonomik olarak senelerdir belli bir noktaya gitmeye çalıştığını ancak halen yeterli seviyeye ulaşamadığını belirten Haluk Tan,  "Bölgemizde Organize Sanayi  Bölgelerinde 5 bin kişi çalışıyor. Bugün yanı başımızda Çorum  sanayisinde 10 bin kişi çalışıyor. Sanayi olarak ortaya konulan şeyler tabiki çevre hassasiyeti olan, tarımı öldürecek bir üretimden bahsetmiyoruz. Üretime dayalı çevre  hassasiyeti olan çok miktarda tesisimiz var. Dolayısı ile son zamanlarda gündeme gelen medikal sektörü, sağlık  şehri sektörü, turizm sektörü bunlar devamlı konuşuluyor  fakat konuşulmanın ötesinde çok fazla mesafe alınamıyor. Sağlık ve gıda sektörü önemli. Bu sektörler bizim bulunduğumuz coğrafya ile alakalı çok aktif sektörler. İstihdamla alakalı devamlı konuşuyoruz. Üniversiteli işsizleri görüyoruz, eğitim çarpıklığının da zafiyetini  nerede görüyoruz, sanayilerde  kaynakçı arayan sanayicileri görüyoruz. Veya asgari ücretle  çalışan üniversite mezunlarını görüyoruz, onlardan çok daha fazla alan aranan işçileri görüyoruz. Bölgelerin ihtiyacına göre devletler hükümetler çözüm üretir. Bölgemizde yakın  zamanda gözüküyor ki bir Araştırma Hastanesi yapılacak yaklaşık olarak da 1 milyar dolara  yakın bir yatırımdan bahsediliyor. Bu ciddi anlamda sağlık personeline ihtiyaç var demektir." dedi.Sanayide iş gücünün artık robotlaşmaya doğru gittiğine de dikkati çeken Haluk Tan, ileri ki süreçte insan iş gücünün yerini robotların alacağın söyledi. 

DÖRT ANA ULAŞIM VAR İSTENEN SEVİYEDE DEĞİLİZ

Samsun'un dört ana ulaşım ağına sahip olmasına rağmen halen istenilen seviyeye gelemediğini de vurgulayan  MÜSİAD Başkanı Tan,  "Samsun'da kara yolu, hava yolu, deniz yolu, demir yolu var diyoruz ama ortada beklediğimiz sonuç yok. Demek ki doğru yerlere temas edemedik öz eleştiri yapmak zorundayız. Kişisel olarak oluşan ilişkiler toplumsal değerler noktasında maalesef bizleri sınıfta bıraktı. O yüzden doğru bildiğimizi şehir ve ülke menfaatleri doğrultusunda söylemek en doğru şeydir. Sivil toplum örgütlerinin de zaten amacı bu değil midir. Bu noktada biraz daha hassasiyetimizi arttırmamız gerekiyor. Şehrimizde yapılan şeyleri yapıldıktan sonra eleştirmek kolaydır. Ama hiç olmazsa bunu yaparken, yapılacak bazı şeylerinde önüne geçmeyi ben söylemeyi önemli görüyorum" eleştirisinde bulundu.ŞEHİR PLANLAMASI DOĞRU YAPILMALI

Samsun'da şehir planlamasının yanlış yürüdüğün dile getiren MÜSİAD Samsun Şube Başkanı Haluk Tan, şunları dile getirdi.

 "Şehirde planlama yapıyoruz,  Ticaret Borsasını bir tarafa taşıyoruz, Hali  bir tarafa taşıyoruz, otogarı bir tarafa taşıyoruz doğru mu doğru. Diğer taraftan Adliyeyi şehrin göbeğine oturtuyorsunuz, Emniyet Müdürlüğünü Atakum'un başına koyuyorsunuz, SGK'yı yanına çakıyorsunuz, SASKİ zaten orada.  Sonra Atakum'un trafik sıkışıklığından kimse şikayet etmesin. Bazıları yapıldı diyebilir, yapılmaması noktasında ki hassasiyet için söylüyorum. Çok güzel bir stadımız yapıldı, Organize Sanayilerimizde yer ararken buranın yanlarına stad yapıyoruz, kapalı spor salonu yapıyoruz. Bunlar yapılsın ama yerleri doğru planlansın. Bazı kupalarla ilgili Samsun'a müsabaka verilmediği söyleniyor bana göre orada ki çevre ölçümleri ile alakalı bir durum olduğunu düşünüyorum. Çarşamba Hukuk Fakültesi tercih edilebilir bir üniversite değil. yapacağımız şeyleri doğru planlamazsak bunların düzeltilmesi bu maliyetlerden çok çok daha fazla. Trafik rahatlasın diye Çevre Yolu geçiriyoruz, bugün parayla kaldıramazsınız o viyadüğü. Şehircilik, şehirle alakalı değerler bir günlük bir aylık heveslerle olmaz. 50 yıllık 100 yıllık plan yaparsınız eğer bunu yapamazsınız neslimize kötü sonuçlar bırakıyoruz. Bu saatten sonra şehri arka tarafa büyümü anlamında koyacaksak, planlamamızı da ona göre yapacağız. Statların bulunduğu yerler 15 günde bir gün 90 dakika dolar. 15 günde bir gün 90 dakika dolan bir stadı, siz en verimli en çok ihtiyaç duyulan bir bölgede konumlandırıyorsunuz yazık değil mi.. Evet oraya ulaşım sağladık.. Bu gibi planlamaların yapılması elzemdir.. Bunlar sakına yanlış anlaşılmasın..  Biz olumlu eleştiriyi de  biz ne yazık ki düşmanca algılıyoruz."

SamsunKentHaber


YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Valisi Osman Kaymak'tan Kazım Yılmaz ve Samsunspor açıklaması

Samsun Valisi Osman Kaymak'tan Kazım Yılmaz ve Samsunspor açıklaması